Բուլղարացի փորձագետը հյուրընկալվեց ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնում (լուսանկարներ)
ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի «Ազգային անվտանգության հետազոտություններ» ծրագրի տնօրեն, տ.գ.թ. Վարդան Աթոյանի հրավերով Սոֆիայի պետական համալսարանի դոկտորանտ, պատմաբան, կովկասագետ Ցվետելինա Խարալամպիևան այսօր հյուրընկալվեց «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնում և հանդես եկավ «Նիկոլայ Առաջինի անվտանգության ռազմավարության որոշ ասպեկտները և Բրիտանական միջամտությունը Կովկասում (մինչև Ղրիմյան պատերազմը)» թեմայով դասախոսությամբ:
Դասախոսությանը հաջորդեց ակտիվ քննարկումը, տրվեցին բազմաթիվ հարցեր: Ներկաներին հետաքրքրում էին փորձագետի կարծիքն ու մոտեցումները հատկապես Հարավային Կովկասի շուրջ ընթացող ներկա զարգացումների և ուկրաինական ճգնաժամից հետո ստեղծված աշխարհաքաղաքական իրավիճակի վերաբերյալ: Քննարկվեցին նաև տարածաշրջանում տարբեր ուժային կենտրոնների շահերի ու հետաքրքրությունների վերաբերյալ հարցեր: Մասնավորապես, «Ազգային անվտանգության հետազոտություններ» ծրագրի տնօրեն Վարդան Աթոյանի հարցերը վերաբերում էին բուլղարական հասարակության վերաբերմունքին ուկրաինական ճգնաժամի, պանսլավիզմի գաղափարախոսությանը և Եվրամիությանն անդամակցելուց հետո Բուլղարիայում ստեղծված սոցիալ-տնտեսական և քաղաքական իրավիճակին: Նրա ղեկավարած մագիստրոսական հետազոտական խմբից Էդգար Թաղարյանը հետաքրքրվեց Կովկասում Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի շահերի և հետաքրքրությունների մասին:
Հանդիպումն ամփոփեց և փորձագետի զեկուցումը բարձր գնահատեց «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն, տ.գ.դ. պրոֆեսոր Սամվել Ավետիսյանը՝ նշելով, որ  պատմաբանի դասախոսությունն արտացոլում էր  հայ ժողովրդի համար ճակատագրական ժամանակաշրջան: Կենտրոնի տնօրենը նաև հետաքրքրվեց Սոֆիայի պետական համալսարանի հետ համագործակցության հնարավորությունների ու հեռանկարների մասին, ինչին ի պատասխան  Ցվետելինա Խարալամպիևան մատնանշեց մի քանի ուղղություն:
Սամվել Ավետիսյանը շնորհակալագիր հանձնեց բուլղարացի փորձագետին, իսկ Վարդան Աթոյանը նրան հանձնեց ՀՊՏՀ-ն և «Ամբերդ» կենտրոնը ներկայացնող բուկլետներ, Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի պատմությանը նվիրված գրքեր: Ցվետելինա Խարալամպիևան նույնպես ձեռնունայն չէր, նա կենտրոնի աշխատակազմին նվիրեց անգլերեն և բուլղարերեն հրատարակություններ:
Հանդիպման ավարտից հետո մեզ հետ զրույցում «Ազգային անվտանգության հետազոտություններ» ծրագրի տնօրեն, տ.գ.թ. Վարդան Աթոյանն ասաց. «Նման հանդիպումները չափազանց կարևոր են «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի միջազգայնացման համար: Արտերկյա փորձագետների հետ մտքերի և փորձի փոխանակումը մեծապես նպաստում է մեր կողմից իրականացվող աշխատանքներին: Այս համատեքստում նշեմ, որ ներկայում «Ազգային անվտանգության հետազոտություններ» ծրագրի շրջանակներում մագիստրոսների կողմից իրականացվող հետազոտություններից մեկը վերաբերում է հենց Հարավային Կովկասի անվտանգության հիմնախնդիրներին և, վստահ եմ, այս դասախոսությունը մեծապես օգտակար էր մեր մագիստրանտների համար»:

Сегодня по приглашению директора программы «Исследования национальной безопасности» исследовательского центра «Амберд», к.э.н. Вардана Атояна докторант, историк, кавказовед Софийского государственного университета Цветелина Харалампиева посетила исследовательский центр «Амберд» и выступила с лекцией на тему «Некоторые аспекты стратегии безопасности Николая Первого и Британское вмешательство на Кавказе (до Крымской войны)».
За лекцией последовало активное обсуждение, прозвучало много вопросов. Присутствующих интересовали мнение и подходы эксперта особенно о текущих событиях Южного Кавказа и созданной геополитической ситуации после украинского кризиса. Обсуждались также вопросы о выгодах и интересах различных силовых центров региона. В частности, вопросы директора программы «Исследования национальной безопасности» Вардана Атояна касались отношения болгарской общественности к украинскому кризису, к идеологии панславизма и созданному в Болгарии социально-экономическому и политическому положению после вступления в Евросоюз. Из его руководимой магистерской исследовательской группы Эдгар Тагарян интересовался о выгодах и интересах России и США на Кавказе.
Встречу обобщил и высоко оценил доклад эксперта директор исследовательского центра «Амберд», д.э.н. профессор Самвел Аветисян, отмечая, что лекция историка отражала судьбоносный период для армянского народа. Директор центра интересовался также о возможностях и перспективах сотрудничества с Софийским государственным университетом, чему в ответ Цветелина Харалампиева указала на несколько направлений.
Самвел Аветисян вручил благодарственное письмо болгарскому эксперту, Вардан Атоян передал ей буклеты, представляющие АГЭУ и центр «Амберд», книги, посвященные истории Армении и Нагорного Карабаха. И Цветелина Харалампиева пришла не с пустыми руками, она коллективу центра подарила издания на английском и болгарском языках.
После встречи в беседе с нами директор программы «Исследования национальной безопасности», к.э.н. Вардан Атоян сказал: «Подобные встречи чрезмерно важны для интернационализации исследовательского центра «Амберд». Обмен опытом и идеями с иностранными экспертами в значительной степени способствуют с нашей стороны осуществлению работ. В этом контексте отмечу, что в настоящее время в рамках программы «Исследования национальной безопасности» одно проводимое магистерское исследование касается именно проблем безопасности Южного Кавказа, и я уверен, эта лекция была очень полезна для наших магистрантов».