Գիտական խորհրդի հերթական նիստում ընտրվեցին երկու ֆակուլտետների դեկաններ
Մայիսի 27-ին տեղի ունեցավ ՀՊՏՀ գիտական խորհրդի հերթական նիստը, որի օրակարգում էին հաշվետվությունների ներկայացում, դեկանների ընտրություն և մի շարք այլ հարցեր: ՀՊՏՀ Գյումրու մասնաճյուղի տնօրեն Սամսոն Դավոյանը ներկայացրեց 2013-2014 ուսումնական տարում մասնաճյուղում ուսումնական և գիտահետազոտական աշխատանքների կազմակերպման հարցը: «Հաշվետու ժամանակահատվածում մասնաճյուղի գիտական խորհրդի նիստերում լսվել և քննարկվել են ուսումնական, գիտական, դաստիարակչական, կարգապահական և կազմակերպական բազմաբնույթ հարցեր: Առաջ են քաշվել կրեդիտային համակարգի կիրառման գործնական արդյունավետության բարձրացման հիմնահարցեր: Դրական տեղաշարժեր են կատարվել ուսումնական գործընթացի կազմակերպման ասպարեզում. ամբիոններում հաճախակի քննարկումներ են կատարվել ուսման որակի բարձրացման և ուսանողների հետ տարվող ուսումնադաստիարակչական աշխատանքների ուղղությամբ: Հաշվետու ժամանակաշրջանում մասնաճյուղի պրոֆեսորադասախոսական կազմը հրատարակել է 67 գիտական հոդված»- մասնավորապես ներկայացրեց մասնաճյուղի տնօրենը: Հաշվետվության ներկայացումից հետո նա պատասխանեց գիտխորհրդի անդամների հարցերին, իսկ հարցի քննարկման ավարտից հետո գիտխորհուրդը որոշեց բավարար գնահատել մասնաճյուղի գործունեությունը:
Տնտեսության կարգավորման և միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ֆակուլտետի դեկան Ատոմ Մարգարյանը հանդես եկավ ֆակուլտետի տարեկան հաշվետվությամբ՝ նախ նշելով, որ չնայած ֆակուլտետում կատարված լայնածավալ շինարարական աշխատանքներին՝ ուսումնական գործընթացը չի խափանվել, ապա ներկայացրեց ֆակուլտետի աշխատանքը բոլոր ուղղություններով՝ ուսանողների առաջադիմություն, ուսումնառության գործընթացի կազմակերպում, ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի և ուսանողների ներգրավում գիտահետազոտական աշխատանքներում: Այս համատեքստում Ատոմ Մարգարյանը հատկապես կարևորեց «Ամբերդ» կենտրոնի գործունեությունը՝ նշելով, որ այն բավական ակտիվացրել է համալսարանում գիտահետազոտական կյանքը: Դեկանը ներկայացրեց նաև իր կողմից անցած երկու տարիներին կատարած մի փորձ. բակալավրիատի և շրջանավարտների շրջանում դասավանդման որակի և արդյունավետության վերաբերյալ հարցում: Ատոմ Մարգարյանի համոզմամբ՝ այս փորձը կարող է շատ արդյունավետ լինել դասավանդման որակն ավելի բարձրացնելու համար: Ռեկտոր Կորյուն Աթոյանն ի պատասխան նշեց, որ գաղափարը լավն է, սակայն մեթոդաբանությունը պետք է հստակեցնել և հղկել: Հաշվետվությունը գիտխորհուրդը գնահատեց բավարար:
Նիստում կազմակերպվեցին ֆինանսական ու ինֆորմատիկայի և վիճակագրության ֆակուլտետների դեկանների ընտրությունները: Գիտխորհրդի նախագահ, ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը ներկայացրեց, որ երկու ֆակուլտետների ամբիոնները դեկանների թեկնածուներ են առաջադրել՝ ֆինանսական ֆակուլտետում՝ ժամանակավոր պաշտոնակատար, տ.գ.թ., դոցենտ Զաքար Կիրակոսյանին, ինֆորմատիկայի և վիճակագրության ֆակուլտետում՝ ժամանակավոր պաշտոնակատար, տ.գ.թ., դոցենտ Մանուկ Մովսիսյանին: Այլ թեկնածուներ չեն առաջադրվել: Թեկնածուների մասին բարձր արտահայտվեցին ֆակուլտետի ամբիոնների վարիչներն ու պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչները: Փակ, գաղտնի քվեարկությամբ գիտխորհրդի 57 անդամներ 54 կողմ, 3 դեմ, 0 անվավեր արդյունքներով ֆինանսական ֆակուլտետի դեկան ընտրեցին Զաքար Կիրակոսյանին, իսկ 57 կողմ, 0 դեմ, 0 անվավեր արդյունքներով Մանուկ Մովսիսյանին՝ ինֆորմատիկայի և վիճակագրության ֆակուլտետի դեկան:
