ՀՊՏՀ-ականները մասնակցել են ՄԱԿ-ի մոդել խորհրդաժողովին
Հայաստանի Ազգային գրադարանում ապրիլի 26-ին տեղի է ունեցել ՄԱԿ-ի մոդել խորհրդաժողովը, որը կազմակերպվել էր ՄԱԿ-ի Հանրային տեղեկատվության երևանյան գրասենյակի, Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի, Եվրոպական տարածաշրջանային կրթական ակադեմիայի և Պետական կառավարման ակադեմիայի հետ համագործակցության ծրագրի շրջանակներում: Խորհրդաժողովի ընթացքում նշված համալսարանների ավելի քան վաթսուն ուսանողներ նմանակել են ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի գործունեությունը: Խորհրդաժողովն անցկացվել է անգլերեն և նվիրված է եղել Ռուանդայի ցեղասպանության 20-րդ տարելիցին, օրակարգի թեման եղել է 1994 թ. Անվտանգության խորհրդի հատուկ նիստը այս ցեղասպանության վերաբերյալ:
Նախքան խորհրդաժողովն անցկացվել են նախապատրաստական դասընթացներ, որի միջոցով ուսանողները ծանոթացել են ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի գործունեությանը, կառուցվածքին, ընթացակարգերին, ինչպես նաև ճարտասանության և բանակցություններ վարելու հմտություններին: Մասնակիցները Արտաքին գործերի նախարարության Մարդու իրավունքների բաժանմունքի ղեկավարի հետ հատուկ քննարկում են ունեցել ցեղասպանությունների հարցերի շուրջ, ծանոթացել դրանք կանխելու համար ՄԱԿ-ի ձեռնարկած քայլերին: Նրանք քննարկել են ցեղասպանության մասին կոնվենցիան և Պաշտպանելու պատասխանատվության մասին հայեցակարգը:
Կոնֆերանսի ավարտին ուսանողներն ընտրել են լավագույն պատվիրակությունը, որի մասնակիցները ստացել են հուշանվերներ: Բոլոր մասնակիցները ստացել են հավաստագրեր: Այս մասին տեղեկանում ենք ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի հաղորդագրությունից:
Խորհրդաժողովին մեր համալսարանից մասնակցել են արտաքին կապերի բաժնի աշխատակիցներն ու 16 ուսանողներ: Իսկ լավագույնը համարված պատվիրակության կազմում եղել է նաև մեր բուհի ուսանող Հայկ Ամիրխանյանը: Այս մասին ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին հայտնեց արտաքին կապերի բաժնի պետ Վարդ Ղուկասյանը:

Университетовцы АГЭУ участвовали в модель-конференции ООН
26-го  апреля  в  Национальной  библиотеке  Армении  состоялась   модель- конференция  ООН,  которую  организовало   ереванское  представительство   Общественной  информации  ООН в  рамках    программы  сотрудничества  Армянского  государственного  экономического  университета  с  Европейской     региональной  образовательной  академией  и  Государственной  академией  управления. Во  время  конференции   более  шестидесяти  студентов  указанных  университетов  имитировали  деятельность  Совета  Безопасности  ООН.   Конференция прошла  на  английском  языке  и  была  посвящена   20-летию  геноцида  Руанды, темой  повестки  дня  было  специальное  заседание  Совета  Безопасности  1994г. об  этом  геноциде. До   конференции  были  проведены  подготовительные  занятия, на  которых  студенты  ознакомились  с  деятельностью  Совета  Безопасности   ООН, со  структурой, регламентами, а  также  с  навыками  риторики  и  ведения   переговоров.  Участники   с  руководителем   подразделения  Прав  человека  министерства  Внешних  связей  провели   специальное  обсуждение  вопросов  о  геноцидах, ознакомились  с  предпринятыми  шагами  ООН  для  их  предотвращения. Они  обсудили  конвенцию  о  геноциде и   концепцию  об  Ответственности  защиты.  В  конце  конференции  студенты  выбрали  лучшие  делегации, участники  которых  получили  памятные  подарки.  Об  этом  узнали  из  сообщения  армянского  представительства  ООН.
На  конференции  из  нашего  университета  участвовали  сотрудники  отдела  внешних  связей  и  16  студентов. А  в  составе  лучшей  делегации  был   и  студент  нашего  вуза  Айк  Амирханян.  Об  этом  отделу  информации  и  связей  с  общественностью  АГЭУ  сообщил  начальник  отдела  внешних  связей  Вард  Гукасян.