Ի նպաստ հայալեզու մասնագիտական գրականության շտեմարանի հարստացման. կայացավ «Ձեռնարկատիրական գործունեության կազմակերպում» ուսումնական ձեռնարկի շնորհանդեսը (լուսանկարներ)
ՀՊՏՀ միկրոէկոնոմիկայի և ձեռնարկատիրական գործունեության կազմակերպման ամբիոնի 16 հոգուց բաղկացած հեղինակային խումբը՝ ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Միքայել Մելքումյանի ընդհանուր ղեկավարությամբ և խմբագրությամբ, այսօր ՀՊՏՀ կոլեկտիվին ներկայացրեց «Ձեռնարկատիրական գործունեության կազմակերպում» ուսումնական ձեռնարկը: Նոր հրատարակության շնորհանդեսին ներկա էին ռեկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանը, պրոռեկտորներ Գագիկ Վարդանյանը, Պարույր Քալանթարյանը, «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի աշխատակազմը, պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի ներկայացուցիչներ, աշխատակիցներ, ուսանողներ, հյուրեր:
ՀՊՏՀ գիտական խորհրդի կողմից հրատարակության երաշխավորված ձեռնարկում ներկայացված են ձեռնարկատիրական գործունեության կազմակերպման, կառավարման, ձեռնարկատիրության պետական կարգավորման, ներդրումների և ներդրումային գործունեության, մրցակցային հարաբերությունների կարգավորման, ինչպես նաև ձեռնարկատիրական ռիսկերի, ձեռնարկատիրական գործունեության անվտանգության և արդյունավետության խնդիրները, առանձնահատուկ տեղ են զբաղեցնում արդյունաբերական քաղաքականության հիմնահարցերը: Հեղինակային խումբը համոզված է, որ հաջողվել է լավագույնս համատեղել ժամանակակից տեսական և մեթոդաբանական մոտեցումները գիտագործնական վերլուծությունների հետ:
Շնորհանդեսի մուտքն ազդարարեց ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը՝ ներկայացնելով նոր հրատարակությունն ու շեշտելով, որ միկրոէկոնոմիկայի և ձեռնարկատիրական գործունեության կազմակերպման ամբիոնը՝ պրոֆեսոր Մելքումյանի գլխավորությամբ լուրջ աշխատանք է կատարել:
Միքայել Մելքումյանը, ողջունելով ներկաներին, նշեց, որ վերջին 3 տարիների ընթացքում սա ամբիոնի 2-րդ հրատարակություն է, որը երաշխավորվել է ՀՊՏՀ գիտական խորհհրդի կողմից: «Սա 16 գիտաշխատողների, գործընկերների միասնական աշխատանքի արդյունք է և պետք է նշել, որ այդ աշխատանքները համատեղ ներկայացնելը բավականին դժվար էր»,- նշեց պրոֆեսորը: Նա շնորհակալություն հայտնեց բուհի ղեկավարությանը՝ անձամբ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանին, բուհում վերջին երկու տարում ստեղծված ստեղծագործական մթնոլորտի, գիտահետազոտական աշխատանքներում ֆինանսական ներդրումներ կատարելու համար: Միքայել Մելքումյանն ընդգծեց, որ ձեռնարկում բովանդակային մեծ կշիռ են կազմում ուսումնամեթոդական (տեսական) և կիրառական մասը: Նրա հավաստմամբ՝ ծրագիրը և կարդացվող դասախոսությունը համապատասխանում են միմյանց:
Ձեռնարկի համահեղինակներն առանձին-առանձին ներկայացրեցին իրենց կատարած աշխատանքը, միաժամանակ հնչեցնելով առաջարկներ: Ձեռնարկի համահեղինակներն են՝ տ.գ.դ. պրոֆեսոր Մ. Մելքումյան, տ.գ.թ., դոցենտներ Ա. Եղիազարյան, Մ. Հարությունյան, Զ. Թումասյան, Ֆ. Բահարյան, Ա. Սիմոնյան, Հ. Ղազարյան, տ.գ.թ., ասիստենտներ Ա. Քալանթարյան, Հ. Գաբրիելյան, Ա. Ավետիսյան, Ա. Առաքելյան, դասախոս Մ. Ավետիսյան, ասիստենտ Մ. Տոնոյան, ասպիրանտներ Ս. Պարսյան և Հ. Հովակիմյան, հայցորդ Ա. Անտոնյան:
Շնորհանդեսի ընթացքում շնորհավորական և աշխատանքն արժևորող խոսքով հանդես եկան պրոռեկտոր Պարույր Քալանթարյանը, «Ամբերդ» կենտրոնի տնօրեն Սամվել Ավետիսյանը, մարքեթինգի ամբիոնի վարիչ, գրքի գրախոսող պրոֆեսոր Արարատ Զաքարյանը, դեկան Աշոտ Մաթևոսյանը, տնտեսամաթեմատիկական մեթոդների ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Աշոտ Թավադյանը և ուրիշներ: Ընդգծվեց մայրենի լեզվով ուսումնական ձեռնարկներ ունենալու կարևորությունն ու դրա նշանակությունը մասնագիտական գրականության շտեմարանի հարստացման գործում:
