Դիտումների քանակ՝ 1037
ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնում այսօր տեղի ունեցավ մագիստրոսական հետազոտական խմբերի աշխատանքների շնորհանդեսը, որին մասնակցում էին կենտրոնի աշխատակազմը՝ տնօրեն Սամվել Ավետիսյանի գլխավորությամբ, գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը, գիտության բաժնի պետ Խորեն Մխիթարյանը, ՏԿ և ՄՏՀ ֆակուլտետի դեկան Ատոմ Մարգարյանը:
Երիտասարդ հետազոտողների խմբերը աշխատել են «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի  «Ազգային անվտանգության հետազոտություններ» ծրագրի տնօրեն, տ.գ.թ. Վարդան Աթոյանի ղեկավարությամբ: Հետազոտողների մի խումբը՝ Ռոզա Բուդաղյանը, Ռուզաննա Թադևոսյանը, Լիլիթ Ազարյանը ներկայացրեցին իրենց հետազոտության թեման՝ «Առաջատար համալսարանների լավագույն փորձի ուսումնասիրությունը և ներդրման հնարավորությունները ՀՊՏՀ-ում» (բանախոսն էր Ռուզաննա Թադևոսյանը), ուսումնասիրության հիմնական նպատակն ու խնդիրները: Թեմայի շրջանականերում խոսվեց աշխարհի առաջատար համալսարանների մասին, ներկայացվեց դրանց վարկանիշավորման և դասակարգման սկզբունքները, համալսարանների իրականացրած գիտահետազոտական գործունեությունը, միջազգային համագործակցությունը, նորարարությունները և այլն:
Հետազոտողների հաջորդ խմբի՝ Կարապետ Կևեյանի, Էդգար Թաղարյանի, Շուշան Մովսիսյանի  հետազոտության թեման էր «Հայաստանի տնտեսական անվտանգության հիմնախնդիրները տարածաշրջանային զարգացումների համատեքստում»: Բանախոսներ Կարապետ Կևեյանը և Էդգար Թաղարյանը, ներկայացնելով հետազոտությունը, խոսեցին Հարավային Կովկասի՝ աշխարհում ունեցած ռազմաքաղաքական դերի, Հայաստանի տնտեսական անվտանգության հիմնախնդիրների մասին: Թեմայի շրջանակներում քննարկվեցին Հայաստանի և հարևան երկրների հարաբերությունները, գերտերությունների և կովկասյան երկրների փոխազդեցությունները, դրանց խոչընդոտող հիմնական գործոնները, ինչպես նաև ԼՂՀ հակամարտության, դրա լուծմանն ուղղված քայլերը:
Երկու խմբերն էլ կատարել էին մանրամասն ուսումնասիրություններ և խանդավառված էին հետազոտական աշխատանք կատարելուց: Մագիստրանտները ներկայացրեցին նաև իրենց առաջարկությունները:
Բանախոսների ելույթներից հետո հարցադրումներով հանդես եկան Գագիկ Վարդանյանը, Սամվել Ավետիսյանն ու Ատոմ Մարգարյանը: Նրանք նաև բարձր գնահատեցին երիտասարդների իրականացրած հետազոտական աշխատանքները: Գագիկ Վարդանյանը ցանկացած հետազոտական աշխատանքում կարևորեց արդիական ու հետաքրքիր թեմայի ընտրությունը և նշեց, որ ՀՊՏՀ-ն հայաստանյան բուհերի շարքում, ի դեմս «Ամբերդի», իրականացնում է աննախադեպ հետազոտական գործունեություն:
Սամվել Ավետիսյանը նշեց, որ ներկայացված հետազոտությունները հիմնականում ճանաչողական էին և երիտասարդներին ուղղորդեց իրականացնելու հետազոտության գործնական մասը:

Сегодня в исследовательском центре АГЭУ «Амберд» состоялась презентация работ магистерских исследовательских групп, в которой участвовали коллектив центра во глве с директором Самвелом Аветисяном, проректор по научным вопросам и внешним связям Гагик Варданян, начальник научного отдела Хорен Мхитарян, декан факультета РЭ и МЭО Атом Маргарян.
Молодые исследовательские группы работали с директором программы «Исследования национальной безопасности» исследовательского центра «Амберд», к.э.н. Варданом Атояном. Одна группа исследователей: Роза Будагян, Рузанна Тадевосян, Лиоит Назарян представили свою тему исследования «Изучение лучшего опыта ведущих университетов и возможности внедрения в АГЭУ» (докладчиком была Рузанна Тадевосян), основную цель и проблемы исследования. В рамках темы говорили о ведущих университетах мира, представили их принципы рейтинга и классификации, осуществленную университетами научно-исследовательскую деятельность, международное сотрудничество, инновации и прочее.
Темой исследования следующей группы исследователей: Карапета Кевеяна, Эдгара Тагаряна, Шушан Мовсисян была «Проблемы экономической безопасности Армении в контексте региональных развитий». Докладчики Карапет Кевеян и Эдгар Тагарян, представляя исследование, говорили о Южном Кавказе: имеющей в мире военно-политической роли, проблемах экономической безопасности Армении. В рамках темы обсуждались отношения Армении и соседних стран, взимовлияния великих держав и кавказских стран, м препятствующие им основные факторы, а также конфликт НКР, направленные на его решение шаги.
Обе группы проделали подробные исследования и были полны энтузиазма при выполнении исследовательской работы. Магистранты представили и свои предложения.
После выступлений докладчиков с вопросами выступили Гагик Варданян, Самвел Аветисян и Атом Маргарян. Они также высоко оценили осуществленные молодежью исследовательские работы. Гагик Варданян в любой исследовательской работе подчеркнул выбор актуальной и интересной темы и отметил, что АГЭУ в ряду армянских вузов, в лице центра «Амберд», осуществляет беспрецедентную исследовательскую деятельность.
Самвел Аветисян отметил, что представленные исследования в основном познавательные и призвал молодых осуществить практическую часть исследования.