ՀՊՏՀ ուսանողի լուսանկարը՝ «Practical Photography» հանդեսում
Մեր համալսարանի կառավարման ֆակուլտետի ձեռնարկությունների տնտեսագիտություն և կառավարում մասնագիտության 4-րդ կուրսի ուսանող Գևորգ Մաթևոսյանի լուսանկարչական աշխատանքը տեղ է գտել  «Practical Photography» ամենամսյա լուսանկարչական հանդեսի 2014 թվականի մարտյան համարում՝ «Տասը հիանալի ֆոտոհղացում, ինչ կարող ես լուսանկարել» խորագրի ներքո:
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում Գևորգը պատմեց, որ այս հաջողության սկիզբը դրվել է 2013 թվականի օգոստոսին, երբ լուսանկարչական համաշխարհային թիվ 1՝ «500px.com» կայքում տեղադրել է իր լուսանկարչական աշխատանքների փաթեթը (պորտֆոլիոն):
«Այս լուսանկարը, որն ամսագրում է, մեկ օրում ունեցավ 16.000 դիտում: Այնուհետև կայքի լուսանկարների ադմինիստրատոր Ջեմմա Դոդդը դիմեց ինձ՝ այն ամսագրում ներկայացնելու առաջարկությամբ: Նկարին կից տեքստային մասում ես արտահայտում եմ այդ աշխատանքը ստեղծելու իմ մեկնաբանությունը»,- ասաց Գևորգը և հավելեց, որ շարունակում է լուսանկարել, նոր մտքեր իրագործել և առաջիկայում իր աշխատանքների շարքը համալրել:
Հետաքրքրական է, որ Գևորգը ինքնուս է, չի ստացել մասնագիտական մկրտություն: Ինչպես ինքն է պատմում, պարզապես 12 տարեկանից իր մեջ ծնունդ առած նախասիրությունը աստիճանաբար զարգացրել է ու ձգտել օրեցօր կատարելագործել:
Մեր այն հարցին, թե ինչ ստեղծագործական ծրագրեր ունի, Գևորգը պատասխանեց, որ մեծ ցանկություն ունի լուսանկարչությամբ զբաղվել նոր որակում, որը կհամադրվի տեխնոլոգիական առաջընթացի հետ՝ նշելով. «Ընկերոջս հետ ցանկանում ենք ստեղծել օդային նկարահանումներ կատարող ինովացիոն սարք՝ անօդաչու, հեռակառավարվող: Մեզ համար շատ կարևոր հիմնադրույթներ արդեն ուրվագծել ենք, ունենք բիզնես-պլանի նախատիպ»:
Ի դեպ՝ Գևորգը որոշել է կրթությունը շարունակել ՀՊՏՀ-ի և բրիտանական «Globe Education (GB) LTD» կազմակերպության համատեղ բիզնես դպրոցում:
Շնորհավորում ենք մեր շնորհաշատ ուսանողին և մաղթում ուսումնական ու ստեղծագործական հաջողություններ: Գևորգի աշխատանքներին կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հասցեով՝ http://500px.com/gevsmatevosyan:

Количество просмотров: 1050
Фоторабота   студента   4-го  курса  по  специальности  экономика  предприятий  и  управление  факультета  управления  нашего  университета  Геворга  Матевосяна  нашла  место  в  мартовском  номере  2014  года  ежемесячного     фотожурнала  «Practical Photography» под  заголовком  «Десять  отличных  фотозамыслов, которые  можешь  сфотографировать».
В  беседе  с  отделом  информации  и  связей  с  общественностью  АГЭУ  Геворг  рассказал, начало  этого  успеха  заложено в  августе   2013 года, когда во  всемирном  сайте  фотографий  номер 1 «500px.com» поместили    портфолион  его  фоторабот.
«Эта  фотография, которая  в  журнале, за  один  день  набрала  16.000 просмотров. Затем  администратор  фотосайта  Джема  Додд обратилась  ко  мне   с  предложением  представить  фотографию  в  журнале. В  текстовой  части    приложенной  к  фотографии  я  написал  комментарий   о  создании  работы»,- сказал  Геворг  и  добавил, что  продолжает  фотографировать, реализовывать  новые  идеи и  в  ближайшее  время  пополнить  ряд  своих  работ.
Интересно, что Геворг -- самоучка, не  получил  профессионального  образования. Как  он  сам  рассказывает, просто  родившееся  в  нем  с  12  лет  пристрастие   постепенно  развивал  и   стремился  с  каждым  днем  совершенствовать.
На  наш  вопрос, какие  у  него  творческие  планы,  Геворг  ответил, что  у  него  большое  желание  заняться  фотографией  в  новом  качестве  в  соответствии     с  технологическим   прогрессом, отмечая: «Желаем  с  другом  создать  инновационное  дистанционное устройство,  делающее  снимки в  воздухе.  Мы  для  себя  уже  набросали  важные  принципы,  имеем  проект  бизнес-плана».
Кстати, Геворг  решил  образование  продолжить  в  совместной  бизнес-школе   АГЭУ  и  британской  организации  «Globe Education (GB) LTD» .
Поздравляем  нашего одаренного  студента,  желаем  ему  учебных  и  творческих  успехов.  С  работами  Геворга  можете  ознакомиться  по  следующей  ссылке:http://500px.com/gevsmatevosyan.