«Ամբերդ» կենտրոնի մագիստրոսական խմբի հերթական շնորհանդեսը
Տնտեսագիտական համալսարանի «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնում այսօր մագիստրոսական  խմբի հերթական շնորհանդեսն էր՝ «ՀՀ պարենային ապրանքների շուկաների մարքեթինգային հետազոտություն» խորագրով: Ներկայացվեցին 1-ին փուլում կատարված հետազոտության արդյունքները: Շնորհանդեսին մասնակցում էր կենտրոնի աշխատակազմը՝ տնօրեն Սամվել Ավետիսյանի գլխավորությամբ: Մագիստրոսական հետազոտական այս խմբի ղեկավարն է «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի «Ազգային մրցունակության և միջազգայնացման հետազոտություններ» ծրագրի տնօրեն, տ.գ.թ., դոցենտ Արմեն Գրիգորյանը:
Զեկուցումներով հանդես եկան մագիստրանտներ Ինեսա Ոսկանյանը, Հակոբ Բաղդասարյանը, Ելենա Դավթյանը, Արմինե Թեմուրյանը, Վարդուհի Հարթենյանը, Թամարա Հարությունյանը:
Ինչպես հանդիպման սկզբում նշեց խմբի ղեկավարը՝ հետազոտողները  թեմայի շրջանակներում կատարել են մի շարք վերլուծություններ: Մասնավորապես ներկայացվել են Հայաստանում սպառողական ծախսերի մեծությունը, կազմը և կառուցվածքը, որոնց արդյունքները համադրվել են աշխարհի միջին վիճակագրական ցուցանիշների, ինչպես նաև ԱՊՀ ու զարգացման տարբեր մակարդակ ունեցող այլ երկրների հետ: Այնուհետև նշվեց, որ խմբի կողմից իրականացվել են նաև ապրանքային շուկաների կազմի, կառուցվածքի, տարողունակության, շուկան սպասարկող սուբյեկտների, ինչպես նաև շուկայում ազգային արտադրություն-ներմուծում հարաբերակցության վերլուծություններ, որոնց հիմքում ընկած է հիմնականում պետական պաշտոնական տեղեկատվությունը: Մյուս կողմից, խումբն արդեն ավարտել է սպառողական վարքագծի վրա արտաքին ոչ մարքեթինգային գործոնների ազդեցության չափի գնահատման աշխատանքները:
Արմեն Գրիգորյանը մանրամասնեց նաև, որ վաճառակետերի դիտարկումներն իրականացվել են ՀՀ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի և Ազգային վիճակագրական ծառայության (ԱՎԾ) մեթոդաբանությամբ՝ հիմնականում ներառելով Երևան քաղաքի խոշոր առևտրային ցանցերը, մեծածախ առևտրով զբաղվող տոնավաճառները և որոշ փոքր ու միջին խանութներ, որոնց արդյունքները համադրել են նաև ԱՎԾ 2014թ. առաջին եռամսյակի դիտարկումների համապատասխան հրապարակման տվյալների հետ: Ընդ որում՝ հետազոտական խմբի դուրս բերած տվյալները որոշակիորեն տարբերվում են ԱՎԾ Երևան քաղաքին վերաբերվող տվյալներից:
Շնորհանդեսի ընթացքում խոսվեց  ՀՀ-ում պարենային, ինչպես նաև ոչ պարենային (հիգիենայի միջոցների շուկա) ապրանքների սպառողական ծավալների մասին,  ներկայացվեցին  հայ սպառողների նախապատվությունները, սոցիալ-տնտեսական մշակութային և այլ գործոնների ազդեցությունները հայ սպառողի վարքագծի վրա: Ներկայացվեցին ՀՀ ծխախոտի, պանրի, կաթնամթերքների, կարագի, հյութերի, ոչ ալկոհոլային խմիչքների, թեյի, սուրճի, մսի, թարմ թռչնամսի, ձվի,  ձկան, սառեցված ապրանքների, ինչպես նաև կենցաղային նշանակման ապրանքների շուկաների վերլուծության ամփոփ արդյունքները: Զեկուցումները լսելուց հետո հնչեցին մի շարք հարցադրումներ: Սամվել Ավետիսյանը ներկայացրեց իր դիտողությունները, միաժամանակ՝ բարձր գնահատեց ուսանողների կատարած մանրակրկիտ աշխատանքը:
