Դիտումների քանակ՝ 1131
Փետրվարի 21-ին Երևանի պետական Կամերային թատրոնում տեղի է ունեցել Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի սահմանած «Հայկյան» մրցանակաբաշխությունը, որին ներկա է գտնվել ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Ավանդական անվանակարգերից բացի, սահմանվել են նաև հատուկ մրցանակներ, որոնք մրցանակակիրներին հանձնել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ Նախագահի պաշտոնական կայքից, որտեղ նաև նշվում է. «Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորել է բոլոր մրցանակակիրներին, կարևորել և ողջունել է Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի այս նախաձեռնությունը, որովհետև այն, ըստ Նախագահի, ուղղում է երիտասարդների էներգիան, նրանց հոգում եղած հուրը դեպի դրականը և մասնակից դարձնում մեր երկրի բարեփոխումներին: Նշելով, որ ցանկացած մրցանակաբաշխություն, մրցույթ, ընտրություն երիտասարդների համար լավ հնարավորություն է դրսևորելու իրենց առավելությունները հասակակիցների նկատմամբ՝ լինել առաջինը, լավագույնն այս կամ այն ոլորտում, Հանրապետության Նախագահը հետագա նորանոր հաջողություններ ու մրցանակներ է մաղթել երիտասարդներին»:
Այս տարի «Հայկյան» մրցանակակիրները խորհրդանշական արձանիկից բացի արժանացել են նաև «ԱրմԹաբ» հայկական պլանշետի:
Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի պաշտոնական կայքի համաձայն ստորև ներկայացնում ենք հատուկ և անվանակարգային մրցանակակիրներին.
1.«Ինքնատիպ երիտասարդական նախագիծ» անվանակարգ- Հայաստանի երիտասարդության ազգային խորհուրդ՝ ««Հայացք» կարճամետրաժ  ֆիլմերի փառատոն» ծրագրի համար
2.«Ռազմահայրենասիրական լավագույն նախագիծ» անվանակարգ- Երիտասարդ առաջնորդների դպրոցին՝ «Մարտական պատրաստության ակումբ» նախագծի համար
3.«Լավագույն գիտական նվաճում» անվանակարգ- Վահրամ Ղազարյանին
4.«Լավագույն երիտասարդական հաղորդում» անվանակարգ- Դավիթ Դավթյանին՝ «ԱրմՆյուզ» հեռուստաալիքի «Պատերազմի և խաղաղության սահմանին» հաղորդաշարի համար
5.«Լավագույն միջբուհական ծրագիր» անվանակարգ- «Համահայկական երիտասարդական շարժում» ՀԿ-ին՝ «Ճանաչիր ազգիդ հերոսներին» ծրագրի համար
6.«Լավագույն ուսանողական ծրագիր» անվանակարգ- Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի ուսխորհրդին՝ «Ոսկե հասկ» ամենամյա մրցանակաբաշխության համար
7.«Լավագույն մարզային ուսանողական ինքնակառավարման մարմին» անվանակարգ- ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի ուսանողական խորհրդին
8.«Լավագույն ուսանողական ինքնակառավարման մարմին» անվանակարգ-ՀՊՏՀ ուսանողական խորհրդին
9.«Լավագույն երիտասարդական ՀԿ Երևանում» անվանակարգ- «Սփյուռքահայ ուսանողների խորհուրդ» ՀԿ-ին
10.«Լավագույն երիտասարդական ՀԿ մարզում» անվանակարգ- «Գեղամա երիտասարդական տարածքային ասոցիացիա» ՀԿ-ին
Հատուկմրցանակներ
1.Արփինե Կալինինային՝ Կոմիտասյան համերգաշարի համար
2.«Լավագույն երիտասարդական միջազգային ծրագիր» անվանակարգ- Տնտեսագիտության և կառավարման ոլորտի ուսանողների և երիտասարդ մասնագետների AIESEC ասոցիացիա (AIESEC Հայաստան)  Առաջնորդության զարգացման միջազգային կոնֆերանս կազմակերպելու համար
3.«Երիտասարդության հետ լավագույնս համագործակցած միջազգային կառույց» անվանակարգ- Netherlands Institute for Multiparty Democracy-ին (NIMD)
4.Կոթի գյուղի դպրոցի «Ֆիզիկա» և «Մաթեմատիկա»  առարկաների ուսուցիչ Գևորգ Գրիգորյանին՝ սահմանամերձ գյուղում երեխաներին կրթելու հայրենանվեր աշխատանքի համար
5.«ԹՈՒՄՈ» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնին՝  Երիտասարդների և պատանիների շրջանում իրականացվող լայնածավալ աշխատանքի համար
6.«Ոչ պետական բուհերի ուսանողական կենտրոն» ՀԿ-ին՝ ՀՀ նախագահի աշխատակազմի կողմից հատկացվող դրամաշնորհի շրջանակներում իրականացված պտղի սեռով պայմանավորված՝ հղիության արհեստական ընդհատման դեմ ուղղված «Ապրել եմ ուզում» խորագրով ծրագրի համար
Արդեն 3-րդ տարին անընդմեջ ՀՊՏՀ Ուսանողական խորհուրդը մրցանակակիր է դառնում «Լավագույն ուսանողական ինքնակառավարման մարմին» անվանակարգում:
Այսօր կայացած ՀՊՏՀ ռեկտորատի նիստում հաղթանակի կապակցությամբ ուսխորհրդին շնորհավորեց ՀՊՏՀ ռեկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանը՝ մաղթելով հետագա հաջողություններ:

21-го февраля в Ереванском государственном Камерном театре прошла церемония вручения призов конкурса «Айкян», установленного Армянским молодежным фондом, на которой присутствовал Президент РА Серж Саргсян.
