Դիտումների քանակ՝ 1187
«Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնում այսօր կայացավ մագիստրոսական 2 խմբերի հետազոտությունների տարեվերջյան շնորհանդեսը, որին մասնակցում էին ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը, գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը, «Ամբերդի» աշխատակազմը՝ տնօրեն Սամվել Ավետիսյանի գլխավորությամբ: Նշենք, որ մագիստրոսական այս 2 խմբերի ղեկավարն է «Ազգային անվտանգության հետազոտություններ» ծրագրի տնօրեն, տ.գ.թ. Վարդան Աթոյանը:
Հետազոտական կենտրոնի տնօրենը, ողջունելով մասնակիցներին, ներկայացրեց խմբերի 2 թեմաները, ապա  խոսքը փոխանցեց մագիստրանտներին:
Մագիստրոսական 1-ին խումբը՝ Ռուզաննա Թադևոսյանի, Ռոզա Բուդաղյանի, Լիլիթ Ազարյանի հեղինակությամբ ներկայացրեց «Արտասահմանյան և հայաստանյան առաջատար  համալսարանների փորձի ուսումնասիրությունը և դրա ներդրման հնարավորությունները ՀՊՏՀ-ում» հետազոտությունը: Երիտասարդ հետազոտողները ամփոփ ներկայացրեցին իրենց ուսումնասիրությունը, նաև՝ լավագույն փորձի ներդրման հնարավորությունները մեր բուհում:
2-րդ խումբը՝ Շուշան Մովսիսյանի, Կարապետ Կևեյանի, Էդգար Թաղարյանի համահեղինակությամբ ներկայացրեց «Հայաստանի տնտեսական անվտանգության հիմնախնդիրները տարածաշրջանային զարգացումների համատեքստում» թեմայով հետազոտությունը՝ ուսումնասիրության հիմնական նպատակը և խնդիրները, հետազոտական ուղղությունները: Խոսվեց ԼՂՀ հակամարտության և տնտեսական անվտանգությանը սպառնացող այլ գործոնների մասին, վերջում ներկայացվեցին առաջարկներ:
Յուրաքանչյուր ելույթի  ավարտից հետո հնչեցին հարցադրումներ և ծավալվեցին քննարկումներ: Ուսանողներին անկեղծ քննարկման հրավիրեց ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը՝ առաջարկելով անդրադառնալ այն խորքային խնդիրներին, որոնք կապված են առաջին խմբի հետազոտության դեպքում՝ կրթության որակի բարելավմանը, երկրորդ խմբի հետազոտության պարագայում՝ փակ սահմանների պայմաններում տնտեսական զարգացմանը: Հարցադրումներով հանդես եկան նաև պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը, կենտրոնի տնօրեն Սամվել Ավետիսյանը:
Շնորհանդեսի ավարտին Կորյուն Աթոյանը շնորհավորեց մագիստրանտներին հաջող աշխատանքի համար, մաղթեց բեղմնավոր աշխատանք, ապա վկայականներ հանձնեց «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնում տվյալ թեմաների շրջանակներում հետազոտություն կատարած մագիստրանտներին, նրանցից շատերը ստացան նաև վերջերս լույս ընծայված «Ամբերդ» մատենաշարի պրակներ, որտեղ տպագրվել է նաև իրենց հետազոտությունը:
«Կատարվել են հետաքրքիր ուսումնասիրություններ, ողջունելի է մագիստրանտների մասնակցությունը հետազոտական աշխատանքներին: Հուսով եմ՝ ուսանողների ներգրավման գործընթացը շարունակական կլինի»,- ասաց ռեկտորը:
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում  Վարդան Աթոյանը նշեց, որ մագիստրոսական խմբերի ընտրած երկու թեմաներն էլ շատ կարևոր են: «Մասնավորապես, «Արտասահմանյան և հայաստանյան առաջատար համալսարանների փորձի ուսումնասիրությունը և դրա ներդրման հնարավորությունները ՀՊՏՀ-ում» թեման ուղղակիորեն առնչվում է մեր բուհին. մագիստրանտների ներկայացրած առաջարկները մշակելուց հետո կփորձենք գտնել դրանց իրագործման մեխանիզմները: Հաջորդ թեման ևս կարևոր է. այն  գլոբալ  է, արդիական:
Մեր մագիստրանտները ներկայացրել են իրենց առաջարկները, ինչը արդեն իսկ նշանակում է, որ իրականացվել է ծավալուն ուսումնասիրություն: Այս հետազոտությունները հնարավորություն տվեցին մեր մագիստրոսներին զարգացնել հետազոտական հմտությունները, ձեռք բերել գիտելիքներ ու ինքնադրսևորվել»,-ընդգծեց խմբերի ղեկավար, «Ազգային անվտանգության հետազոտություններ» ծրագրի տնօրեն Վարդան Աթոյանը:
Միջոցառման ավարտին մասնակիցները համտեսեցին «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի լոգոյով խորհրդանշական տորթը:
Շնորհավորում ենք մեր գործընկերներին, ինչպես նաև երիտասարդ հետազոտողներին, ցանկանում հետագա հաջողություններ:

Сегодня  в  исследовательском  центре  «Амберд» состоялась последняя  презентация     исследований  года  2  магистерских  групп,  в  которой  участвовали  ректор  Корюн  Атоян,  проректор  по  научным  вопросам  и  внешним  связям  Гагик  Варданян,   коллектив  «Амберда»   во  главе  с  директором  Самвелом  Аветисяном.  Отметим, что  руководитель  магистерских  этих  2  групп -- директор  программы   «Исследования  национальной  безопасности», к.э.н.  Вардан  Атоян.