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում Արմեն Գրիգորյանը,  որպես ղեկավար, նշեց, որ,  ընդհանուր առմամբ, գոհ է երիտասարդ հետազոտողների աշխատանքից:
«Կարծում ենք, խմբին հաջողվել է բացահայտել մի շարք հիմնախնդիրներ, որոնց մասին Հայաստանում այնքան էլ չի խոսվել: Մասնավորապես, ՀՀ Պետական եկամուտների կոմիտեի մաքսային ծառայության վիճակագրության և ԱՎԾ վիճակագրության հիման վրա, ներմուծված ապրանքների պայմանական միավորների մաքսային արժեքների հստակեցման միջոցով ցույց է տրվել, որ մեր երկրում ներմուծվող ապրանքների ճնշող մեծամասնությունը ներմուծողի պահեստում ունի 2-3 անգամ ավելի էժան գին, քան վաճառակետերում, բացահայտվել է, որ գյուղատնտեսական ապրանքների վիճակագրությունը ոչ այնքան պատշաճ մակարդակով է իրականացվում, ինչի արդյունքում դրանց մաքսային արժեքները կասկածելի մեծություն ունեն: Հստակորեն ցույց է տրվել, թե վերջին հինգ տարիների ընթացքում ինչպես է բնակչության բարեկեցության նվազումն անդրադարձել դիտարկվող ապրանքների սպառման ծավալների կազմի ու կառուցվածքի վրա: Կատարված հաշվարկներով հստակեցվել են այն ապրանքային շուկաները, որտեղ ներմուծողներն ավելի ծանրակշիռ մասնակցություն ունեն ազգային արտադրողների նկատմամբ:
Խմբի արդյունքներից կարելի է համարել նաև այն, որ մշակվել է դիտարկված շուկաներում սպառման ծավալներին, ազգային արտադրությանն ու արտաքին առևտրին առնչվող վիճակագրության վարման նոր մոտեցում, որն, ի տարբերություն այլ մարմինների, ներառում է ժամանակային ավելի շատ շարքեր, տեղեկատվություն է պարունակում ներմուծվող ապրանքների պայմանական միավորների մաքսային արժեքների մասին, ինչպես նաև ցույց է տալիս ներմուծման, արտահանման, ազգային արտադրության և տվյալ ապրանքային շուկաների տարողունակության դինամիկան վերջին 5 տարիների կտրվածքով, ինչը որևէ մեկի կողմից մինչ այս չի ներկայացվել և կարող է մեծապես հետաքրքրել խնդրով շահագրգիռ տարբեր կազմակերպությունների ու անհատ հետազոտողների: Բացի այդ, խումբը ձևավորել է նաև տվյալ ապրանքային շուկաները սպասարկող ընկերությունների տվյալների բազա, որն, ի տարբերություն «Սփյուռ» տեղեկատվական բազայի, տվյալներ է պարունակում ավելի մեծ թվով կազմակերպությունների վերաբերյալ»,-հետազոտությունը նկարագրեց ղեկավարը՝ նշելով, որ վերջնական արդյունքները, հավանաբար,  կներկայացվեն նոր ուսումնական տարում:

Сегодня  в  исследовательском  центре  «Амберд» Экономического  университета  очередная  презентация  магистерской  группы  на  тему «Маркетинговое  исследование  рынков  продовольственных  товаров  РА». Были  представлены  результаты  проделанного 1-го  этапа  исследования. В  презентации  участвовал  коллектив  центра  во главе  с  директором  Самвелом  Аветисяном. Руководитель  этой  магистерской  исследовательской  группы -- директор  программы «Исследования  национальной  конкурентоспособности  и  интернационализации»  исследовательского  центра  «Амберд»,к.э.н., доцент  Армен  Григорян.
С  докладами  выступили  магистранты  Инеса  Восканян, Акоп  Багдасарян, Елена  Давтян, Армине  Темурян, Вардуи  Артенян, Тамара  Арутюнян.
