Դիտումների քանակ՝ 2142
ՀՊՏՀ «Ամբերդ»  հետազոտական կենտրոնում այսօր հերթական գիտական սեմինարն էր՝ «Կարգավորում և մրցակցություն» ուղղության շրջանակներում՝ տ.գ.դ., պրոֆեսոր Միքայել Մելքումյանի ղեկավարությամբ: Սեմինարին մասնակցում էին գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը, հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Սամվել Ավետիսյանը՝ իր աշխատակազմով, դասախոսներ, ասպիրանտներ:
Բանախոս Միքայել Մելքումյանը նախ ներկայացրեց ամբիոնային հետազոտության հիմնախնդիրները (ՀՀ մրցակցային հարաբերությունների կարգավորում, ընտրված ոլորտներում հարկային հարաբերությունների կատարելագործում և այլն), այնուհետև անդրադարձավ ակնկալվող արդյունքներին՝  օրենսդրական դաշտի, մրցակցային դաշտի կատարելագործում, երկրի մրցունակության բարձրացում, արտահանման ծավալների ավելացում, միջազգային չափանիշներին համապատասխան որակյալ արտադրանքի թողարկում, տարածքային համաչափ զարգացում:
Հետազոտողների խմբի անդամները (հիմնականում ասպիրանտներ) հանդես եկան ելույթներով:
Տ.գ.թ. Արթուր Առաքելյանը ներկայացրեց ապահովագրությունը Հայաստանում տարիներով, թվերով (դրամով), հավաքագրված ապահովագրավճարները և այլն, իր ուսումնասիրությունների վերաբերյալ ներկայացրեց եզրակացություններ և առաջարկներ,  ասպիրանտ Սուրեն Պարսյանը հանդես եկավ «Գերիշխող դիրքի չարաշահման իրավական կարգավորման հիմնախնդիրները ՀՀ-ում» թեմայով՝ անդրադառնալով «Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքին,   առաջարկեց դրանում կատարել մի քանի փոփոխություններ և լրացումներ:
Հաջորդիվ ելույթ ունեցավ դասախոս Մարգարիտա Ավետիսյանը՝ անդրադառնալով հանքագործական արդյունաբերությանը, այնուհետև ասպիրանտ Վարդան Մարությանը ներկայացրեց հարկային հարաբերությունների կարգավորման և քաղաքացիական ավիացիայի ոլորտների մասին իր կատարած  ուսումնասիրություները: Հետազոտական խմբի ներկայացուցիչներն առաջարկություններ և եզրակացություններ ներկայացրին:
Տ.գ.դ.,պրոֆեսոր Սերգեյ Մելքումյանն անդրադարձավ ՀՀ արդյունաբերության, մասնավորապես լեռնահանքաարդյունաբերության թեմային՝ մատնանշելով ոլորտում առկա հիմնախնդիրները՝ կապված հումքի մշակման հետ: Պրոֆեսորն առաջարկեց համապատասխան միջոցառումներ ձեռնարկել, որը հնարավորություն կտա հումքն օգտագործել առավելագույն կերպով՝ արտանետելով միայն դրա չնչին մասը:
Սեմինարի ավարտին  պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը հայտնեց իր գոհունակությունը՝ նշելով, որ խումբն իրականացրել է մեծածավալ աշխատանք: Անդրադառնալով իրականացվող հետազոտություններին՝ պրոռեկտորն ընգծեց առաջարկությունների դերը և նշեց, որ դրանք պետք է այնքան արժեքավոր լինեն, որ կառավարության կողմից պահանջարկ ունենան:
Գիտական սեմինարը եզրափակեց «Ամբերդ» կենտրոնի տնօրեն Սամվել Ավետիսյանը՝ նշելով, որ կենտրոնում  լուրջ հետազոտություններ են իրականացվում, լավ գաղափարներ են հնչում, որոնք պետք է ներկայացվեն հանրությանը: Այս ուղղությամբ, նրա խոսքով, կենտրոնի ղեկավարությունը նախատեսում է որոշակի քայլեր նախաձեռնել:

Сегодня в исследовательском центре АГЭУ «Амберд» был организован очередной научный семинар в рамках направления «Регулирование и конкуренция» под руководством д.э.н., профессора Микаела Мелкумяна. На семинаре участвовали проректор по научным вопросам и внешним связям Гагик Варданян, директор исследовательского центра Самвел Аветисян со своим коллективом, преподаватели, аспиранты.
Руководитель Микаел Мелкумян, во-первых. представил проблемы кафедрального исследования (регулирование конкурентоспособных отношений РА, совершенствование налоговых отношений в выбранных областях и т.д.), затем обратился к ожидаемым результатам: совершенствование законодательного поля, конкурентоспособного поля, повышение конкурентоспособности страны, увеличение объемов экспорта, выпуск качественного производства соответствующего международным показателям, равномерное региональное развитие.
Члены исследовательской группы (в основном аспиранты) представились с выступлениями.
К.э.н. Артур Аракелян представил по годам страхование в Армении, числами (в драмах), собранные страховые платежи и др., представил по своим исследованиям заключения и предложения, аспирант Сурен Парсян выступил на тему «Проблемы правового регулирования злоупотребления доминирующим положением в РА», обращаясь к закону РА «О защите экономической конкурентоспособности», предложил сделать в ней и несколько дополнений.
За ним последовало выступление преподавателя Маргариты Аветисян, обращаясь к добываемой промышленности, затем аспирант Вардан Марутян представил свои исследования областей регулирования налоговых отношений и гражданской авиации. Представители исследовательской группы представили предлоджения и заключения.
Д.э.н, профессор Сергей Мелкумян обратился к теме промышленности РА, в частности, к теме горнодобываемой промышленности, указывая на существующие проблемы этой области, связанные с обработкой сырья. Профессор предложил предпринять соответствующие мероприятия, что даст возможность использовать сырье наилучшим образом, выбрасывая только его незначительную часть.
В завершении семинара проректор Гагик Варданян выразил свое одобрение, отмечая, что группа осуществила крупномасштабную работу. Обращаясь к осуществляемым исследованиям, проректор подчеркнул роль предложений и отметил, что они должны быть настолько ценны, чтоб на них был бы спрос со стороны правительства.
Научный семинар завершил директор исследовательского центра «Амберд» Самвел Аветисян, отмечая, что в центре осуществляются серьезные исследования, звучат хорошие идеи, которые должны быть представлены общественности. В этом направлении, по его словам, руководство центра предусматривает предпринять определенные шаги.