Քննարկում ագրոապահովագրության խնդիրների շուրջ. «Ամբերդում» հյուրընկալվել էր միջազգային փորձագետ
ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնում այսօր հյուր էր միջազգային փորձագետ Քլիմանս Թաթիլ Ժելեղանը: Վերջինս Հայաստանում է ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրերի հայաստանյան գրասենյակի (UNDP) հրավերով: Նշված գրասենյակը Հայաստանի Կլիմայի փոփոխության տեղեկատվական կենտրոնի հետ իրականացնում է ՀՀ-ում ագրոապահովագրության ներդրման հնարավորությունների ուսումնասիրություն:
Ինչպես լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում ընդգծեց «Ամբերդի» տնօրեն Սամվել Ավետիսյանը, հետազոտական կենտրոնի դիտակետում են կլիմայական փոփոխությունների ազդեցությունները տնտեսության տարբեր ոլորտների, այդ թվում և գյուղատնտեսության վրա: Այս համատեքստում քննարկվում է մեր երկրում հարմարվողականության միջոցառումների գործընթացը, դրանց բարելավման ուղիները:
«Գյուղատնտեսությունը կենսական նշանակություն ունեցող, սակայն ռիսկային ոլորտ է, ուստի այստեղ առկա խնդիրները պետք է միշտ ուշադրության կենտրոնում լինեն և գտնվեն դրանց լուծման ուղիները: Կլիմայական փոփոխություններին ՀՀ տնտեսության հարմարվողականության միջոցառումների շրջանակներում կարևորվում է գյուղատնտեսության ապահովագրության խնդիրը, որը ներկայում բացակայում է Հայաստանում: Գրեթե ամեն օր ականատես ենք լինում տարերային աղետների, որոնց դեմ գյուղացին անզոր է պայքարելու: Ահա այս պատճառով անհրաժեշտ է գտնել ագրոապահովագրության ներդրման լավագույն հնարավորություններն ու մեխանիզմները (կառուցակարգերը)»,-ասաց տնօրենը:
Հանդիպմանը Սամվել Ավետիսյանը հյուրին նախ ներկայացրեց հետազոտական կենտրոնի կողմից իրականացվող հետազոտական երեք ծրագրերը, ապա՝ հետազոտական ուղղությունները, կատարված և կատարվելիք աշխատանքները: Այնուհետև փորձագետը սեփական փորձի հիման վրա շեշտադրեց այն հիմնական սկզբունքներն ու մեխանիզմները, որոնք անհրաժեշտ են ագրոապահովագրության համար: Քննարկվեց միջազգային երկրների փորձը:
Հետազոտական կենտրոնի տնօրենը կարևորեց հետագա համագործակցությունը, երկուստեք հույս հայտնվեց, որ հանդիպումները շարունակական կլինեն:

Сегодня  гостем  исследовательского  центра  АГЭУ  «Амберд»  был  международный  эксперт  Климанс  Татил  Желеган.  Гость  находится  в   Армении  по  приглашению  армянского  отделения  программ  развития  ООН (UNDP). Указанное  отделение  с  Армянским  информационным  центром  изменения  климата  осуществляет  исследование  возможностей  внедрения  агрострахования  в  РА.
Как  отметил  в  беседе  с  отделом  информации  и  связей  с  общественностью  директор  «Амберда»  Самвел  Аветисян, в  центре  внимания  исследовательского  центра  находятся  влияния  климатических  изменений  на  различные  отрасли  экономики,  в  том  числе  и  на  сельское  хозяйство.  В  этом  контексте  обсуждается  процесс  мероприятий  по  адаптации  в  нашей  стране,  пути  их  улучшения.
«Сельское  хозяйство  сфера, имеющая  жизнменно  важное  значение, однако  является  зоной  риска, поэтому  имеющиеся  здесь  проблемы  должны  быть  всегда  в  центре  внимания  и   находить  пути  их  решения. В  рамках  мер  по  адаптации  к  климатическим   условиям   экономики   РА выделяется  проблема  страхования  сельского  хозяйства, которое  в  настоящее  время  отсутствует   в  Армении. Почти  ежедневно   становимся  свидетелями  стихийных  бедствий, против  которых   крестьянин  не  в  состоянии  бороться. Именно  поэтому  необходимо  найти  лучшие  возможности  и  механизмы  применения  агрострахования »,-сказал  директор.
Во  время  встречи  Самвел  Аветисян,  во-первых, представил  гостью  три  исследоватеьские  программы, осуществляемые  исследовательским  центром,  затем  -- исследовательские  направления, выполненные  и  предстоящие  работы. Затем  эксперт  на  основе  собственного  опыта  указал  те  основные  принципы  и  механизмы, которые  необходимы  для  агрострахования.  Обсуждался  опыт  международных  стран.
Директор  исследовательского  центра   выделил  дальнейшее  сотрудничество, стороны  выразили  надежду,  что  встречи  будут    носить  постоянный  характер.