Դիտումների քանակ՝ 1073
Տեմպուսի «Արարատ» ծրագրի շրջանակներում ՀՊՏՀ-ում ընթանում է ոլորտային որակավորումների շրջանակներին (բնութագրիչներին) նվիրված եռօրյա աշխատաժողով, որը մեկնարկել է երեկ՝ մարտի 17-ին: Աշխատաժողովին մասնակցում են  ՀՊՏՀ որակի ապահովման բաժնի պետ, «Արարատ» ծրագրի համակարգող Ներսես Գևորգյանը, բաժնի աշխատակիցները, ծրագրի շահառուները:
Կարևորելով Հայաստանի Հանրապետության բարձրագույն կրթության համակարգի արդյունավետության բարձրացման և ընթացող բարեփոխումների իրականացման գործընթացը՝ «Արարատ» ծրագրի համակարգողները նշված քննարկումների համար հրավիրել են  ոլորտի փորձագետ  Սթիվեն Ադամին. վերջինս աշխատաժողովների ընթացքում հանդես է գալիս խորհրդատվությամբ: Քննարկումներին մասնակցում են ծրագրի  բոլոր գործընկերները՝ կրթության, տեղեկատվական  տեխնոլոգիաների և կառավարման ոլորտների աշխատանքային խմբերով։
Հիշեցնենք, որ ՀՊՏՀ-ն Տեմպուսի «Արարատ»  ծրագրի համակարգողն է:«Արարատ»ծրագիրը եռամյա է և նպատակաուղղված է համալսարան–գործատու կապերի ստեղծմանն ու ամրապնդմանը։ Ծրագրի  գերնպատակն է կրթության բոլոր շահակիցների հետ աշխատելով՝ ապահովել կրթության և աշխատաշուկայի կապը և իրականացնել կրթական բարեփոխումներ՝ հիմնվելով աշխատաշուկայի պահանջների վրա: Կմշակվեն ուսումնառության վերջնարդյունքներ մի շարք մասնագիտությունների և առարկայական ոլորտների համար, կհրապարակվեն ուսումնամեթոդական ուղեցույցներ: Արտասահմանում կվերապատրաստվեն ՀՊՏՀ աշխատակիցներ:

В  рамках  программы  Темпуса «Арарат» в  АГЭУ   проводится  посвященное     особенностям  отраслевых   квалификаций  (բնութագրիչներին) трехдневное  рабочее  совещание, которое  началось  вчера  17-го  марта.  В  совещании  участвовали  начальник  отдела  обеспечения  качества  АГЭУ,  координатор   программы  «Арарат» Нарсес  Геворгян,  сотрудники  отдела, заинтересованные  стороны  программы.
Указывая  на  важность  процесса  роста  эффективности  системы  высшего  образования  Республики  Армения  и  осуществления  протекающих  преобразований, координаторы  программы  «Арарат» для  указанных   обсуждений  пригласили  эксперта  отрасли    Стивена  Адама: он  на  совещаниях  выступает   с  рекомендациями. На  обсуждениях  участвуют  все  партнеры  по программе рабочими  группами  сфер образования, информационных  технологий  и  управления.
Напомним, что АГЭУ – координатор  программы  Темпуса «Арарат».  Программа  «Арарат»  трехлетняя  и  целенаправлена  на  создание  и  укрепление  связей   университет-работодатель.   Высшей  целью  программы  является,  работая  со  всеми  заинтересованными  сторонами  по  образованию,  обеспечить  связь образования  и  рынка  труда  и  реализовать    образовательные  преобразования,  основываясь  на  требования  рынка  труда.  Будут  разработаны окончательные  результаты  обучения  для  некоторых  специальностей  и   предметных отраслей, опубликованы  учебнометодические справочники.  Сотрудники  АГЭУ  пройдут  переподготовку  в  зарубежных  странах.