Ուսումնամեթոդական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Պարույր Քալանթարյանը ներկայացրեց «Համալսարանում ուսումնաարտադրական, գիտամանկավարժական և գիտահետազոտական փորձառությունների կազմակերպման վիճակը և դեկանատների ու ամբիոնների խնդիրները» հարցը՝ ներկայացնելով այս ուղղությամբ կատարված աշխատանքը, ինչպես նաև անդրադառնալով գործընթացում առկա խնդիրներին: Պրոռեկտորը տեղեկացրեց նաև, որ 2013-2014 ուստարվա ընթացքում ուսումնաարտադրական, գիտահետազոտակյան և գիտամանկավարժական փորձառություններ են կազմակերպվել 2135 ուսանողի համար, որից 1500-ը խոշոր կազմակերպություններում՝ բուհի և կազմակերպությունների միջև կնքված պայմանագրերի հիման վրա: Պրոռեկտորը հատկապես կարևորեց գործընթացի նկատմամբ վերահսկողության ուժեղացումը:
Քվեարկության դրվեց և հաստատվեց բնօգտագործման տնտեսագիտության ամբիոնի ասիստենտ, աշխարհագրական գիտությունների թեկնածու Վոլոդյա Մանասյանին դոցենտի գիտական կոչում շնորհելու հարցը: Հաստատվեց մակրոէկոնոմիկայի ամբիոնի դոցենտ, տ.գ.թ. Կարեն Գրիգորյանին նույն ամբիոնի ասպիրանտ Լուսինե Մուրադյանի գիտական ղեկավար նշանակելու համար ԲՈՀ-ին միջնորդելու հարցը: Քննարկվեցին ատենախոսության թեմաներ և գիտական ղեկավարներ հաստատելու մասին հարցեր, հրատարակության երաշխավորվեց կոմերցիայի ամբիոնի վարիչ, տ.գ. թ., դոցենտ Գագիկ Չատինյանի «Առևտրի տնտեսագիտություն» ուսումնական ձեռնարկը: Օրակարգի հագեցվածության պատճառով գիտխորհուրդը քվեարկությամբ «Ֆինանսական ֆակուլտետի դեկանի հաշվետվությունը» հարցը տեղափոխեց հաջորդ նիստի օրակարգ:

27-го  мая  состоялось  очередное  заседание  ученого  совета  АГЭУ,  на  повестке  дня  которого    были  представления  отчетов,  выборы  деканов  и  много  других  вопросов. Директор  Гюмрийского  филиала  АГЭУ  Самсон  Давоян  представил  вопрос  об  организации  учебных  и  научно-исследовательских  работ  в  2013-2014 учебном  году. «В  отчетный  период  времени  на  заседаниях  ученого  совета  филиала  слушались  и  обсуждались  разных  характеров вопросы: учебного,  научного, воспитательного,    дисциплинарного  и  организационного. Были   подняты  основные  вопросы   повышения  практической  эффективности  применения  кредитной  системы.  Проделаны  положительные  перемещения  в  области  организации  учебного  процесса: на  кафедрах  часто  проводились  обсуждения  по  повышению качества  образования  и  учебно-воспитательным  работам, проводимыми  со  студентами.   За  отчетный  период  профессорско-преподавательский  коллектив  филиала   опубликовал  67 научных  статей»-- в  частности  представил  директор  филиала.  После  представления  отчета  он  ответил  на  вопросы  членов  ученого  совета,  а   а  после  обсуждения  вопроса  ученый  совет  решил  удовлетворительно оценить    деятельность  филиала.
