ՀՊՏՀ բակում այսօր տեղի ունեցավ Աշխատանքի տոնավաճառ, որը կազամակերպվել էր Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի կարիերայի և մարքեթինգի կենտրոնի ու ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության «Զբաղվածության պետական ծառայության» նախաձեռնությամբ: Աշխատանքի տոնավաճառին մասնակցում էին ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի առաջին տեղակալ Արայիկ Պետրոսյանը, «Զբաղվածության պետական ծառայության» գործակալության պետ Արտակ Մանգասարյանը:
Աշխատանքի տոնավաճառին մասնակցում էին մոտ 6 տասնյակ կազմակերպություններ՝ առևտրային բանկեր, ապահովագրական ընկերություններ, տնտեսության տարբեր ճյուղերը ներկայացնող կազմակերպություններ, որոնք ՀՊՏՀ շրջանավարտներին ներկայացրեցին իրենց մոտ առկա թափուր աշխատատեղերը: Մի քանի ժամով ՀՊՏՀ բակում մեկտեղվել էին տասնյակ գործատուներն ու ավարտական կուրսերի ուսանողներն ու շրջանավարտները: Աշխատանքի տոնավաճառը ՀՊՏՀ-ում կազմակերպվում է արդեն երկրորդ անգամ:
«Աշխատանքի տոնավաճառը այն գործուն հարթակն է, որտեղ հանդիպում են գործատուներն ու մեր կադրերը: Մեր համալսարանը, կարևորելով բուհ-գործատու, բուհ-աշխատաշուկա հարաբերությունները, և առաջնահերթ համարելով մեր շրջանավարտների կարիերային նպաստելու հանգամանքը՝ անընդհատ նորանոր քայլեր է նախաձեռնում: Մեր լավագույն շրջանավարտներին աշխատանքի տեղավորելու գործընթացին աջակցություն ցուցաբերելը մեզ համար օրակարգային խնդիր է: Տեղին եմ համարում հիշեցնել, որ բուհ-գործատու հարաբերությունների կարգավորման համատեքստում մեր համալսարանը, ի թիվս պետական և մասնավոր մի շարք կառույցների, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության հետ ևս ստորագրել է համագործակցության պայմանագիր և համատեղ իրականացնում է մագիստրոսական կրթական ծրագիր: Հուսով եմ, այսօրվա նախաձեռնությունը ևս կծառայի իր նպատակին և որակյալ կրթությամբ շրջանավարտները կգտնեն իրենց գործատուներին»,- համոզված է ՀՊՏՀ ռեկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանը:
Ինչպես ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի զրույցում նշեց «Զբաղվածության պետական ծառայության» պետ Արտակ Մանգասարյանը՝ շատ գործատուներ գտել են իրենց աշխատողներին հենց նմանատիպ տոնավաճառների միջոցով: Ծրագիրը երկար տարիների փորձ ունի և արդյունավետությունը հենց դրա շարունակականության մեջ է :
«Գործատուի համար ամենակարևորը լավ մասնագետ գտնելն է, իսկ աշխատանք փնտրողի համար կարևորը լավ աշխատատեղ գտնելն է. այստեղ ստեղծվում են այն հարմարավետ պայմանները, ինչը երկուստեք շահավետ է: Գործատուն հնարավորություն է ստանում գտնելու իր պահանջներին համապատասխանող աշխատակից, ավելին՝ կադրերի բազայում ունենալու պոտենցիալ աշխատակցի տվյալները և անհրաժեշտության դեպքում հրավիրելու աշխատանքի: Կարծում եմ՝ 260 աշխատատեղից առնվազն 200-ը այս ծրագրի արդյունքում կհամալրվի շրջանավարտներով»,- ասաց Արտակ Մանգասարյանը:
Գործատուներից շատերը մեզ հետ զրույցում նշեցին, որ դիտարկվում են բոլոր հայտերը և լավագույնները ստանում են համապատասխան առաջարկը (փորձառության և աշխատանքի):
«Հայբիզնեսբանկ» ՓԲԸ-ի մարդկային ռեսուրսների կառավարման վարչության գլխավոր մասնագետ Լիլիթ Արդուխանյանը նշեց, որ նախևառաջ, ցանկացած գործատուի երազանքն է, որ իր աշխատակիցը լինի գրագետ, նպատակասլաց, ազնիվ:
«Մենք գիտակցում ենք, որ շրջանավարտները հիմնականում ունենում են փորձի պակաս, ուստի փորձում ենք ապահովել առաջին հերթին փորձառությունը, որի ընթացքում իրենց լավագույնս դրսևորած ուսանողներն էլ համալրում են մեր աշխատակիցների շարքերը»,-նշեց «Հայբիզնեսբանկի» ներկայացուցիչը:
«Ինգո Արմենիա» ապահովագրական ընկերության ներկայացուցիչը նշեց, որ գործատուն մասնագիտական կրթությունից բացի կարևորում է նաև մարդկային հատկանիշները, շփվելու, հաղորդակցվելու հմտությունները:
Աշխատանք փնտրող շրջանավարտներից մեկը մեզ հետ զրույցում հույս հայտնեց, որ աշխատանքային առաջարկներ կստանա և հավելեց, որ նմանատիպ նախաձեռնությունները շրջանավարտների համար նպաստավոր պայմաններ են ստեղծում՝ հեշտացնելով մասնագիտական աշխատանք գտնելու գործը:

Количество просмотров: 735
Сегодня  во  дворе  АГЭУ  состоялась  Ярмарка  труда,  которая  была  организована  по  инициативе  центра  карьеры  и  маркетинга  Армянского   государственного  экономического  университета  и   «Государственной  службы  занятости»   министерства  труда  и  социальных  вопросов  РА. На  Ярмарке  труда   участвовали  ректор  АГЭУ  Корюн  Атоян, первый  заместитель  министра  труда  и  социальных  вопросов  РА  Араик  Петросян, начальник  агенства  «Государственная  служба  занятости» Артак  Мангасарян.
