Բուհական ինքնավարության, ռազմավարական կառավարման փոփոխությունների վերաբերյալ խնդիրները` Գրացում կայացած աշխատաժողովում
Եվրոպական Միության Տեմպուսի «Աջակցություն բուհական ինքնավարությանը և հաշվետվողականությանը. բարձրագույն կրթության կառավարման ժամանակակից և Բոլոնիայի գործընթացի սկզբունքներին համահունչ համակարգի մշակում՝ արդյունավետ փոփոխությունների իրականացման նպատակով (GOVERN)» ծրագրի շրջանակներում Ավստրիայի Գրաց քաղաքում հուլիսի 14-ից 16-ը տեղի է ունեցել աշխատաժողով` կապված բուհական ինքնավարության, ռազմավարական կառավարման և փոփոխությունների կառավարման հետ: Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը Գրացում ներկայացրել են Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը, ուսումնամեթոդական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Պարույր Քալանթարյանը և որակի ապահովման բաժնի առաջատար մասնագետ Մարգարիտ Մարուքյանը:
Ինչպես հայտնում են ՀՊՏՀ-ում Տեմպուսի ծրագրերի համակարգողները, աշխատաժողովին մասնակցել են նաև երկու տասնյակից ավելի հայաստանյան և արտասահմանյան համալսարանների, կրթական ոլորտի կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ: Հայաստանյան պատվիրակության կազմում ներկայացված էին նաև ՀՀ Կրթության և գիտության  նախարարության, Մասնագիտական կրթության որակի ապահովման ազգային կենտրոնի, Երևանի գեղարվեստի պետական ակադեմիայի (ծրագրի համակարգող) Երևանի պետական բժշկական համալսարանի, Երևանի Վ.Բրյուսովի անվան լեզվաբանական համալսարանի, Հայաստանի պետական ագրարային համալսարանի, Վանաձորի պետական մանկավարժական համալսարանի, Հյուսիսային համալսարանի, Երևանի պետական ճարտարապետության և շինարարության համալսարանի, Գավառի պետական համալսարանի, Հայաստանում ամերիկյան համալսարանի, ՀՀ Պետական կառավարման ակադեմիայի, «Կրթության որակ» ՍՊԸ-ի, Հայաստանի գործատուների միության, Հայաստանի ուսանողական ազգային ասոցիացիայի ներկայացուցիչները: Ծրագրում ներառված են նաև արտասահմանյան հեղինակավոր համալսարաններ,  մասնավորապես` Մեծ Բրիտանիայի Բաթ Սպա, Գերմանիայի Կոբլենց-Լանդաուի, Բելգիայի Լյուվենի համալսարանները, ինչպես նաև կրթության ոլորտում աշխատող այլ եվրոպական կազմակերպություններ, որոնց փորձը կարևոր է հայաստանյան բուհերում ինքնավարության և Բոլոնիայի սկզբունքներին համահունչ համակարգի ձևավորման համատեքստում:
Աշխատաժողովի ընթացքում ծրագրի եվրոպական գործընկերները ներկայացրել են իրենց փորձը ռազմավարության մշակման, ֆինանսական կառավարման և փոփոխությունների կառավարման վերաբերյալ: Քննարկման ընթացքում հայաստանյան գործընկերները ներկայացրել են հայաստանյան բուհերում Բոլոնիայի գործընթացի ուղղությունների իրագործման առկա վիճակը և ծրագրի շրջանակներում իրենց ակնկալիքները: Աշխատաժողովի ավարտին ներկայացվել են նաև ծրագրի առաջիկա գործողությունները և դրանց կատարման ժամկետները:

В  рамках  программы Темпуса «Содействие  вузовской  автономности  и  подотчетности: разработка  соответственной  системы  принципов  Болонского  процесса  и  современного  управления  высшим  образованием  с  целью  реализации   эффективных  изменений(GOVERN)» Европейского  Союза    в  австрийском  городе  Грац  14-16  июля  состоялся  семинар, связанный  с  вузовской  автономностью, стратегическим  управлением  и  управлением  изменений.  Армянский  государственный  экономический  университет  в Граце  представили  ректор  Армянского  государственного  экономического  университета  Корюн  Атоян, проректор  по  учебно-методическим  работам  Паруйр  Калантарян  и  ведущий  специалист  отдела  обеспечения  качества  Маргарит  Марукян.
Как  сообщают  координаторы  программ  Темпуса  в  АГЭУ, в  семинаре  участвовали  представители  более  двух  десятков  армянских  и  зарубежных  университетов, организаций  сферы  образования. В  составе  Армянской  делегации  были   и  представители  министерства  образования  и  науки  РА, Национального  центра  обеспечения  качества  профессионального  образования, Ереванской  государственной  академии  искусства (координатор  программы), Ереванского  государственного  медицинского  университета, Ереванского  лингвистического  университета  имени  Брюсова, Армянского  государственного  аграрного  университета, Ванадзорского  государственного  педагогического  университета, Северного  университета, Ереванского  государственного  архитектурного  и  строительного  университета, Гаварского  государственного  университета, Американского  университета  в  Армении, Академии  государственного  управления  РА, ООО  «Качество  образования», Союза  армянских  предпринимателей, Армянской  студенческой  национальной  ассоциации. В  программу  включены  и     зарубежные  престижные университеты, в  частности, университеты  Бат  Спа  Великобритании, Кобленц-Ландау  Германии, Бельгийский  Льювен, а  также  другие  европейские  организации, работающие  в  сфере  образования, опыт  которых важен  в  контексте  формирования  системы,  соответствующей  Болонским  принципам   и  принципам  автономности  в  армянских  вузах. Во  время  семинара  европейские  партнеры  программы  представили  свой  опыт  в  разработке  стратегии, финансовом  управлении  и  управлении  изменениями. При  обсуждении  армянские  партнеры  представили  существующее  положение  применения   направлений  Болонского  процесса  в  армянских  вузах  и  их  ожидания  в  рамках  программы. В  конце  семинара  были  представлены    предстоящие  действия   программы  и  сроки  их  выполнения.