Кроме традиционных номинаций, установлены также специальные призы, которые вручил победителям Президент Серж Саргсян. Об этом узнали из официального сайта Президента РА, где также отмечается: «Президент Серж Саргсян поздравил всех победителей, указал на значимость этого конкурса и приветствовал эту инициативу Армянского молодежного фонда, так как он по словам Президента, направляет энергию молодежи, пыл их души на позитивное и делает их участником преобразований нашей страны. Отметив, что любой конкурс, отбор это хорошая возможность для молодежи показать свои преимущества по отношению к ровесникам: быть первым, лучшим в той или иной области. Президент Армении пожелал молодым новых успехов и побед в будущем».
В этом году призеры «Айкян» кроме символичной статуетки удостоились и армянской планшетки «АрмТаб» .
Согласно официальному сайту Армянского молодежного фонда ниже представляем специальных и номинационных призеров.
1. Номинация «Оригинальный молодежный проект» - Армянский молодежный национальный совет, за программу «Фестиваль короткометражных фильмов «Айяцк»
2. Номинация «Лучший военно-патриотический проект» - Школа молодых лидеров, за проект «Клуб военной подготовки»
3. Номинация «Лучшее научное достижение» - Ваграму Казаряну
4. Номинация «Лучшая молодежная передача» - Давиду Давтяну за цикл передач «На границе войны и мира», телевидение «АрмНюз»
5. Номинация «Лучшая межвузовская программа» - «Армянское молодежное движение» НГО-ям, за программу «Знай своих национальных героев»
6. Номинация «Лучшая студенческая программа» - Студсовет Армянского национального аграрного университета, за ежегодный конкурс «Воске аск»
7. Номинация «Лучший марзовский студенческий самоуправленческий орган» - студенческому совету Иджеванского филиала ЕГУ
8. Номинация «Лучший студенческий самоуправленческий орган» - студенческому совету АГЭУ
9. Номинация «Лучшая молодежная НГО в Ереване» - «Студенческий совет зарубежных армян» НГО-ям
10. Номинация «Лучшая молодежная НГО в марзе» - «Гегамская региональная молодежная ассоциация» НГО-ям
Специальные призы
1. Арпине Калининой за цикл Комитасовских концертов
2. Номинация «Лучшая международная молодежная программа» - Ассоциация AIESEC молодых специалистов и студентов сферы экономики и управления (AIESEC Հայաստան), за организацию международной конференции по развитию лидерства
3. Номинация «Международная структура наилучшая сотрудничавшая с молодежью» - Netherlands Institute for Multiparty Democracy-ին (NIMD)
4. Преподавателю предметов «Физика» и «Математика» школы села Коти Геворку Григоряну за патриотическую работу обучения детей в пограничном селе
5. Центру творческих технологий «ТУМО» за осуществляемую масштабную работу среди молодежи и подростков
6. «Студенческий центр негосударственных вузов» НГО-ям - в рамках предоставляемого гранта аппаратом президента РА за программу на тему «Хочу жить», направленную против искусственного прерывания беременности, осушествленного условлием рода плода
Уже третий год подряд Студенческий совет АГЭУ становится призером в номинации «Лучший студенческий самоуправленческий орган».
На сегодняшнем заседании ректората АГЭУ по случаю победы ректор АГЭУ, профессор Корюн Атоян поздравил студсовет, пожелав дальшейших успехов.