Как  отметил  в  начале  встречи  руководитель  группы, в  исследовании  в  рамках  темы  выполнили  различные  анализы. В  частности  были  представлены     величина  потребительских  цен  в  Армении, состав  и  структура,  результаты  которых  сопоставлены  с  мировыми  среднестатистическими  показателями, а  также  стран  СНГ  и  стран, имеющих  различный  уровень  развития. Затем  было  отмечено, что  группой  осуществлены  и  анализы  состава  товарных  рынков, структуры, вместимости, обслуживающих  рынок  субъектов,  а  также   анализы  соотношения  национальное  производство-импорт  на  рынке, в  основе  которых  лежит  в  основном  государственная  официальная  информация. С  другой  стороны,  группа  уже  закончила  работы  оценки  влияния  размера  внешних   не  маркетинговых    факторов   на  потребительское  поведение.
Армен  Григорян  подробно  представил, что  наблюдения  пунктов  продаж  осуществились   методологией  Государственной  комиссии  по  защите  экономической  конкурентоспособности  РА  и   Национальной  статистической  службы (НСС),  в  основном   применяя  в  крупных  торговых  сетях  города  Еревана, ярмарках,  занимающихся  оптовой  торговлей,  и   некоторых  малых  и  средних  магазинах, результаты  которых  сопоставили  с  опубликованными  данными  соответствующими  с  наблюдениями  первого  квартала  2014 года  НСС.   Более  того,  выдвинутые   данные  исследовательской  группы  определено  отличаются  от  данных  НСС,  относящихся  города  Еревана.
Во  время  презентации  говорили  о  потребительских  объемах  продовольственных  и  не  продовольственных  товаров (рынок  гигиенических  средств) в  РА, представили      предпочтения  армянских  потребителей, влияния   социально-экономических,  культурных  и  др.  факторов   на  поведение  армянского  потребителя. Были  представлены  обобщающие  результаты  анализа  сигарет,  сыра, молочных  продуктов,  масла, соков, не  алкогольных  напитков, чая, кофе, мяса, свежей  птицы, яйца,  рыбы, замороженных  продуктов, а  также  товарных  рынков  бытового  назначения. Выслушав  доклады,  прозвучали  вопросы.  Самвел  Аветисян  представил  свои   замечания, одновременно  высоко  оценил   проделанную  подробную  работу  студентов.
В  беседе  с  отделом  информации  и  связей  с  общественностью  АГЭУ  Армен  Григорян,  в  качестве  руководителя, отметил, что,  в  целом  доволен  работой  молодых  исследователей.
«Считаем, что  группе  удалось  выявить  проблемы,  о  которых  не  столько  говорилось  в  Армении. В  частности,  на  основе  статистики  таможенной  службы  Комитета  государственных  доходов  РА  и    статистики  НСС, было  представлено с  помощью  прояснения  таможенных  стоимостей    условных  единиц  импортных  товаров, что  в  нашей  стране  цена  большей  части  импортных  товаров  в  складе  импортера  в  2-3  раза  дешевле, чем  в  пунктах  продажи, выявлено, что  статистика  сельскохозяйственных  товаров  осуществляется  не  на  должном  уровне, в  результате  чего  их  таможенная  стоимость сомнительно  высока.   Четко  показано, как  в  течение  последних  пяти  лет  снижение   уровня  благосостояния  населения  отразилось  на  структуре  и  составе  объемов  потребления  наблюдаемых  товаров.  По  подсчетам  уточнились  те  товарные  рынки, в  которых  импортеры   имеют  весомое  участие   по  отношению  к  национальным  производителям.
Из  результатов  группы  можно  считать  и  то, что  в  наблюдаемых  рынках  разработан  новый  подход  ведения  статистики,  касающийся   объемов  потребления, национального  производства   и  внешней  торговли,   который,  в  отличие  от  других   органов,  включает  больше  времени, содержит  информацию  об  условных  единицах таможенной  стоимости  импортных  товаров, а  также  показывает  динамику  вместимости  импорта, экспорта,  национального  производства  и  данных  товарных  рынков  за  последние  5  лет,   что  до  сих  пор  никем  не  было  представлено  и  может  очень  заинтересовать  различные  организации  и  отдельных  исследователей, заинтересовавшихся  проблемой. Кроме  того,  группа  сформировала  базу  данных   организаций, обслуживающих  данные  товарные  рынки,  которая  в  отличие  от   информационной  базы  «Спюр», содержит  данные  о  более  большом  количестве  организаций»,-исследование  описал  руководитель, отмечая, что  окончательные  результаты, вероятно,  будут  представлены  в  новом  учебном  году.