Բաց դաս՝ հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ֆակուլտետում
Ապրիլի 11-ին հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ֆակուլտետի աուդիտ մասնագիտացման մագիստրատուրայի 1-ին կուրսում անցկացվեց բաց դաս, որը վարեց հատուկ հյուր՝ «Արցախբանկ» ՓԲԸ խորհրդի նախագահի խորհրդական Արթուր Ճորուխյանը: Վերջինս ՀՊՏՀ էր հրավիրվել նշված ֆակուլտետի դեկանի կողմից:
Դասին մասնակցում էին կառավարչական հաշվառման և աուդիտի ամբիոնի վարիչ Լիանա Գրիգորյանը, դեկանի տեղակալ Սոնա Ղազարյանը, դասախոս Վահան Բաբայանը, ուսանողներ:
Վահան Բաբայանը ուսանողներին ներկայացրեց հյուրին՝ նշելով , որ նա Տնտեսագիտական համալսարանի շրջանավարտ է, զբաղեցրել է մի շարք պաշտոններ, բանկային աուդիտի ոլորտում մեծ փորձ ունի:
Արթուր Ճորուխյանը, սկսելով դասը, նախ կարևորեց տեսական գիտելիքների կարևորությունը, ապա՝ գործնականում դրանք կիրառելու ունակությունը: Նա ներկայացրեց Հայաստանում բանկային համակարգի ձևավորման և զարգացման պատմությունը, խոսեց բանկային աուդիտի առաջաջացման, աուդիտի տեսակների (ներքին և արտաքին), աուդիտի էության, նպատակների, խնդիրների և այլնի մասին: Նշենք, որ դասն անցավ ինտերակտիվ մթնոլորտում. ուսանողները պատասխանում էին բանախոսի հարցերին և հարցադրումներ անում՝ ստանալով դրանց պատասխանները: Դասի ավարտին Արթուր Ճորուխյանը գոհունակություն հայտնեց դասախոսներին՝ պատրաստված ուսանողներ կրթելու համար:
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում դեկան Աշոտ Մաթևոսյանն ընդգծեց, որ իրենց ֆակուլտետում կարևորվում է համապատասխան ոլորտի փորձառու հյուրերի մասնակցությամբ դասերի անցկացումը:
«Փորձում ենք ուսանողներին գիտելիքները լրացնել նաև հատուկ հյուրերի (մասնագետների) փորձը ներկայացնելով նրանց: Մասնավորապես, այս դասի հյուրը ներկա է եղել մեր երկրում աուդիտի համակարգի ձևավորմանը, ուստի, հրավերը պատահական չէր: Նմանատիպ դասերի միջոցով նաև ուսանող- գործատու կենդանի շփում է ստեղծվում: Նմանաբնույթ հանդիպումներ կկազմակերպվեն նաև առաջիկայում»,-ասաց դեկանը:

Открытый урок в факультете бухгалтерского учета и аудита
11-го апреля на 1-ом курсе магистратуры по специализации аудит факультета бухгалтерского учета и аудита был проведен открытый урок, который провел специальный гость, советник председателя совета ЗАО «Арцахбанк» Артур Чорухян. Он был приглашен в АГЭУ деканом указанного факультета.
На уроке участвовали заведующий кафедрой управленческого учета и аудита Лиана Григорян, заместитель декана Сона Казарян, преподаватель Ваан Бабаян, студенты.
Ваан Бабаян представил студентам гостья, отметив, что он выпускник Экономического университета, занимал много должностей, имеет большой опыт в сфере банковского аудита.
Артур Чорухян, начиная урок, во-первых, подчеркнул значимость теоретических знаний, затем способность применить их на практике. Он представил историю формирования и развития банковской системы в Армении, говорил о возникновении банковского аудита, видах аудита(внутреннего и внешнего), сущности аудита, целях, задачах и др. Отметим, что урок прошел в интерактивной атмосфере: студенты отвечали на вопросы докладчика и обращались к нему с вопросами, получая на них ответы. В завершении урока Артур Чорухян выразил одобрение преподавателям за обучение подготовленных студентов.
Декан Ашот Матевосян в беседе с отделом информации и связей с общетвенностью АГЭУ подчеркнул, что в их факультете значимо проведение уроков с участием опытных гостей соответствующей сферы.
«Пытаемся дополнить знания студентов, представляя им опыт специальных гостей (специалистов). В частности, гость этого урока присутствовал при формировании в нашей стране системы аудита, поэтому приглашение было не случайным. С помощью подобных уроков создается живое общение студент-работодатель. И в ближайшее время будут организованы подобные встречи»,-сказал декан.