Ապրիլի 23-ին գրքի և հեղինակային իրավունքի համաշխարհային օրվա կապակցությամբ ՄԱԿ-ի Հանրային տեղեկատվության վարչության հայաստանյան գրասենյակում տեղի է ունեցել աշխատանքային հանդիպում, որին մասնակցել են նաև ՀՊՏՀ գրադարանի տնօրեն Արմինե Հովհաննիսյանը, արտաքին կապերի բաժնի պետ Վարդ Ղուկասյանը և ընթերցասրահի աշխատակցուհի Ռուզաննա Անդրեասյանը:
Բացման խոսքում ՄԱԿ-ի Հանրային տեղեկատվության վարչության հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցչի պաշտոնակատար Արմինե Հալաջյանը նշել է, որ հանդիպման հիմնական նպատակը ծանոթությունը և գործնական շփումն է այն գրադարանների հետ , որտեղ կան ՄԱԿ-ի անկյուններ և ավանդապահ գրադարաններ: Հանդիպման ընթացքում տեսապատկերներով ցուցադրվել են ՄԱԿ-ի անկյունները: Այնուհետև Արմինե Հալաջյանը ներկայացրել է ՄԱԿ-ի կայքէջը, վիրտուալ գրադարանը, ազատ օգտագործման ռեսուրսների բազաները: Տեղի է ունեցել ազատ շփում՝ գործնական առաջարկություններով: Վերջում հանդիպման մասնակիցները նվեր են ստացել նոր հրատարակված գրքեր: Աշխատանքային հանդիպումն ավարտվել է Ազգային գրադարանում տեղակայված ՄԱԿ-ի ավանդապահ գրադարան այցելությամբ:
Հիշեցնենք, որ 2013թ. ապրիլի 4- ին Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի և ՄԱԿ-ի Հանրային տեղեկատվության վարչության հայաստանյան գրասենյակի միջև կնքվել է համագործակցության համաձայնագիր, որով սկիզբ է դրվել համագործակցության: Համալսարանի ընթերցասրահում բացվել է ՄԱԿ-ի անկյուն, որը պաբերաբար թարմացվում է տեղեկատվական գրականությամբ: Այս մասին լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին տեղեկացրեց գրադարանի տնօրեն Արմինե Հովհաննիսյանը:

23-го  апреля  по  поводу  всемирного  дня  книги  и  авторского  права  в    армянском  представительстве  Общественного  информационного  департамента  ООН  состоялась  рабочая  встреча, в  которой  участвовали  также  заведующая  библиотекой  АГЭУ  Армине  Ованнисян, начальник  отдела  внешних  связей  Вард  Гукасян  и  сотрудница  читального  зала  Рузанна  Андреасян.
В  приветственном  слове  исполняющий  обязанности  представителя  армянского  представительства   Общественного  информационного  департамента  ООН Армине  Галаджян  отметила, основная  цель  встречи  ознакомление  и  деловой  контакт с  теми библиотеками, в  которых  имеются  уголки  ООН  и   сохранились  традиции  библиотеки. Во  время  встречи   на  слайдах   были  представлены  уголки  ООН. Затем  Армине  Галаджян  представила  сайт-страницу  ООН, виртуальную  библиотеку, базы  ресурсов  свободного  пользования. Состоялось  свободное  общение,  с  практическими  предложениями. В  конце  встречи   участники  получили  в  подарок   новые  изданные  книги. Рабочая  встреча  закончилась  посещением  традиционной  библиотеки  ООН, находящейся  в  Национальной  библиотеке.
Напомним, что  4-го  апреля   2013г. между  Армянским  государственным  экономическим  университетом  и  армянским  представительством   Общественного  информационного  департамента  ООН было  заключено  соглашение  о  сотрудничестве, чем  и  была  проложена  основа  сотрудничества. В  читальном  зале  университета  открыт  уголок  ООН, который  периодически  обновляется  информационной  литературой.  Об  этом  отделу  информации   и  связей  с  общественностью  сообщила  заведующая  библиотекой  Армине  Ованнисян.