Սեմինար-անդրադարձ հայ տնտեսագիտական մտքի պատմությանը
ՀՊՏՀ տնտեսության կարգավորման և միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ֆակուլտետի  տնտեսագիտության տեսություն  մասնագիտության 2-րդ կուրսում այսօր «Տնտեսագիտական  ուսմունքների պատմություն» առարկայից երկրորդ սեմինարն էր՝ խորագիրը  «Մերկանտիլիզմը հայ իրականության մեջ»:
Մինչ ուսանողները առանձին զեկուցումներով կներկայացնեին թեման, առարկայի դասախոս, տնտեսագիտության տեսության ամբիոնի դոցենտ Սամվել Գրիգորյանն ընդհանուր անդրադարձ կատարեց  մերկանտիլիզմ բառեզրի ծագմանը, գաղափարախոսությանը, տնտեսական մտքի պատմության մեջ նրա դերին՝ նշելով. «Մերկանտիլիզմը հայ իրականության մեջ արտահայտվել է հիմնականում Հայաստանից դուրս գործող հայ հեղինակների աշխատություններում, քանի որ հայ առևտրային բուրժուազիայի գործունեությունը հիմնականում ծավալվել է օտար երկրներում: Ահա այդ հեղինակների հետ, ովքեր նաև մեծ մտածողներ են ու անվանի գործիչներ, տնտեսագետ ուսանողների ծանոթությունը շատ կարևոր է»:
Այնուհետև այդ հեղինակներին ու ականավոր գործիչներին անդրադարձան Գայանե Հովհաննիսյանը՝ «Մերկանտիլիզմի հայ առաջին ներկայացուցիչները» (Զաքարիա Ագուլեցի, Ղևոնդ Վանանդեցի), Կարինե Կարապետյանը՝ «Մովսես Բաղրամյանը և նրա «Հորդորակը», Մարիետա Դանիելյանը՝ «Շահամիր Շահամիրյանը և նրա «Որոգայթ փառացը»», Մարիամ Մկրտչյանը՝ «Ղուկաս Տերտերյանցի մերկանտիլիստական հայացքները», Հասմիկ Գալստյանը՝ «Տիգրան Թնկրյանի մերկանտիլիստական հայացքները» թեմաներով, իսկ Ռիտա Օհանյանն ամփոփեց ելույթները: Լուսապատկերի միջոցով նրանք իրենց ելույթները դարձրին առավել հետաքրքրական ու գրավիչ:
Լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում Սամվել Գրիգորյանը նշեց, որ «Տնտեսագիտական  ուսմունքների պատմություն» առարկան այս կուրսում շարունակվելու է նաև գալիք ուսումնական տարում: Իսկ հաջորդ սեմինարը նվիրված կլինի 18-19-րդ դարերի արևմտահայ հեղինակներին, որոնք ստեղծել են տնտեսագիտական 7 դասագիրք՝ ամփոփելով դրանցում իրենց վերլուծություններն ու մոտեցումները:

Семинар-обращение к истории армянской экономической мысли
Сегодня  на  2-ом  курсе  по  специальности  теория  экономики  факультета  регулирование  экономики  и  международные  экономические  отношения  АГЭУ   по  предмету   «История  экономических  учений» второй  семинар на  тему  «Меркантилизм  в  армянской  действительности».
Пока  студенты  отдельными докладами  представляли  тему, преподаватель  предмета,  доцент  кафедры  теория  экономики  Самвел  Григорян обратился  к  возникновению  слова  меркантилизм, идеологии, его  роли  в  истории  экономической  мысли,  отмечая: «Меркантилизм  в  армянской  действительности  в основном  выражено  в  работах  армянских  авторов, находящихся  за  пределами  Армении,  так  как   деятельность  армянской  торговой  буржуазии  в  основном  развернулась  в  зарубежных  странах.  Именно  с  этими  авторами,  которые  являются  великими  мыслителями  и  известными    деятелями, знакомство  студентов  экономистов  очень  важно».
Затем  к  этим  авторам  и   выдающимся  деятелям  обратились  Гаяне  Ованнисян «Первые  армянские  представители  меркантилизма» (Закария  Агулеци, Гевонд  Ванандеци), Карине  Карапетян «Мовсес  Баграмян  и  его    «Наставление», Мариета  Даниелян  «Шаамир  Шаамирян  и  его «Ловушка  славы»», Мариам  Мкртчян «Меркантильные  взгляды  Гукаса  Тертерянца», Асмик  Галстян «Меркантильные  взгляды  Тиграна  Тнкряна», а  Рита  Оганян  обобщила  выступления. С  помощью  проектора  они свои  выступления  сделали  более  интересными  и   привлекательными.
В  беседе  с  отделом  информации  и  связей  с  общественностью    Самвел  Григорян  отметил, что  предмет  «История  экономических  учений» на  этом  курсе   продолжится  также  и  в  будущем  учебном  году.  А  следующий  семинар  будет  посвящен   западно-армянским  авторам  18-19  веков, которые  создали  7  экономических  учебников, обобщая  в  них  свои  анализы  и  подходы.