Դիտումների քանակ՝ 1551
Լուսանկարչությունը յուրատեսակ արվեստ է: Լուսանկարիչները նուրբ հոգու տեր, ռոմանտիկ ու մեծ երևակայություն ունեցող անհատներ են, ովքեր աշխարհին նայում են այլ աչքերով, նրա գույներն ընկալում բոլոր երանգներով՝ սևում որոնելով սպիտակը, սպիտակի մեջ՝ ծիածանի յոթ  գույները: Լուսանկարչի պատկերային մտածողությունը, գեղեցիկի որոնման ձգտումը  ծնունդ են  տալիս այնպիսի լուսանկար-պատկերների, որոնք մարդու մոտ առաջացնում են հույզեր, զգացողություններ, բացառիկ պահեր ապրելու, միգուցե նաև՝ վերապրելու ակնթարթներ:
«Ուսանողական աշուն» ամենամյա մարզամշակութային փառատոնի շրջանակներում այսօր տեղի ունեցավ լուսանկարչական մրցույթի հանդիսավոր բացումը՝ ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանի, ՈւԽ նախագահ Սևակ Խաչատրյանի, ՀՊՏՀ-ականների, հրավիրված մրցատյանի կազմի մասնակցությամբ:
Մրցույթում հաղթող  ճանաչվեց մարքեթինգի և բիզնեսի կազմակերպման ֆակուլտետի 2-րդ կուրսի ուսանող Գևորգ Սարգսյանի  հեղինակած լուսանկարը՝ զբաղեցնելով 1-ին հորիզոնականը, 2-րդ և 3-րդ հորիզոնականներում, համապատասխանաբար, հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ֆակուլտետի  2 կուրսի ուսանողներ  Էլեն Ուլյանի  և  Աիդա Բաղրամյանի լուսանկարներն են:
Ինչպես սկզբում նշեց մրցատյանի կազմի անդամ,  սիրված դերասան Գրիգոր Դանիելանը, մրցանակային տեղերը հատկացնելիս հաշվի են առնվել 2 կարևոր հանգամանք՝ գաղափարը և նկարի որակը: Ժյուրիի գնահատմամբ՝ նկարներին նայելիս թվում է, թե դրանք պրոֆեսիոնալ լուսանկարիչների կողմից արված նկարներ են:
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում հաղթող նկարի հեղինակ  Գևորգ Սարգսյանը նշեց, որ արդեն 3 տարի է՝ զբաղվում է լուսանկարչությամբ: «Պատկերել եմ 3 ոսկի՝ ժամանակ, գիրք և աշուն, որն իր գույներով է ոսկի, լուսանկարս  վերնագրել եմ այսպես՝ «Դեղնած հուշերին իջել է աշուն…». գաղափարը, կարծում եմ, ստացվել է»,- ասաց Գևորգը:
Նշենք, որ գրեթե բոլոր լուսանկարներում ընդհանուր էր աշնանային-բնապատկերային  թեմատիկան՝ ամենատարբեր՝ սիրո, խոհափիլիսոփայության, ընթերցանության, ժամանակի  և այլնի  զուգակցումներով:
Մեր տնտեսագետ-ուսանողների հեղինակային լուսանկարներից ամեն մեկն աչքի է ընկնում իր ինքնատիպ գեղարվեստականությամբ: Համաձայնեք, որ շատերը հաճելիորեն զարմացել են և շարունակում են զարմանալ՝ նայելով մեր ուսանող- հեղինակների  նկարներին: Այո', Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ուսանողները, բացի լավ տնտեսագետներից, ստեղծագործող  մարդիկ են, նրանք ժամանակակից ուսանողներ են, ովքեր ապացուցում են, որ  կարող են լավագույնս դրսևորվել տարբեր բնագավառներում:
Շնորհավորում ենք 1-ին, 2-րդ և 3-րդ մրցանակային տեղերը զբաղեցրած ուսանողներին, ինչպես նաև բոլոր մասնակիցներին՝ հաջողված և դիտարժան նկարներ հեղինակելու առիթով,մաղթում ենք երևակայական նոր թռիչքներ:

Количество просмотров: 945
Фотография  - это  особое  искусство. Фотографы -  это  люди  с  нежной  душой, романтики  и  большим  воображением, которые  смотрят  на  мир  другими  глазами, его  цвета  воспринимают  во  всех  оттенках,  в  черном  находя  белое,  в  белом   - все  цвета  радуги. Образное  мышление  фотографа, стремление  поиска  красивого рождают  такие  фотографии-картины,  которые  у  людей  порождают  чувства, эмоции, переживания  особенных  мгновений.
Сегодня  в  рамках  ежегодного  спортивно-культурного  фестиваля   «Студенческая  осень» состоялось  торжественное  открытие  фотоконкурса  с  участием  ректора  АГЭУ  Корюна  Атояна, председателя  Студсовета  Севака  Хачатряна, университетовцев, приглашенного  жюри.
В  конкурсе  победителем  был  признан  студент  2-го  курса  факультета  маркетинга  и  организации  бизнеса  Геворг  Саргсян  своей авторской  фотографией,  занимая  1-ое  горизонтальное,,  2-ое и 3-ье горизонтальные  места, соответственно, фотографии студентов  2-го  курса  факультета  бухгалтерского  учета  и  аудита Элен  Улян и  Аиды  Баграмян.
Как  вначале  отметил, член  жюри,  любимый  всеми  артист  Григор  Даниелян,  распределяя  призовые  места  учитывались  2  важных  обстоятельства: идея  и  качество  фотографии. По  оценке  жюри,  рассматривая  картины, кажется, что  они   сделаны  профессиональными  фотографами.
В  беседе  с  отделом  информации  и  связей  с  общественностью  АГЭУ    автор  победившей  фотографии Геворг  Саргсян  сказал, что уже  3  года  занимается  фотографией. «Изобразил  3  золота: время, книгу  и  осень, которая  своими  расцветками,  золотая,  фотографию  озаглавил  так : «На  пожелтевшие  воспоминания  опустилась  осень…», идея, надеюсь, получилась»,- сказал  Геворг.
Отметим, что  почти  во  всех  картинах  тематика  была  общей,   осенний  пейзаж, но  самой различной,  ассоцирующей  с  любовью, философским  мышлением, временем  и  др.
Каждая  из  авторских  фотографий  наших  студентов-экономистов  привлекает  внимание   своей  оригинальной  художественностью. Согласитесь, что  многие  приятно  удивлены  и  продолжают  удивляться, рассматривая  картины  наших  авторов-студентов.  Да, студенты  Армянского  государственного  экономического  университета кроме  хороших  студентов,  еще  и  творческие  люди,  они  современные  студенты,  которые  доказывают,  что  могут    наилучшим  образом  проявить  себя  в  различных  областях.
Поздравляем  студентов, занявших   1-ое, 2-ое и 3-ье призовые  места, а  также  всех  участников  по  поводу  удавшихся  и  красивых  картин,  желаем  им  новых   взлетов воображения.