Այսօր հայկական արժույթի ծննդյան օրն է. հայկական դրամը 20 տարեկան է
1993 թվականի նոյեմբերի 22-ին անկախության երկրորդ տարին թևակոխած Հայաստանի Հանրապետությունում շրջանառության մեջ մտավ ազգային արժույթը` ՀՀ դրամը: Դա պատմական ու տնտեսական ձեռքբերում էր, որը դարձավ մեր անկախ պետականության բաղկացուցիչներից մեկը:
ՀՀ մեկ դրամը հավասար է հարյուր լումայի: Ազգային արժույթի թողարկման բացառիկ իրավունքը պատկանում է ՀՀ կենտրոնական բանկին: Այսօր շրջանառության մեջ են 500, 1000, 5000, 10 000, 20 000, 50 000, 100 000 դրամանոց թղթադրամները, ինչպես նաև մետաղադրամներ և հուշադրամներ:
Հայկական դրամն ունի գրանշան, որը ստեղծվել է 1995 թվականին, հեղինակն է Կարեն Կոմենդարյանը, իսկ ՀՀ արժույթի 15-ամյակի առթիվ Կենտրոնական բանկի դիմաց 2008 թվականին տեղադրվել է դրամին նվիրված ու դրամը խորհրդանշող բրոնզե արձան, որի հեղինակը քանդակագործ Էդուրարդ Շախիկյանն է։
Այսօր արդեն հայկական դրամի ներդրումից անցել է 20 տարի: Սա հրաշալի առիթ է շնորհավորելու մեր բոլոր հայրենակիցներին այս կարևոր ձեռքբերման առիթով, իսկ ազգային արժույթին մաղթել կայուն ու երկար ճանապարհ: Նոյեմբերի 22-ի այս պատմական իրադարձությունից է ածանցվում այդ օրը հանրապետությունում որպես բանկային աշխատողի օր նշելը:
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը շնորհավորում է ՀՀ բանկային համակարգի բոլոր աշխատողներին (նրանց շարքերում մեծ է ՀՊՏՀ-ականների թիվը) իրենց մասնագիտական տոնի առթիվ, և մաղթում արգասաբեր աշխատանք` ի շահ մեր երկրի զարգացման ու առաջընթացի:

Сегодня день рождения армянской валюты: армянскому драму 20 лет
22-го ноября 1993 года на втором году независимости Республики Армения вошла в обращение национальная валюта, драм РА. Это историческое и экономическое достижение, которое стало компонентом независимой государственности.
Один драм РА равен 100 лумам. Исключительное право выхода национальной валюты принадлежит Центральному банку РА. Сегодня в обращении 500, 1000, 5000, 10 000, 20 000, 50 000, 100 000 денежные купюры, а также монеты и памятные драмы.
Армянский драм имеет символ, который был создан в 1995 году, автором которого Карен Комендарян, а к 15-летию валюты РА напротив Центрального банка в 2008 году был поставлен брозовый памятник, символизирующий и посвященный драмам, автором которого является скульптор Эдуард Шахикян.
Сегодня прошло уже 20 лет со дня выхода в обращение драмов. Это прекрасный повод для поздравления всех наших соотечественников с этим важным достижением, а национальной валюте пожелать стабильной и долгой дороги. Из этого исторического события 22-го ноября исходит, чтоб в республике этот день отмечать как день банковского работника.
Отдел информации и связей с общественностью АГЭУ поздравляет всех сотрудников банковской системы РА (в их рядах велика численность наших университетовцев) по случаю их профессионального праздника, и желает плодотворной работы в интересах развития и прогресса нашей страны.