Կայացել է ՀՊՏՀ Եղեգնաձորի մասնաճյուղի գիտաժողովը. հնչել են հետաքրքիր զեկուցումներ
ՀՊՏՀ Եղեգնաձորի մասնաճյուղում դեկտեմբերի 21-ին տեղի է ունեցել «Մարզերի զարգացման սոցիալ-տնտեսական հիմնախնդիրները Հայաստանի  Հանրապետությունում» խորագրով 2-րդ հանրապետական գիտաժողովը:
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին Եղեգնաձորի մասնաճյուղի տնօրեն Սոս Խաչիկյանը հայտնեց, որ կային բավականին հետաքրքիր զեկուցումներ` մարզերի զարգացման սոցիալ-տնտեսական հիմնախնդիրների վերաբերյալ:
«Գիտաժողովին մասնակցում էին Վայոց ձորի մարզպետ Էդգար Ղազարյանը, դասախոսներ, 4-րդ կուրսի ուսանողներ և մագիստրանտներ` տարբեր համալսարաններից, ԵՊՀ-ից, Ագրարային, Եվրոպական համալսարաններից: Ընդհանուր ներկայացվեց 32 զեկույց: Հնչեցին հարցադրումներ, ծավալվեց բուռն քննարկում: Կարելի է ասել, որ 2-րդ հանրապետական գիտաժողովի արդյունքները ևս հաջող են:Կարծում եմ` գիտաժողովների կազմակերպումը կդառնա հաճելի ավանդույթ և տարեցտարի կընդլայնվի մասնակիցների շրջանակը: Սա կարևոր հանգամանք է, քանի որ գիտաժողովներն ակտիվացնում են գիտական գործունեությունը»,-ասաց Սոս Խաչիկյանը:
Տնօրենի փոխանցմամբ`փետրվարին  նախատեսվում է գիտաժողովի նյութերը հրատարակել  գիտական հոդվածների չափանիշներին համապատասխան ժողովածուի տեսքով և տրամադրել հոդվածների հեղինակներին:

21-го  декабря  в  Ехегнадзорском  филиале  АГЭУ  состоялась  2-ая  республиканская  научная  сессия  на  тему  «Социально-экономические  проблемы  развития  марзов  в  Республике  Армения» .
Директор  Ехегнадзорского  филиала  АГЭУ  Сос  Хачикян  сообщил  отделу  информации  и  связей  с  общественностью  АГЭУ, что  были  довольно  интересные  доклады  о  социально-экономических  проблемах  развития  марзов.
«На  сессии  участвовали  марзпет  Вайоц  дзора  Эдгар  Казарян, преподаватели, студенты  4-го  курса  и  магистранты из  разных  университетов,  ЕГУ, Аграрного Европейского университетов.   Всего  было  представлено  32  доклада.  Прозвучали  вопросы,  развернулось  активное  обсуждение.  И  можно  сказать, что    результаты   2-ой  республиканской  научной  сессии были  успешными.  Я  думаю,  организация  научных  сессий станет  приятной  традицией и  из  года  в  год  расширится  круг  участников.  Это  важное  обстоятельство, так  как  научные  сессии  активизируют  научную  деятельность»,-сказал  Сос  Хачикян.
По  словам  директора, в  феврале  планируется    напечатать в  виде  сборника  материалы  научной  сессии, соответствовавшие  стандартам научных  статей, и    предоставить  авторам  статей.