ԵՊՀ-ն 95 տարեկան է. շնորհավորանք է հղել ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը
1919 թ-ի մայիսի 16-ը Երևանի պետական համալսարանի կյանքում պատմական է. այն ամրագրված է որպես ծննդյան տոն, քանի որ այդ օրը Հայաստանի Հանրապետության նախարարների խորհուրդը Երևանում համալսարան հիմնելու վերաբերյալ որոշում է ընդունել: Այդ օրվանից սկսած համալսարանն անցել է հաստատման, զարգացման ու կայացման ճանապարհ, իր կենսատու գրկում ծնունդ տվել  նորանոր բարձրագույն կրթական օջախների, մասնագիտական ուղի հարթել մեծանուն գիտնականների, ականավոր գործիչների, բազմահազար բարձրակարգ մասնագետների համար:
Այս օրերին մեր երկրի խոշորագույն համալսարանը նշում է իր ծննդյան տոնը ու միաժամանակ հանրագումարի բերում իր բազմաթիվ ձեռբերումները, մեծ ավանդը:
Հունիսի 10-ից Մայր բուհում մեկնարկել են հոբելյանական միջոցառումներ, որոնց շրջանակներում անցկացվում են գիտաժողովներ, ցուցահանդեսներ, հանդիպումներ, հանդիսավոր նիստ, պոեզիայի փառատոն, տոնական համերգ, մշակութային այլ միջոցառումներ:
Հունիսի 11-ին Մայր համալսարանի ռեկտոր, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Արամ Սիմոնյանին ու բոլոր համալսարանականներին ՀՊՏՀ պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի, աշխատակիցների անունից իր շնորհավորանքի ու բարեմաղթանքի խոսքն է հղել  ՀՊՏՀ ռեկտոր, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանը: Ռեկտորի ուղերձում մասնավորապես ասված է.
«Մեր համալսարանը այս գեղեցիկ տոնի մեջ տեսնում է նաև իր ուրախությունը, քանզի սերվել է կրթության մայր տաճարից, ինքնահաստատ կերպով կերտել իր ճանապարհը ու երբեք չի մոռացել իրեն ծնունդ տվող ու կայացումն ապահովող օջախին:
95-ամյակը տոնելով՝ մեր բոլորիս սիրելի համալսարանը շարունակում է լինել երիտասարդ, կենսասեր` իր հպարտ գոյությունը հաստատելով որպես մտքի ու հոգու կրթության աներեր դարբնոց:
Խորին հպարտությամբ ենք այսօր նշում, որ համալսարանն իր տարիների բարձունքին հասել է մեծամեծ ձեռքբերումներով, տասնամյակների երթում բազմապատկել իր ուժը, եռանդը, հզորությունը՝ անսալով ժամանակի ոգուն, պահանջին ու ամենահամարձակ մարտահրավերներին:  Հանրապետության խոշորագույն բուհն այսօր մասնագետներ է կրթում ու թողարկում բազմաթիվ ուղղություններով ու ոլորտներով, մայր բուհում կրթության որակը համադրելի է ամենաբարձր չափանիշներին:
Վստահաբար, մեր սիրելի համալսարանը այսուհետ ևս պիտի ծառայի մեր ժողովրդին ու մեր երկրին, քանզի միտված լինելով հայ մարդու մեջ կրթության հանդեպ սեր սերմանելու գործին` բացառիկ է նրա դերակատարությունը:
Թույլ տվեք կրկին շնորհավորել ձեզ, մաղթել գիտական, ուսումնական հաջողություններ և արգասաբեր գործունեություն»:

16-ое  мая  1919 года  в  жизни  Ереванского  государственного  университета  исторический  день:  он  закреплен  в  качестве  дня  рождения, так  как  в  этот  день  совет  министров  Армянской  Республики  принял  решение  об  основании  в  Ереване  университета. Начиная  с  этого  дня, университет  прошел  путь  утверждения, развития  и  становления, в  своих  животворящих  объятиях   дал  рождение  новым  высшим  учебным  очагам, проложил  профессиональный  путь  великим  ученым, видным  деятелям, многотысячным  высококвалифицированным  специалистам.
В  эти  дни  крупнейший  университет  отмечает  свой  день рождения  и  одновременно   приводит  к  общему  знаменателю  свои  многочисленные  достижения,  большой  вклад.
С  10-го  июня  в  вузе  начались  юбилейные  мероприятия, в  рамках  которых  проводятся  конференции, выставки, встречи, торжественное  заседание, фестиваль  поэзии, праздничный  концерт, культурные  другие  мероприятия. 11-го  июня  к  ректору  университета, доктору  исторических  наук, профессору  Араму  Симоняну  и  всем  университетовцам    от  имени  профессорско-преподавательского  коллектива, сотрудников  АГЭУ  с  поздравлениями и  добрыми  пожеланиями  обратился  ректор  АГЭУ, доктор  экономических  наук, профессор  Корюн  Атоян.   В  обращении  ректора  в  частности  говорится:
«Наш  университет  в  этом  красивом  празднике  видит  и  свою  радость, так  как   наш  вуз  зародился  от   главного  храма  образования, самоутвержденно  создавая  свой  собственный  путь,  и  никогда  не  забывал  очаг, давший  ему  рождение  и  обеспечивший  становление.
Празднуя  95-летие, всеми  нами  любимый  университет  продолжает  оставаться  молодым, жизнелюбивым, утверждая  свое  гордое  существование  в  качестве  твердой  кузницы  образования  мысли  и  души.
С  большой  гордостью  сегодня  отмечаю, что  университет  достиг  высот  своих  лет  крупными  достижениями, в  шествии  десятилетий  умножил  свои  силы, энергию, мощь,  следуя  духу  и  требованию времени, самым  смелым  вызовам. Сегодня  крупнейший  вуз  республики  обучает  и  выпускает  специалистов  по  разным  направлениям  и  областям, в  вузе  качество  образования  сопоставимо  с  самыми  высокими  стандартами.
Несомненно, и  впредь  наш  любимый  университет  должен  служить  нашему  народу  и  нашей  стране, так  как   уникальна  его  роль в  деле  стремления    привить  армянскому  человеку любовь  к  образованию.
Разрешите  вновь  поздравить  вас, пожелать  вам  успехов в  науке, учебе и  плодотворной  деятельности».