Декан  факультета  регулирование  экономики  и  международные  экономические  отношения  Атом  Маргарян  выступил  с  годовым  отчетом  факультета, во-первых,  отметив,  что  несмотря  на  крупные  строительные  работы,  проводимые  в    факультете,  учебный  процесс    не  пострадал, затем  представил  работу  факультета  по  всем  направлениям: успеваемость  студентов, организация  учебного  процесса, вовлечение  профессорско-преподавательского  коллектива и  студентов факультета  в  научно-исследовательские  работы.  В  этом  контексте  Атом  Маргарян  особо  подчеркнул  деятельность  центра  «Амберд», отметив, что  он  достаточно  активизировал  научно-исследовательскую  жизнь  в  университете.  Декан  также  представил  свой  опыт  прошедших  двух  лет  в  вопросе  эффективности  и  качества  преподавания  среди  студентов  бакалавриата  и  выпускников. По  убеждению  Атома  Маргаряна, этот  опыт  может  быть  очень  эффективным  в  повышении  качества  преподавания.   Ректор  Корюн  Атоян  в  ответ  отметил, что  идея  хорошая,  однако  методику  нужно   разъяснить  и  разработать.  Ученый  совет  оценил  отчет  удовлетворительно.
На  заседании  прошли  выборы  деканов  факультетов  информатики  и  статистики  и  финансового. Председатель  ученого  совета, ректор  Корюн  Атоян  представил,   кафедры  двух  факультетов  выдвинули   кандидатов  в  деканы: на  финансовом  факультете  временно исполняющий  обязанности  декана,  к.э.н., доцент   Закар  Киракосян, на  факультете  информатики  и  статистики   временно исполняющий  обязанности  декана,  к.э.н., доцент  Манук  Мовсисян.  Другие  кандидаты  не  выдвигались. Заведующие  кафедрами  и представители  профессорско-преподавательского  коллектива  факультетов  высоко  выразились  о  кандидатах. По  результатам  закрытого,  тайного  голосования,   из 57 членов  ученого  совета 54 проголосовали  за,  3 против, воздержавшихся 0,  деканом  финансового  факультета  был  выбран  Закар  Киракосян, а  по  результатам   57 за, 0 против, 0 воздержавшихся  Манук  Мовсисян  --  деканом  факультета  информатики  и  статистики.
Проректор  по  учебно-методическим  работам  Паруйр  Калантарян  представил  вопрос «Проблемы  деканатов  и  кафедр  и  состояние  организации учебно-производственных, научно-педагогических  и  научно-исследовательских   практик  в  университете»,  представляя  проделанную  работу, а  также  обращаясь   к  существующим  проблемам  процесса. Проректор  сообщил  также, что  в  2013-2014 учебном  году  для  2135  студентов  были  организованы   учебно-производственные, научно-педагогические  и  научно-исследовательские   практики, из  которых  1500 студентов  прошли  практику  в  крупных  организациях,   на  основе  заключенного  договора  между  вузом  и  организациями. Проректор  особо  подчеркнул  значимость  усиления  контроля  к  процессу.
Поставили  на  голосование  и  утвердили  вопрос  о  присвоении   ученого  звания  доцента  кандидату  географических наук, ассистенту  кафедры  экономика  природопользования  Володе  Манасян. Был  утвержден  вопрос  о  посредничестве  в  ВАК  назначении  доцента  кафедры  макроэкономики, к.э.н.  Карена  Григоряна  научным  руководителем  аспирантки  той  же  кафедры    Лусине  Мурадян. Обсудились  вопросы  об  утверждении  тем  диссертаций и  научных  руководителей, рекомендовали  к  печати  учебное  пособие  заведующего  кафедрой  коммерции, кандидата, доцента  Гагика  Чатиняна  «Экономика  торговли». Ученый  совет  голосованием  отложил  вопрос  повестки  дня  «Отчет  декана  финансового  факультета».
В  ближайшее  время  решения  ученого  совета  полностью  будут  опубликованы  в  официальном  сайте  АГЭУ.