«Տնտեսական զարգացում» ուղղության շրջանակներում «Ամբերդի» հետազոտողների ուսումնասիրությունը
ՀՊՏՀ-ում այսօր տեղի ունեցավ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի հերթական գիտական սեմինարը՝ «Տնտեսական զարգացում» խորագրով, որին մասնակցում էին կենտրոնի տնօրեն Սամվել Ավետիսյանը, աշխատակազմը, դասախոսներ, ուսանողներ:
Նշենք, որ հետազոտական խմբի կազմն է ՝ տ.գ.դ., պրոֆեսոր Հովսեփ Աղաջանյան (ղեկավար), տ.գ.թ., դոցենտ Ատոմ Մարգարյան, տ.գ.թ., դոցենտ Ատոմ Վարդանյան, տ.գ.թ., դոցենտ Արսեն Պետրոսյան, տ.գ.թ., դոցենտ Մանուկ Մովսիսյան, տ.գ.թ., ասիստենտ Հասմիկ Ջուհարյան, ասպիրանտ Հայկ Մինասյան:
Հետազոտությունն անդրադարձել է մի շարք խնդիրների, ինչպես օրինակ՝ ինչպես ձևավորել մրցունակ տնտեսական համակարգ, տնտեսական աճի հայեցակարգից ինչպես անցում կատարել տնտեսական զարգացման հայեցակարգին, արտասահմանյան կապիտալի ներդրումների համար Հայաստանը դարձնել գրավիչ երկիր, ստեղծել տեխնոլոգիական հասարակարգի ձևավորման նախադրյալներ, ապահովել արտաքին շուկա մրցունակ արտադրանք թողարկելու պայմաններ, բարձրացնել բնակչության կենսամակարդակը:
Սեմինարի ղեկավար Հովսեփ Աղաջանյանը ամփոփ ներկայացրեց իրենց խմբի կատարած աշխատանքը, այնուհետև խոսքը փոխանցեց անդամներին:
Սեմինարն սկսեց Ատոմ Վարդանյանը՝ խոսելով տնտեսական զարգացման հայեցակարգի ընկալումների մասին: Վերլուծվեց Հայաստանի ներկա տնտեսական վիճակը: Տնտեսագիտության դոցենտն անդրադարձավ «Տնտեսական զարգացման էությունն ու ընդհանուր ընբռնումը », «Պետությունը և պատասխանատու զարգացման մարտահրավերը», «Մեթոդաբանական մոտեցումները զարգացման ուսումնասիրություններում», «Տնտեսական զարգացման հիմնական բնութագրերը և ուղղությունները» և այլ թեմաների:
Հաջորդիվ հետազոտության արդյունքները շարունակեց ներկայացնել Արսեն Պետրոսյանը՝ նշելով տնտեսական զարգացման և կայուն զարգացման սկզբունքային տարբերությունները: Թվային ցուցանիշներով ներկայացվեցին ԱՊՀ երկրների շրջանում կատարած ուսումնասիրություններ, ինչպես օրինակ՝ գիտական հետազոտություններին և մշակումներին հատկացված ծախսերի բաշխումը:
Ատոմ Մարգարյանն անդրադարձավ «Տնտեսական զարգացում և քաղաքական կայունություն», ինչպես նաև այլ թեմաների՝ վերհանելով տնտեսական զարգացման ապահովման հիմնական սկզբունքները:

Сегодня в АГЭУ состоялся очередной научный семинар исследовательского центра «Амберд» на тему «Экономическое развитие», в котором участвовали директор центра Самвел Аветисян, сотрудники центра, преподаватели, студенты.
Отметим, что состав исследовательской группы: д. э.н., профессор Овсеп Агаджанян (руководитель), к.э.н., доцент Атом Маргарян, к.э.н., доцент Атом Варданян, к.э.н., доцент Арсен Петросян, к.э.н., доцент Манук Мовсисян, к.э.н, ассистент Асмик Джугарян, аспирант Айк Минасян.
Исследование обратилось к ряду проблем, как, например, сформировать конкурентоспособную систему, как сделать переход из концепции экономического роста к концепции экономического развития, для зарубежных капиталовложений Армению превратить в привлекательную страну, создать предпосылки формирования технологической структуры, обеспечить условия вывоза на внешний рынок конкурентоспособной продукции, повысить уровень благосостояния населения.
Руководитель семинара Овсеп Агаджанян вкратце представил проделанную работу их группы, затем передал слово членам.
Семинар начал Атом Варданян, говоря о восприятии концепции экономического развития. Было анализировано настоящее экономическое положение Армении. Доцент экономических наук обратился к темам «Сущность экономического развития и общее восприятие», «Государство и призывы ответственного развития», «Методологические подходы развития в исследованиях», «Основные характеристики и направления экономического развития» и др. темам.
Затем результаты исследования представил Арсен Петросян, отмечая экономическое развитие и принципиальные различия стабильного развития. Цифровыми показателями были представлены проделанные исследования в рамках стран СНГ, как например, распределение затрат, выделенных для научных исследований и разработок.
Атом Маргарян обратился к теме «Экономическое развитие и политическая стабильность», а также к другим темам, поднимая основные принципы обеспечения экономического развития.