Գիտական խորհրդի հերթական նիստում քննարկվեցին մեկ տասնյակից ավելի հարցեր
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի գիտական խորհրդի երեկվա նիստի օրակարգը բավական հագեցած էր, քննարկվեցին մեկ տասնյակից ավելի հարցեր:
Ուսումնակազմակերպական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Միհրդատ Հարությունյանը ներկայացրեց «2013-2014 ուսումնական տարվա առաջին կիսամյակի քննաշրջանի արդյունքներն ու մեր խնդիրները» և «Ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովների ձևավորման մասին» հարցերը: Առաջին հարցի վերաբերյալ պրոռեկտորը շեշտեց, որ առաջին կիսամյակի քննական գործընթացը կազմակերպվել է ժամանակին, արտառոց դեպքեր չեն արձանագրվել, իսկ ի ի հայտ եկած խնդիրներին էլ օպերատիվ լուծումներ են տրվել: Նա հանգամանորեն ներկայացրեց բոլոր կրթաձևերի ուղղություններով արձանագրված արդյունքները, անդրադարձավ բացթողումներին: Երկրորդ հարցի վերաբերյալ Միհրդատ Հարությունյանը նշեց, որ ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովների ձևավորման աշխատանքներն ընթանում են համաձայն կարգի և շուտով ԿԳ նախարարին կներկայացվեն հանձնաժողովների կազմերը: Ուսումնակազմակերպական աշխատանքների գծով պրոռեկտորը ներկայացրեց նաև «ՀՊՏՀ-ում ուսանողական նպաստի, պետական և անվանական կրթաթոշակների հատկացման կանոնակարգը քննարկելու և հաստատելու մասին» հարցը:
Ուսանողական գիտական ընկերության խորհրդի 2013թ հաշվետվությունը ներկայացրեց ՈՒԳԸ նախագահ Վլադիմիր Գևորգյանը՝ ներկայացնելով կատարված աշխատանքը, համագործակցությունն այլ բուհերի ՈՒԳԸ-ների հետ: ՀՊՏՀ որակի ապահովման բաժնի պետ Ներսես Գևորգյանը ներկայացրեց «Որակի ապահովման աշխատանքների դրվածքը ՀՊՏՀ Գյումրու և Եղեգնաձորի մասնաճյուղերում» հարցը՝ նշելով, որ պատրաստվել են մասնաճյուղերի ինքնավերլուծությունները, որակի ապահովման ազգային կենտրոնի կողմից ենթարկվելու են արտաքին գնահատման, ապա լինելու է փորձագիտական այց մասնաճյուղեր:
«Պարենային ապրանքների ապրանքագիտություն և ապրանքների որակի փորձաքննություն» և «Ոչ պարենային ապրանքների ապրանքագիտություն և ապրանքների որակի փորձաքննություն» մասնագիտացումների բակալավրիատի ամփոփիչ ատեստավորման քննությունների առարկայական ցանկը հաստատելու մասին հարցը ներկայացրեց ուսումնամեթոդական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Պարույր Քալանթարյանը:
Գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը ներկայացրեց «Գիտաուսումնական խմբերի հետազոտական նախագծերի մրցույթի վերաբերյալ կանոնակարգը քննարկելու և հաստատելու մասին», «ՀՀ պետական բյուջեից գիտական և գիտատեխնիկական գործունեության պետական նպատակային-ծրագրային ֆինանսավորմամբ իրականացվող ծրագրի նախագծի հայտը երաշխավորելու մասին», «Գիտական կազմակերպության, առանձնացված գիտական կամ գիտակրթական ստորաբաժանման (ընդհանուր օգտագործման կենտրոնի, լաբորատորիայի) գիտական և գիտատեխնիկական գործունեության բազային ֆինանսավորման ենթակառուցվածքի պահպանման ու զարգացման ծրագրերի նախագծերի հայտերը երաշխավորելու մասին» հարցերը:
Գիտական խորհուրդը ներկայացված հարցերը և հաղորդումները լսելուց, քննարկելուց հետո քվեարկությամբ հաստատեց առաջարկված որոշումների նախագծերը: Այնուհետև գիտխորհուրդը քննարկեց ու հաստատեց ատենախոսությունների թեմաներ ու գիտական ղեկավարներ հաստատելու մասին հարցը, հրատարակության երաշխավորեց ՀՊՏՀ միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնի դոցենտ, տնտեսագիտության թեկնածու Դիանա Գալոյանի «Տնտեսական ինտեգրման տարածաշրջանային ասպեկտները» մենագրությունը: Փակ քվեարկության դրվեց ՀՊՏՀ ֆիզդաստիարակության, արտակարգ իրավիճակների և քաղպաշտպանության ամբիոնի դասախոս Նորիկ Զաքոյանին դոցենտի գիտական կոչում շնորհելու համար ԲՈՀ-ին միջնորդելու մասին հարցը: Նիստին մասնակից գիտական խորհրդի 52 անդամներից 52-ն էլ «կողմ» քվեարկեցին:

На очередном заседании ученого совета были обсуждены более одного десятка вопросов
Повестка  дня  вчерашнего  заседания  ученого  совета  Армянского  государственного  экономического  университета  была  достаточно  насыщенной, были  обсуждены  более  одного  десятка  вопросов.