Директор  исследовательского  центра, приветствуя  участников, представил    темы  2  групп,  затем  передал  слово  магистрантам.
Магистерская  1-ая  группа,   в  соавторстве  Рузанна  Тадевосян, Роза    Будагян,  Лилит  Азарян,  представила   тему  «Исследование  опыта  ведущих  зарубежных  и  армянских    университетов  и  возможности  их  внедрения  в  АГЭУ». Молодые  исследователи  обобщенно  представили  свое  исследование,  также  возможности  внедрения  лучшего  опыта  в  нашем  вузе.
2-ая  группа,  в  соавторстве   Шушан  Мовсисян, Карапет  Кевеян, Эдгар  Тагарян,  представила  исследование  на  тему   «Проблемы  экономической  безопасности  Армении  в  контексте  региональных  развитий», основную  цель  и  задачи  исследования, исследовательские  направления.   Говорили  о  других    факторах,  угрожающих  конфликтности  и экономической  безопасности НКР,  в  конце  представили  предложения.
После  каждого  выступления  прозвучали  вопросы  и  развернулись   дискуссии. Корюн  Атоян  пригласил  студентов  к  откровенной  дискуссии,  предлагая  обратиться  к  тем  глубинным  проблемам, которые  связаны  в  случае  исследования  первой  группы  с  улучшением  качества  образования,  а  в  случае  второй  группы  с  экономическим  развитием  в  условиях  закрытых  границ.  С  вопросами  выступили  также   проректор  Гагик  Варданян,  директор  центра  Самвел  Аветисян.
В  конце  презентации  Корюн  Атоян  поздравил  магистрантов  за  успешную  работу,  пожелал  плодотворной  работы, затем  вручил  магистрантам  сертификаты за  проделанное  исследование  в  рамках  данных  тем  в  исследовательском  центре  «Амберд» .
«Сделаны  интересные  исследования,  приветственно  участие  магистрантов  в  исследовательских  работах.  Надеюсь, что  процесс  вовлечения  студентов  будет  носить  постоянный  характер»,- сказал  ректор.
В  беседе  с  отделом  информации  и  связей с  общественностью  АГЭУ  Вардан  Атоян  отметил, что  выбранные  магистерскими  группами  эти  две  темы  очень  важные. «В  частности, тема  «Исследование  опыта  ведущих  зарубежных  и  армянских    университетов  и  возможности  его  внедрения  в  АГЭУ» непосредственно  касалась  нашего  вуза: после  разработки  представленных  магистрантами  предложений  постараемся  найти   механизмы  их  реализации.  Следующая  тема  также  важна: она  глобальная, актуальная.
Наши  магистранты  представили  свои  предложения,  что  уже  означает,  что  осуществлено  подробное  исследование. Эти  исследования  предоставили  возможность  нашим  магистрантам  развить  исследовательские  навыки, приобрести  знания  и  самореализоваться»,-подчеркнул  руководитель  групп, директор  программы  «Исследования национальной  безопасности» Вардан  Атоян.
В  конце  мероприятия  участники  попробовали  символичный  торт  с  логотипом  исследовательского  центра  «Амберд».