Շնորհանդեսը եզրափակեց Կորյուն Աթոյանը՝ նշելով որ ցանկացած գրքի շնորհանդես համալսարանի համար հպարտություն է, և սա հպարտանալու հերթական առիթն էր: «Որպես բուհի ռեկտոր՝ ես ցանկանում եմ, որ բոլոր ամբիոնները կատարեն նման աշխատանք. դա կլինի լավագույն նվերը և' բուհի, և' ուսանողների համար»,-ասաց ռեկտորը՝ երախտագիտության խոսք հղելով ամբիոնի կազմին՝ շնորհակալ գործ կատարելու համար և մաղթեց հետագա հաջողություններ: Կորյուն Աթոյանը նշեց, նաև, որ բուհը քայլեր կձեռնարկի ուսումնական ձեռնարկների տպագրության ծախսերն իր վրա վերցնելու ուղղությամբ:

Сегодня авторская группа из 16 человек кафедры микроэкономики и организации предпринимательской деятельности АГЭУ под общим руководством и редакцией заведующего кафедрой, профессора Микаела Мелкумяна представила коллективу АГЭУ учебное пособие «Организация предпринимательской деятельности». На презентации нового издания присутствовали ректор, профессор Корюн Атоян, проректора Гагик Арутюнян, Паруйр Калантарян, коллектив исследовательского центра «Амберд», представители профессорско-преподавательского коллектива, сотрудники, студенты, гости.
В рекомендованном к печати ученым советом АГЭУ пособии представлены задачи организации предпринимательской деятельности, управления, государственного регулирования предпринимательства, инвестиций и инвестиционной деятельности, регулирования конкурентоспособных отношений, а также проблемы предпринимательских рисков, безопасности предпринимательской деятельности и эффективности, особое место занимают проблемы промышленной политики. Авторская группа уверена, что удалось лучшим образом совместить современные теоретические и методологические подходы с научно-практическими анализами.
О начале презентации объявил ректор Корюн Атоян, представляя новое издание и подчеркивая, что кафедра микроэкономики и организации предпринимательской деятельности во главе с профессором Мелкумяном проделала серьезную работу.
Микаел Мелкумян, приветствуя присутствующих, отметил, что это уже 2-ое издание кафедры за последние 3 года, которое было рекомендовано ученым советом АГЭУ. «Это результат совместной работы 16 научных сотрудников, коллег и нужно отметить, что эти работы совместно представить достаточно сложно»,- отметил профессор. Он поблагодарил руководство вуза, лично ректора Корюна Атояна, за творческую атмосферу, созданную в вузе за последние два года, за финансовые вложения в научно-исследовательские работы. Микаел Мелкумян подчеркнул, что в пособии большое место занимает учебно-методическая (теоретическая) и прикладная часть. По его утверждению, программа и лекции соответствуют друг другу.
Соавторы пособия по отдельности представили свои проделанные работы, одновременно представляя предложения. Соавторы пособия: д.э.н. профессор М. Мелкумян, к.э.н., доценты А. Егиазарян, М. Арутюнян, З. Тумасян, Ф. Баарян, А. Симонян, Г. Казарян, к.э.н., ассистенты А. Калантарян, О. Габриелян, А. Аветисян, А. Аракелян, преподаватель М. Аветисян, ассистент М. Тоноян, аспиранты С. Парсян и О. Овакимян, соискатель А. Антонян.
Во время презентации, оценивая работу, с поздравительным словом выступил Паруйр Калантарян, директор центра «Амберд» Самвел Аветисян, заведующий кафедрой маркетинга, рецензент книги профессор Арарат Закарян, декан Ашот Матевосян, заведующий кафедрой экономико-математических методов Ашот Тавадян и другие. Была подчеркнута важность наличия учебного пособия на армянском языке и его значение в деле обогащения хранилища профессиональной литературой.
Презентацию завершил Корюн Атоян, отмечая, что презентация любой книги для университета -- это гордость, и это очередной повод для гордости. «Как ректор вуза, я желаю, чтоб все кафедры проделали подобную работу, это будет лучшим подарком и для вуза, и для студентов»,-сказал ректор, обращаясь со словами признательности к коллективу кафедры, за выполнение благодарного дела и пожелал дальнейших успехов. Корюн Атоян отметил также, что вуз предпримет шаги взять на себя расходы по изданию учебных пособий.