Կլիմայական փոփոխությունները և դրանց հետևանքները «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի դիտակետում են
«Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնում այսօր  տեղի ունեցավ մագիստրոսական խմբերից  մեկի հետազոտական թեմայի, այն է՝ «Կլիմայի փոփոխության սոցիալ-տնտեսական հետևանքների գնահատումը և հարմարեցման միջոցառումների իրականացումը Հայաստանում»  միջանկյալ քննարկումը: Խմբի ղեկավարն է կենտրոնի տնօրեն, դոկտոր, պրոֆեսոր Սամվել Ավետիսյանը, հետազոտության համահեղինակներն են մագիստրանտներ Մելինե Եսայանը, Տաթևիկ Թովմասյանը և Տաթևիկ Քոչարյանը:
Քննարկմանը նախ ներկայացվեց  հետազոտության բովանդակությունը, ապա խոսվեց  կլիմայի փոփոխության պատճառների, ջերմային էֆեկտի, ջերմային գազերի արտանետման աղբյուրների, կլիմայի փոփոխության դրսևորումների մասին: Մագիստրոսական խումբը  վերլուծել էր կլիմայի փոփոխության հետևանքները և մեր հանրապետության օրինակով կանխատեսումներ արել մինչև 2100 թվականը: Ուշագրավ էր հատկապես հետազոտության այն մասը, որը ցույց էր տալիս կլիմայի փոփոխության ազդեցությունը տնտեսության տարբեր ճյուղերի վրա: Հետազոտողները կարևորեցին համալիր միջոցառումների իրականացումը՝ ուղղված կլիմայական  վնասակար փոփոխությունների դեմ: Ընդգծվեց  նաև էլեկտրաէներգիայի այլընտրանքային աղբյուրներից օգտվելու կարևորությունը, խոսվեց քաղաքային կանաչ լուսավորության ներդրման հնարավորությունների, առավելությունների մասին:
Մագիստրանտների ելույթներից հետո հարցադրումներով հանդես եկան և իրենց դիտարկումները ներկայացրին կենտրոնի աշխատակիցները՝ «Ազգային անվտանգության հետազոտություններ» ծրագրի տնօրեն, տ.գ.թ. Վարդան Աթոյանը, «Ազգային մրցունակության և միջազգայնացման հետազոտություններ» ծրագրի տնօրեն, տ.գ.թ., դոցենտ Արմեն Գրիգորյանը, գլխավոր մասնագետ, տ.գ.թ. Սուրեն Բաբաջանյանը:
Սամվել Ավետիսյանը շնորհակալություն հայտնեց հետազոտական  խմբի անդամներին, նշեց, որ հետազոտության վերջնարդյունքը ստանալու համար մեկ ամսից ավելի ժամանակ կա, ինչը լավ հնարավորություն է աշխատանքը հղկելու և վերջնական տեսքի բերելու համար: «Պետք է շեշտադրեք այն առաջարկները, որոնք ուզում եք ներկայացնել: Հուսով եմ, որ  արդյունքում լավ աշխատանք կստացվի», - հանդիպումը եզրափակեց տնօրենը:

Климатические изменения и их последствия в центре внимания исследовательского центра «Амберд»
Сегодня в исследовательском центре «Амберд» состоялось промежуточное обсуждение исследовательской темы одной из магистерских групп «Оценка социально-экономических последствий климатического изменения и осуществление адаптационных мер в Армении». Руководитель группы -- директор центра, доктор, профессор Самвел Аветисян, соавторы исследования: магистранты Мелине Есаян, Татевик Товмасян и Татевик Кочарян.
Во-первых, на обсуждение было представлено содержание исследования, затем говорили о причинах климатических изменений, тепловом эффекте, источниках выброса тепловых газов, проявлениях климатических изменений. Магистерская группа проанализировали последствия климатических изменений и на примере нашей республики сделала прогнозы до 2100 года. Особенно интересной была та часть исследования, которая показывала влияние климатических изменений на различные отрасли экономики. Исследователи подчеркнули осуществление комплексных мероприятий, направленных против вредных климатических изменений. Была подчеркнута важность пользования из электроэнергетических альтернативных источников, говорили о возможностях, преимуществах применения городского зеленого освещения.
После выступления магистрантов с вопросами обратились и свои наблюдения представили сотрудники центра: директор программы «Исследования национальной безопасности», к.э.н. Вардан Атоян, доцент Армен Григорян, главный специалист, к.э.н. Сурен Бабаджанян.
Самвел Аветисян выразил благодарность членам исследовательской группы, отметил, что для получения окончательного результата исследования еще есть больше одного месяца, что является хорошей возможностью для улучшения и завершения работы. «Следует подчеркнуть те предложения, которые хотите представить. Надеюсь, что в результате получится хорошая работа», - в заключении встречи сказал директор.