Проректор  по  учебно-организационным  работам  Мирдат  Арутюнян  представил  вопросы  «Результаты  сессии  первого  семестра  2013-2014 учебного  года  и  наши  задачи» и «О  формировании  обобщающих  аттестационных  комиссий». Говоря  о  первом  вопросе  проректор  подчеркнул,  что  экзаменационный  процесс  первого  семестра   был  организован  вовремя, не  зафиксированы  чрезвычайные происшестия, а  возникшие  вопросы    нашли  оперативные  свои  решения.   Он  подробно  представил зафиксированные  результаты  по  всем  формам  обучения,  обратился  к  пробелам. О  втором  вопросе  Мирдат  Арутюнян  отметил, что  работы  по  формированию   обобщающих  аттестационных  комиссий   протекают  согласно  порядку  и  скоро  министру  ОН  РА  будут  представлены   составы  комиссий. Проректор  по  учебно-методическим  работам  представил  также  вопрос «Об  обсуждении  и  утверждении  регламента  распределения  студенческих  пособий, государственных  и  именных  стипендий  в  АГЭУ» .
Отчет  2013 года  совета  Студенческого  научного  общества  представил  председатель  СНО  Владимир  Геворгян,  представляя  проделанную  работу,    сотрудничество  с  СНО-ми    других  вузов.  Начальник  отдела  обеспечения  качеством  АГЭУ  Нерсес  Геворгян   представил  вопрос  «Положение  работ  по  обеспечению  качеством  в  Гюмрийском  и  Ехегнадзорском  филиалах  АГЭУ», отмечая, что  подготовлены самоанализы  филиалов, которые  подвергнутся  внешней  оценки  национальным  центром обеспечения  качеством, затем  будет   экспертное  посещение  в  филиалы.
Вопрос  об  утверждении  предметного  списка  обобщающих  аттестационных экзаменов  бакалавриата  по  специализациям  «Товароведение  продовольственных  товаров  и  экспертиза  качества  товаров»  и «Товароведение  непродовольственных  товаров  и  экспертиза  качества  товаров»  представил  проректор  по  учебно-методическим  вопросам  Паруйр  Калантарян.  Проректор  по  научным  вопросам  и  внешним  связям  Гагик  Варданян  представил  вопросы  «Об  обсуждении  и  утверждении  регламента    конкурса  исследовательских  проектов  научно-учебных  групп», «О  рекомендации  заявки  проекта  программы,  осуществляемой  по  государственному  программно-целевому  финансированию научной  и  научно-технической  деятельности  из  государственного  бюджета  РА», «О  рекомендации  заявок  проектов  программ развития  и    поддержания  инфраструктуры  базового  финансирования  научной  и  научно-технической  деятельности    отдельного  научного  или  научно-образовательного  подразделения (центра  общего  пользования, лаборатории),  научной  организации» .
Выслушав и  обсудив  представленные  вопросы  и  доклады,  ученый  совет   голосованием  утвердил  проекты  предложенных  решений.  Затем  ученый  совет  обсудил  и  утвердил  темы  диссертаций  и  вопрос  об  утверждении     научных  руководителей,  рекомендовал  к  печати монографию  доцента  кафедры  международных  экономических  отношений  АГЭУ,  кандидата  экономических  наук  Дианы  Галоян  «Региональные  аспекты  экономического  интегрирования». На  закрытое  голосование  был  поставлен  вопрос  о  ходатайстве  в  ВАК  присвоении  ученой  степени  доцента  преподавателю  кафедры  физвоспитания, ЧС  и  ГО  АГЭУ   Норику  Закояну. Все  52  участника  заседания  ученого  совета  единогласно  проголосовали  «за».
В ближайшее  время  в  сайте  АГЭУ  будут  представлены  утвержденные  положения  и  другие  документы.