«Սեփական խաղ». նոր ձևաչափով ինտելեկտուալ խաղ-մրցույթ ՀՊՏՀ-ում (լրացված)
ՀՊՏՀ նիստերի սրահում այսօր սկսվեց ուսանողական խորհրդի նախաձեռնությամբ կազմակերպված «Սեփական խաղ» ինտելեկտուալ մրցույթի  ՀՊՏՀ առաջնությունը: Նշենք, որ այս խաղն առաջացել է «Jeopardy» անգլալեզու խաղից և հիմնականում անցկացվում է ռուսերենով:  ՀՊՏՀ-ում խաղն  անցկացվեց հայերենով:
«Սեփական խաղ» ինտելեկտուալ մրցույթը վարում էր մեր բուհի Գիտակների ակումբի  նախագահ  Հարություն Արզումանյանը: Վերջինս, ազդարարելով խաղի բացումը, ներկայացրեց կանոններն ու ընթացակարգը: Այսպես՝ խաղին մասնակցում էին 26 ուսանողներ, որոնցից ընտրվեցին 18-ը: Նախընտրական փուլը հաղթահարածներն արդեն խաղացին խմբային խաղերում (6 հոգուց բաղկացած խմբերում), որոնցից էլ կընտրվեն լավագույն խաղացողները:
Հետաքրքիր թեմաների շրջանակներում  հնչեցին հարցեր, որոնց խաղացողները պետք է պատասխանեին 5 վայրկյանի ընթացքում: Նախընտրական փուլի խորագրերից  էին, օրինակ, «Գետեր և լճեր», «Գրականություն», «Խոհանոց», «Շներ», «Կինոաշխարհ» և այլն, որոնցից յուրաքանչյուրից հնչեց 8 հարց:
Ինչպես նշում են կազմակերպիչները՝ առաջնության նպատակն է բացահայտել մեր բուհի  ինտելեկտուալ ուսանողներին, ովքեր  հետագայում կներգրավվեն նաև այլ ինտելեկտուալ մրցույթներում:
Առաջնությունը բաց էր բոլոր ուսանողների համար,  կարող էին մասնակցել նաև այս տարի բակալավրիատը կամ մագիստրատուրան ավարտած ուսանողները:
Ավարտին հայտնի դարձան 1-3 մրցանակային տեղերը զբաղեցնողները: Այսպես՝ 1-ին  տեղը նվաճեց հաշվապահական հաշվառման  և աուդիտ ֆակուլտետի մագիստրատուրայի 1-ին  կուրսի ուսանող Հայկ Մինասյանը, 2-րդ տեղը՝ մարքեթինգի և բիզնեսի  կազմակերպման ֆակուլտետի 3-րդ կուրսի ուսանող  Գառնիկ Միրզոյանը, 3-րդ տեղը՝ հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ֆակուլտետի 2-րդ կուրսի ուսանող Հայկազ Մելքումյանը: Հաղթողները պարգևատրվեցին պատվոգրերով և գրքերով:

«Собственная игра»: интеллектуальный конкурс в новом формате в АГЭУ (дополненное)
Сегодня  в  зале  заседаний  АГЭУ  началось  организованое  по  инициативе  студенческого  совета  первенство АГЭУ  интеллектуального  конкурса  «Собственная  игра». Отметим, что  эта  игра  произошла  от  английской  игры  «Jeopardy»  и  в  основном  проводится  на  русском  языке.  В  АГЭУ   игра  была  проведена  на  армянском  языке.
Интеллектуальный  конкурс  «Собственная  игра»   вел  председатель  Клуба  знатоков  нашего  вуза  Арутюн  Арзуманян. Он, объявляя открытие  игры,  представил  правила  и    порядок.  Итак,  в  игре  участвовали  26  студентов, из  которых  были  отобраны  18.  Преодолевшие  отборочный   тур  уже  сыграли    в  групповых  играх (группы, состоявшие  из  6 человек), из  которых  и  будут  отобраны  лучшие  игроки.
Прозвучали  вопросы  в  рамках  интересных  тем, на  которые  игроки  должны  были  ответить  в  течение  5  секунд. Из   тем  отборочного  тура  были, например, «Реки  и  озера», «Литература», «Кухня», «Собаки», «Мир  кино» и  др., по  каждой  из  которых  прозвучали  8  вопросов.
Как  отмечают  организаторы, цель  первенства  выявить  интеллектуальных  студентов  нашего  вуза, которые  в  будущем  будут  вовлечены  и  в  другие  интеллектуальные  конкурсы.
Первенство  было  открыто  для  всех  студентов,  могли  участвовать  студенты, окончившие  в  этом  году  бакалавриат  или  магистратуру.
В  конце  игры  стали  известны  победители, занявшие  1-3  призовые  места.  Итак: 1-ое  место   завоевал  студент  1-го  курса  магистратуры  факультета  бухгалтерского  учета  и  аудита  Айк  Минасян, 2-ое  место  -- студент  3-го  курса  факультета  маркетинга  и  организации  бизнеса   Гарник  Мирзоян, 3-ье  место  --  студент  2-го  курса  факультета  бухгалтерского  учета  и  аудита  Айказ  Мелкумян. Победители  были  награждены  дипломами  и  книгами.