Քննարկվեցին ՀՀ պետական կառավարման և տեղական ինքնակառավարման զարգացման հիմնախնդիրները
ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնում հերթական գիտական սեմինարը «Պետական կառավարում և տեղական կառավարում» ուղղության շրջանակներում էր` «Պետական կառավարման և տեղական ինքնակառավարման զարգացման հիմնախնդիրները ՀՀ-ում» խորագրով: Այսօր կայացած սեմինարին մասնակցում էին գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը, «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Սամվել Ավետիսյանը և աշխատակազմը, դասախոսներ, ասպիրանտներ:
Հետազոտական ուղղության ղեկավար, ՀՊՏՀ կառավարման ամբիոնի վարիչ, ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս Յուրի Սուվարյանն իր ներածական խոսքում թեմայի արդիականությանն ու կարևորությանն անդրադարձավ մի փոքր պատմական էքսկուրսով` նշելով, որ իր գոյության շուրջ 5000-ամյա պատմության ընթացքում մեր երկիրը 1650 տարի է պետականություն ունեցել և, ցավոք, այդ ժամանակահատվածը համարժեք չէ մեր ժողովրդի ներուժին: Նա նշեց, որ «Պետական կառավարման և տեղական ինքնակառավարման զարգացման հիմնախնդիրները ՀՀ-ում» ուսումասիրությամբ իրենց հետազոտական խումբը փորձում է վերլուծել, գնահատել այսօրվա պետական կառավարման համակարգը, բնութագրել արդյունավետությունը, և, եթե հնարավորություն ընձեռվի հետազոտությունը շարունակելու, հաջորդ փուլում ներկայացնել իրագործման արժանի առաջարկություններ, բարեփոխումներ:
Այնուհետև Յուրի Սուվարյանը խոսքը տրամադրեց սեմինարի բանախոսին` տնտեսագիտության թեկնածու, կառավարման ամբիոնի դոցենտ Ռուբեն Հայրապետյանին, ով հանգամանորեն անդրադարձավ Հայաստանի Հանրապետության տեղական ինքնակառավարման հիմնախնդիրներին, որից հետո բանախոսին ուղղվեցին հարցեր:
«Այս թեման կարևոր է առնվազն երկու առումով, նախ` որ պետական կառավարման և տեղական ինքնակառավարման համակարգերը դառնան ավելի արդյունավետ և երկրորդ` ստեղծվի հանրային կառավարման պետական այնպիսի համակարգ, որ բացառվի պետականության կարուստը և ապահովվի Հայաստանի երրորդ Հանրապետության վերընթաց զարգացման ճանապարհը»,- սեմինարի ավարտին լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում ասաց Յուրի Սուվարյանը:
«Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Սամվել Ավետիսյանը քննարկվող թեման գնահատեց կարևոր և հրատապ` նշելով, որ դրա շահառուն բոլորս ենք, և հետևաբար ակնկալվում է հետազոտական աշխատանքի համակողմանի և շոշափելի արդյունք:

Обсуждены проблемы государственного управления РА и развития местного самоуправления
В исследовательском центре АГЭУ «Амберд» очередной научный семинар на тему «Проблемы государственного управления РА и развития местного управления» в рамках направления «Государственное управление и местное управление». В сегодняшнем семинаре участвовали проректор по научным вопросам и внешним связям Гагик Варданян, директор исследовательского центра «Амберд» Самвел Аветисян и коллектив, преподаватели, аспиранты.
Руководитель исследовательского направления, заведующий кафедрой управления АГЭУ, академик НАН РА Юрий Суварян в своем вступительном слове обратился к актуальности и важности темы, отмечая небольшим историческим экскурсом, что за 5000 лет своего исторического существования наша страна 1650 лет имела государственность, и, к сожалению, этот период времени не равноценен внутреннему потенциалу нашего народа. Он отметил, что исследованием «Проблем государственного управления РА и развития местного управления» пытается их исследовательская группа анализировать, оценить сегодняшнюю государственную систему управления, характеризовать продуктивность, и, если представится возможность продолжить исследование, на следующем этапе представить достойные предложения осуществления, преобразования.
Затем Юрий Суварян передал слово оратору семинара, кандидату экономических наук, доценту кафедры управления Рубену Айрапетяну, кто обстоятельно обратился к проблемам местного самоуправления Республики Армения, после чего к нему обратились с вопросами.
«Эта тема важна по меньшей мере по двум аспектам: во-первых, чтобы системы государственного управления и местного самоуправления стали более продуктивными и, во-вторых, чтоб была создана такая государственного система общественного управления, чтоб исключить потерю государственности и обеспечить восходящий путь развития Армянской третьей Республики»,- в завершении семинара сказал в беседе с отделом информации и связей с общественностью Юрий Суварян.
Директор исследовательского центра «Амберд» Самвел Аветисян, оценив обсуждаемую тему, назвал ее важной и неотложной, отмечая, что в нем заинтересованы мы все, и, следовательно, ожидается ощутимый и всесторонний результат исследовательской работы.