Կայացավ ՀՊՏՀ «Ուսանողական աշուն» մարզամշակութային փառատոնի բացման հանդիսավոր արարողությունը
ՀՊՏՀ մարզադահլիճում ռեկտոր Կորյուն Աթոյանի մասնակցությամբ այսօր տեղի ունեցավ «Ուսանողական աշուն 2013» –ի հանդիսավոր բացումը: ՀՊՏՀ լավագույն  մարզիկները  շքերթով մուտք գործեցին մարզադահլիճ՝ազդարարելով մարզամշակութային փառատոնի հանդիսավոր բացումը: Ֆիզդաստիարակության, ԱԻ և ՔՊ ամբիոնի   վարիչի ժ/պ, մարզական խաղերի գլխավոր մրցավար Սիմոն Հակոբյանը  զեկուցեց,  որ  «Ուսանողական աշուն» մարզական խաղերի մասնակիցները պատրաստ են բացմանը, այնուհետև  խոսքը փոխանցեց Կորյուն Աթոյանին:
«Սիրելի ուսանողներ, հարգելի գործընկերներ,սրտանց ողջունում  եմ  մեր համալսարանի ավանդական դարձած, ամենամյա «Ուսանողական աշուն»  մարզամշակութային փառատոնի բացման կապակցությամբ:  Ուսանողները, բացի իրենց հիմնական գործառույթից՝ սովորելուց, պետք է ընդգրկված լինեն նաև նման նախաձեռնություններում, ինչը հիշարժան կդարձնի ուսանողների կյանքը: Ցանկանում եմ, որ այստեղ ևս իշխի արդարությունը և հաղթի ուժեղագույնը»,- ասաց Կորյուն Աթոյանը՝ համալսարանական- ուսանողական կյանքը բազմաբովանդակ դարձնելու առումով կարևորելով ուսանողների մասնակցությունը  նմանատիպ միջոցառումներին:
Մասնակիցներին ողջունեցին  նաև ուսանողական խորհրդի նախագահ Սևակ Խաչատրյանը և ՀՀ ուսանողական ֆեդերացիայի նախագահության անդամ Հովհաննես Գաբրիելյանը, ով հրավիրվել էր ուսխորհրդի կողմից:
Սիմոն Հակոբյանը ներկայացրեց ՀՊՏՀ  2013 թ. լավագույն մարզիկներին (ռեկորդակիրներին) , որոնցից շատերն առաջատար են ոչ միայն բուհում, այլև աշխարհի չեմպիոններ, եվրոպական մրցաշարերի հաղթողներ, ՀՀ բազմակի չեմպիոններ  են (Հրանտ Հայրապետյան, Հայկ Ամիրխանյան, Լուսինե Իսկանդարյան,Նարե Հովհաննիսյան և ուրիշներ): Այնուհետև հնչեց Հայաստանի օրհներքը, որի ներքո  բարձրացավ  հայոց եռագույնը:
Հանդիսավոր բացմանը հաջորդեց միջֆակուլտետային ֆուտբոլային խաղը՝ հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի և ՏԿ և ՄՏՀ ֆակուլտետների միջև:
Խաղն ավարտվեց 10-6 հաշվով՝ հօգուտ հաշվապահական հաշվառման և  աուդիտի ֆակուլտետի:
Ինչպես լրատվության և հասարակայնության  հետ կապերի բաժնին տեղեկացրեց  գլխավոր մրցավարը՝ թիմերում խաղում էին ՀՀ բուհական մրցումների չեմպիոններից շատերը (ՀՊՏՀ ֆուտբոլային թիմը չեմպիոն է), ուստի պայքարը թեժ էր:
Նշենք, որ խաղացող թիմերին ակտիվորեն երկրպագում էին ուսանողները, ինչպես նաև հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ֆակուլտետի դեկան  Աշոտ Մաթևոսյանը:
Տեղեկացնենք նաև, որ փառատոնի շրջանակներում միջֆակուլտետային ֆուտբոլային խաղերը կշարունակվեն մինչև այս շաբաթվա վերջ:

Сегодня  в  спортивном  зале  АГЭУ  с  участием  ректора Корюна  Атояна  состоялось  торжественное  открытие  «Студенческая  осень  2013». Лучшие  спортсмены  АГЭУ  строем  вошли  в  спортивный  зал, оповещая   торжественное  открытие  спортивно-культурного  фестиваля. И/о  заведующего  кафедрой  физвоспитания,  ЧС  и  ГО, главный  арбитр  спортивных  игр  Симон  Акопян  доложил, что  участники  спортивных  игр   «Студенческая осень»  готовы  к  открытию, затем  слово  передал  Корюну  Атояну.
«Дорогие  студенты, уважаемые  коллеги,  от  всего  сердца  приветствую  по  поводу  открытия  спортивно-культурного  ежегодного  фестиваля  «Студенческая осень»,  ставшей  традиционной  для  нашего  университета. Студенты,  кроме  своей  основной  функции, учебы, должны  быть  вовлечены  и  в  подобные  начинания, которые  сделают  студенческую  жизнь  интересной. Желаю,  чтоб и    здесь  царила  справедливость и победил  сильнейший»,- сказал  Корюн  Атоян, подчеркивая  важность участия  студентов  в  подобных  мероприятиях  с  целью  сделать  университетскую-студенческую  жизнь   многогранной.
Участников  приветствовали  и  председатель  студенческого  совета  Севак  Хачатрян и  член  правления  студенческой  федерации  РА  Ованнес  Габриелян,  кто  был  приглашен  студсоветом.
Симон  Акопян  представил  лучших  спортсменов  АГЭУ  2013  года (рекордсменов) , из  которых  многие  лидируют не  только  в  вузе,  но  и  чемпионы  мира,  победители  европейских  соревнований,  многократные  чемпионы  РА (Грант Айрапетян, Айк  Амирханян, Лусине Искандарян, Наре  Ованнисян и  другие). Затем прозвучал  гимн  Армении, под  аккорды  которого  поднялся  армянский  трехцветный  флаг.
Торжественному  открытию  последовала  межфакультетская  футбольная  игра  между  факультетами  бухгалтерского  учета  и  аудита  и  РЭ  и  МЭО.
Игра  закончилась  со  счетом   10-6  в  пользу  факультета  бухгалтерского  учета  и  аудита.
Как  сообщил  отделу  информации  и  связей  с  общественностью   главный  арбитр, в  командах  играли  многие  из  чемпионов  вузовских  соревнований  РА  (футбольная  команда  АГЭУ  чемпион), поэтому  борьба  была  напряженной.
Отметим, что   за  играющие  команды  активно  болели  студенты, как  и  декан  факультета  бухгалтерского  учета  и  аудита  Ашот  Матевосян.
Сообщим  также, что  в  рамках  фестиваля  межфакультетские  футбольные  игры  продолжатся  до  конца  этой  недели.