На  Ярмарке  труда  участвовали  около  шестидесяти  компаний:   коммерческие  банки, страховые  компании,  организации, представляющие  различные  отрасли  экономики, которые  представили  выпускникам  АГЭУ  имеющиеся  у  них  вакансии.  На  несколько  часов  во  дворе  АГЭУ  собрались  десятки  работодателей  и  студенты  выпускных  курсов  и  выпускники.  В  АГЭУ  Ярмарка  труда  организуется  уже  во  второй  раз.
«Ярмарка  труда  является  той  деловой  платформой, где  встречаются  работодатели  и  наши  кадры.  Наш  университет, подчеркивая  отношения  вуз-работодатель, вуз-рынок  труда, и  первостепенным  считая  обстоятельство  содействия   карьере  наших  выпускников, постоянно  предпринимает  новые  шаги.  Оказывать  содействие  процессу  трудоустройства  наших  лучших  выпускников  для  нас   первостепенный  вопрос.  Считаю  к  месту  напомнить,   что  в  контексте  регулирования  отношений  вуз-работодатель   наш  университет, в  числе  государственных  и  частных  структур,  также  с  министерством  труда  и  социальных  вопросов  РА  подписал  договор  о  сотрудничестве  и  совместно  осуществляет  магистерскую  образовательную  программу.  Надеюсь, сегодняшняя  инициатива  и   послужит  своей  цели  и  выпускники  с  качественным  образованием   найдут  своих  работодателей»,- уверен  ректор  АГЭУ, профессор  Корюн  Атоян.
Как  отметил  в  своей  беседе  с  отделом  информации  и  связей  с  общественностью  АГЭУ  начальник   «Государственной  службы  занятости»  Артак  Мангасарян, многие  работодатели  нашли  своих  работников  именно  с  помощью  подобных  ярмарок.  Программа  имеет  многолетний  опыт  и  эффективность  именно  в  ее постоянстве.
«Для  работодателя  самым  главным  является  найти  хорошего  специалиста, а  для  ищущего  работу  главное  найти  хорошее  рабочее  место:  здесь  создаются  те  благоприятные  условия,  которые  выгодны  для  двух  сторон. Работодатель  получает  возможность  получить  работника, соответствующего  его  требованиям, более того, иметь  в  базе  кадров  данные  потенциального  работника  и  при  необходимости  пригласить  на  работу.  Мне  кажется,  из  260  вакансий,   по  крайней  мере   200  в  результате  этой  программы   пополнятся  выпускниками»,- сказал  Артак  Мангасарян.
Многие  из  работодателей  в  беседе  с  нами  отметили, что  рассматриваются  все  заявки  и  лучшие  получают  соответствующие  предложения (практики  и  работы).
Главный  специалист  департамента   управления  человеческими  ресурсами  ЗАК «Айбизнесбанк» Лилит  Ардуханян  отметила, что, в  первую  очередь, каждый  работодатель  желает, чтоб  его  сотрудник  был  грамотным, целеустремленным, честным.
«Мы  сознаем, что  у  выпускников  в  основном  недостаток  опыта, поэтому  пытаемся  обеспечить+  в  первую  очередь  практику,  во  время  которой  наилучшим  образом  себя  проявившие  студенты  и   пополняют  ряды  наших  сотрудников»,-отметила  представительница  «Айбизнесбанка».
Представитель  страховой  компании  «Инго Армения» отметил, что  работодатель  кроме  профессионального  образования  важное  значение  придает  и  человеческим  качествам, коммуникативным навыкам.
Один  из  выпускников в  поисках  работы   в  беседе с  нами  выразил  надежду, что   получит  рабочие  предложения и  добавил, что подобные  инициативы  для  выпускников  создают   благоприятные  условия, облегчая  дело  поиска   профессиональной  работы.