Տնտեսագիտական համալսարանում այսօր տեղի ունեցավ  պետական գույքի կառավարում մասնագիտացման առկա մագիստրատուրայի  1-ին շրջանավարտների ավարտական աշխատանքների` մագիստրոսական թեզերի պաշտպանությունը: Բնօգտագործման տնտեսագիտության  ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Սուրեն Գևորգյանը ներկայացրեց հանձնաժողովի նախագահին և անդամներին՝ նշելով, որ համալսարանը համատեղ մագիստրոսական կրթական ծրագիր իրականացնելու պայմանագիր ունի ՀՀ Կառավարությանն առընթեր պետական գույքի կառավարման վարչության հետ: Ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովի նախագահն է  նշված վարչության պետ, տ.գ.թ. Արման Սահակյանը: Մագիստրոսական թեզերի պաշտպանությանը ներկա էր  ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը:
Հանձնաժողովի նախագահ Արման Սահակյանը, ողջունելով ներկաներին, նշեց, որ կարևորում է հանդարտ մթնոլորտում ավարտական աշխատանքների պաշտպանության անցկացումը: Նա խոսեց  վերջին տարիներին պետական գույքի կառավարման վարչության իրականացրած բարեփոխումների մասին և նշեց, որ ոլորտը բավականին հետաքրքիր է: Հանձնաժողովի նախագահն ընդգծեց՝  լավագույն շրջանավարտներին իրենց վարչությունում աշխատանքի անցնելու  առաջարկ կարվի:
Մագիստրոսական ավարտական աշխատանքն առաջինը ներկայացրեց Ջուլիետտա Ավդալյանը, ում աշխատանքի թեման  էր «Պետական գույքի հաշվառման համակարգը և դրա բարելավման ուղիները»: Պաշտպանությունն ավարտելուց հետո ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում Ջուլիետտան նշեց, որ ամբիոնից ելույթ ունենալու ընթացքում շատ էր հուզվում, պատասխանելուց հետո էլ՝ դեռ հուզմունք է ապրում:
«Ցանկանում եմ նշել, որ հանձնաժողովի աշխատանքից շատ գոհ եմ. շատ բարեհամբույր էին և դրական լիցքերով լի: Չեմ կարող ասել՝ ինչպես եմ պատասխանել, բայց, լսելով ընկերներիս կարծիքները, կարծում եմ՝ լավ եմ պատասխանել: Ակնկալում եմ աշխատանքիս արժանի գնահատական»,-նշեց շրջանավարտը:
Հայկ Բադալյանը ևս պաշտպանության ավարտից հետո  մեզ հետ զրույցում գոհունակություն հայտնեց հանձնաժողովի աշխատանքից, նշեց, որ իր կատարած աշխատանքի թեման բավականին հետաքրքիր էր և կարծում է , որ այն ներկայացրել է հավուր պատշաճի:

Сегодня  в  Экономическом  университете  прошла  защита  магистерских  тезисов,  дипломных  работ  1-ых  выпускников  стационарной  магистратуры  по  специализации  управление  государственным  имуществом.  Заведующий  кафедрой  экономика  природопользования, профессор  Сурен  Геворгян  представил  председателя  комиссии  и  членов, отмечая, что  университет  имеет  договор  по  осуществлению    магистерской  образовательной  программы  совместно  с  Департаментом  управления  государственным  имуществом  при  Правительстве  РА. Председседателем  обобщающей  аттестационной  комиссии  указан  начальник  департамента, к.э.н.  Арман  Саакян. На  защите  магистерских  тезисов  присутствовал  ректор  АГЭУ  Корюн  Атоян.
Председатель  комиссии  Арман  Саакян, приветствуя  присутствующих, отметил, что  важное  значение  придает  проведению  защите  дипломных  работ  в  спокойной  атмосфере. Он  говорил об  осуществленных  преобразованиях за  последние  годы  департаментом  управления  государственным  имуществом     и  отметил, что  область  достаточна  интересная. Председатель  комиссии  подчеркнул, что  лучшим  выпускникам  будет  предложена  работа  в  их  департаменте.
Первой  магистерскую  дипломную  работу  представила  Джулиетта  Авдалян, темой  работы  которой   была   «Система  учета  государственного  имущества  и  пути  ее  улучшения». После  защиты  в  беседе  с  отделом  информации  и  связей  с  общественностью  АГЭУ  Джулиетта  отметила, что  во  время  выступления  у  кафедры  она  очень  волновалась, даже  после  ответа  еще  волнение  не  отошло.
«Желаю  отметить, что  работой  комиссии  очень  довольна: были  очень   доброжелательны  и  полны  положительной  энергией. Не  могу  сказать, как  ответила,  но, слушая  мнения  друзей, мне  кажется,  хорошо  ответила.  Надеюсь  на  достойную  моей  работе  оценку»,-отметила выпускница.
И  Айк  Бадалян   после  защиты  в  беседе  с  нами  выразил  довольство  работе  комиссии, отмечая, что  тема  его  выполненной  работы  достаточно  интересна  и  считает, что  представил   ее  должным  образом.