Վաղվանից կսկսվեն երկրորդ կիսամյակի վերահանձնումները
ՀՊՏՀ նիստերի դահլիճում այսօր տեղի ունեցավ ռեկտորատի հերթական նիստը: Այն սկսվեց հեռակա ուսուցման մագիստրատուրայի գիտահետազոտական փորձառության արդյունքների ամփոփման մասին դեկանների զեկուցմամբ: Դեկանների հավաստմամբ, հեռակա մագիստրատուրայի ուսանողները բարեհաջող անցել են գիտահետազոտական փորձառությունը:
Ուսումնակազմակերպական բաժնի պետ Արմեն Կարախանյանը ներկայացրեց 2013-2014 ուստարվա երկրորդ կիսամյակի առաջին վերահանձնման նախապատրաստման մասին հարցը՝ հայտնելով, որ հուլիսի 1-ից առաջին վերահանձնումը կսկսվի առկա բակալավրիատում, իսկ հուլիսի 2-ից՝ նաև հեռակա բակալավրիատում և մագիստրատուրայում, ինչպես նաև առկա մագիստրատուրայում: Առաջին վերահանձնումները կավարտվեն հուլիսի 9-ին:
Գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը ներկայացրեց որակավորման քննությունների գարնանային քննաշրջանի արդյունքները՝ նշելով, որ քննություններին մասնակցել է 174 հոգի: Առկա ուսուցման ասպիրանտների տարեկան ատեստացիայի մասին հարցը ներկայացրեց ասպիրանտուրայի բաժնի պետ Եվգենյա Պողոսյանը: Ներկայացնելով գործընթացը՝ նա մասնավորապես նշեց, որ համակարգում բավական բարելավում կա կրեդիտային համակարգի ներդրումից հետո: Եվգենյա Պողոսյանի խոսքով՝ և՛ ամբիոնները, և՛ ֆակուլտետները ավելի լրջորեն են վերաբերվում գործընթացին: Ասպիրանտուրայի բաժնի պետը ներկայացրեց 30 առկա ուսուցման ասպիրանտ տարեկան ատեստացիայի արդյունքները:
Ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը կոչ արեց մեծ ուշադրություն դարձնել ասպիրանտների գիտական աշխատանքների որակին՝ մինչև դրանց մասնագիտական խորհուրդ ներկայացվելը:
Գիտության բաժնի պետ Խորեն Մխիթարյանը զեկուցեց «Զարգացման ժամանակակից մարտահրավերներ» խորագրով ՀՊՏՀ 24-րդ գիտաժողովի նախապատրաստական աշխատանքների մասին՝ նշելով, որ հոկտեմբերի 29-31-ը տեղի կունենա ՀՊՏՀ 24-րդ գիտաժողովը: Նրա խոսքով՝ գիտաժողովի վերնագիրն ընտրվել է այն չափանիշով, որպեսզի դրան կարողանան մասնակցել ոչ միայն թողարկող, այլև սպասարկող ամբիոնները: Խորեն Մխիթարյանը նաև նշեց, որ գիտաժողովի նախապատրաստական աշխատանքները սկսվել են:

С завтрашнего дня начнутся ликвиды второго семестра
Сегодня  в  зале  заседаний  АГЭУ  состоялось  очередное  заседание  ректората. Оно  началось  с  отчетов  деканов  об  обобщении  результатов    научно-исследовательской  практики  магистратуры  заочного  обучения. По  утверждению  деканов,  студенты  заочной  магистратуры  успешно  прошли   научно-исследовательскую  практику.
Начальник  учебно-организационного  отдела  Армен  Караханян  представил  вопрос  о  подготовке  к  первому  ликвиду  второго  семестра   2013-2014 учебного  года,  сообщая, что  с  1-го  июля  ликвиды  начнутся  в  стационарном  бакалавриате,  а  со  2-го  июля  -- в  заочном  бакалавриате  и  магистратуре,  а  также  в  стационарной  магистратуре.  Первые ликвиды  завершатся  9-го  июля.  Проректор  по  научным  вопросам  и  внешним  связям  Гагик  Варданян  представил  результаты  весенней  сессии  квалификационных  экзаменов,  отмечая, что  на  экзаменах  участвовало   174 человека. Начальник  отдела  аспирантуры  Евгения  Погосян  представила  вопрос  о  годовой  аттестации  аспирантов  стационарного  обучения.   Представляя  процесс,  она,  в  частности,  отметила, в  системе  ощущается  достаточное  улучшение  после    внедрения  кредитной  системы. По  словам  Евгении  Погосян, и  кафедры,  и  факультеты  очень  серьезно  относятся  к  процессу. Начальник  отдела  аспирантуры  представила  результаты  годовой  аттестации  30  аспирантов  стационарного  обучения. Ректор  Корюн  Атоян   призвал  обратить  большое  внимание    на  качество  научных  работ  аспирантов  до  их  представления  на  профессиональный  совет.
Начальник  научного  отдела  Хорен  Мхитарян  выступил  с  докладом    о  подготовительных  работах  24-ой  научной  конференции   АГЭУ  на  тему  «Современные  вызовы  развития»,  отмечая, что 24-ая  научная  конференция  АГЭУ состоится 29-31  октября. По  его  словам,  тема  конференции  выбрана  исходя  из  того, чтобы  в  ней  могли  участвовать   не  только   выпускающие, но  и  обслуживающие  кафедры. Хорен  Мхитарян  также  отметил, что  подготовительные  работы  конференции  уже  начаты.