Ուսանողների մասնակցությամբ հետազոտական ծրագրի մեկնարկ «Ամբերդ» կենտրոնի կողմից
ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի ղեկավարությունը ուսանողներին հետազոտական ծրագրերում ներգրավելու նախագիծ է սկսել: Անդրանիկ ծրագրի մեկնարկը տրվել է կենտրոնի «Ազգային անվտանգության հետազոտություններ» ծրագրի շրջանակներում՝ «Ազգային անվտանգության հետազոտություններ» ծրագրի տնօրեն, տնտեսագիտության թեկնածու Վարդան Աթոյանի գլխավորությամբ:
«Հաշվի առնելով, որ ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի նպատակներից են համալսարանի ինտելեկտուալ մտքի համախմբումը, կրթական գործընթացների հետ գիտական հետազոտությունների կապի ապահովումը և գիտահետազոտական աշխատանքներում ուսանողների ներգրավումը՝ մենք նախաձեռնել ենք ուսանողների կողմից իրականացվող անդրանիկ հետազոտական նախագիծը, որի յուրահատկությունը նրանում է, որ հետազոտական խումբը բաղկացած է բացառապես ուսանողներից: Իհարկե, այդ գործընթացը համակարգվում է Կենտրոնի աշխատակազմի կողմից, իսկ եթե առավել կոնկրետ՝ հետազոտությունն իրականացվում է «Ազգային անվտանգության հետազոտություններ» ծրագրի շրջանակներում»,- լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում, անդրադառնալով ծրագրի բովանդակությանն, ասաց «Ազգային անվտանգության հետազոտություններ» ծրագրի տնօրեն Վարդան Աթոյանը:
Նրա խոսքով, ներկա պահին հետազոտողների խումբը (միջազգային տնտեսական հարաբերություններ, մագիստրատուրա 2-րդ կուրսի ուսանողներ) բաղկացած է թվով վեց մագիստրանտներից, որոնց նպատակն է ուսումնասիրել աշխարհի առաջատար համալսարանական «ուղեղային կենտրոնների» փորձը, մասնավորապես՝ իրականացվող հետազոտությունների թեմատիկ ուղղվածությունը, մեթոդաբանությունը, պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի և ուսանողության ներգրավվման ձևաչափերն ու դրանց տեղայնացման հիմնահարցերը հայաստանյան համալսարանական հետազոտական կենտրոններում: «Միաժամանակ, թեմայի շրջանակներում հետազոտողները կուսումնասիրեն նաև Հայաստանի բուհական համակարգում գործող հետազոտական կենտրոնները, դրանց առջև ծառացած հիմնախնդիրները և այլ հարցեր: Հետազոտության վերջնանպատակն է՝ հետազոտությամբ ստացված արդյունքները տեղայնացնել Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում, մասնավորապես՝ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնում: Համոզված եմ, որ հետազոտական խմբի կողմից ստացված արդյունքներն օգտակար կլինեն Կենտրոնի կողմից միջազգային առաջավոր փորձի յուրացման և ՀՊՏՀ-ում ուսանողների կողմից միանգամայն նոր ձևաչափով հետազոտությունների իրականացման մշակույթի ներդրման համար, ինչը կարևոր քայլ կարելի է համարել բուհի կողմից որդեգրած հետազոտական համալսարան դառնալու ճանապարհին: Ավելորդ չէ նշել, որ հաջող իրականացման դեպքում՝ նախագծում ընդգրկված մագիստրանտներին բուհի ղեկավարությունը խոստացել է պարգևատրել»,- շարունակեց ծրագրի տնօրենը:
Մեր հարցին, թե ո՞րն է նման մոտեցման հիմնական նպատակը և արդյո՞ք նախատեսում եք գործընթացը դարձնել շարունակական, Վարդան Աթոյանն արձագանքեց.
«Եթե փորձեմ կարճ ձևակերպել, ապա «Ամբերդը», պարզապես, փորձում է համապատասխանել իր կոչմանը, որն է՝ բուհական գիտության արդիական համակարգ դառնալու ձգտումը: Իսկ իմ անձնական համոզմունքն է, որ ուսանողների համար պետք է ստեղծագործելու, ժամանակակից մեթոդներով, ձևաչափերով և արդիական թեմաների վերաբերյալ հետազոտական և գործնական փորձ ձեռք բերելու դաշտ ստեղծվի դեռևս համալսարանական տարիներին, ինչն էապես բարձրացնում է ինչպես ստացած կրթության որակը, այնպես էլ՝ համալսարանի հեղինակությունն ու վարկանիշը: Այդ գիտական, հետազոտական որոնումների ընթացքում ուսանողը ոչ միայն կբացահայտի իր ներուժը, այլև կբարձրացնի իր մասնագիտական որակները՝ դյուրացնելով ապագայում աշխատանք գտնելու և մասնագիտական ինքնաիրացման խնդիրը: Ինչ վերաբերում է գործընթացի շարունակականությանը, ապա, այո՛, մեր նպատակն է ոչ միայն ձևավորել նման ավանդույթ և այն անշրջելի դարձնել, այլև ընդլայնել դրա շրջանակները՝ աստիճանաբար մեծացնելով հետազոտությունների մեջ ներգրավված ուսանողների թվաքանակը»:
Բաժինը հյուրընկալեց և զրուցեց նաև հետազոտական աշխատանքն իրականացնող ուսանողների հետ: Նրանցից Ստելլա Հովսեփյանը նշեց. ««Ուղեղային կենտրոններն» (ՈւԿ)  իրականացնում  են ոչ միայն գիտահետազոտական  ուսումնասիրություններ, այլև դրանց հիման վրա լուծումներ են առաջարկում տնտեսության  և քաղաքականության զարգացման համար, որոնք կարող են կիրառելի լինել մեր երկրի համար: Մենք հիմնականում ուսումնասիրում ենք արտասահմանյան համալսարանների «ուղեղային կենտրոնները», ծանոթանում նրանց փորձին: Ուսումնասիրում ենք այս տարվա լավագույն 20 համալսարանների ՈւԿ-ները»:
Խմբի անդամներին Ռոզա Բուդաղյանը կարևորությամբ ընդգծեց այն փաստը, որ մեր հանրապետությունում հետազոտական կենտրոններից առաջինը ՀՊՏՀ «Ամբերդ» կենտրոնն   է, որն ունի ուսանողական  հետազոտական խումբ (ՈւԿ): «Հույս ունենք մեր բուհի հետազոտական կենտրոնը տեսնել աշխարհի լավագույն «ուղեղային կենտրոնների» շարքում: Այժմ  ուսումնասիրում ենք  Հարվարդի, Օքսֆորդի, Կոլումբիայի և այլ առաջատար համալսարանների «ուղեղային կենտրոնները», նաև կապ ենք հաստատում նրանց հետ»:

Центр «Амберд» оповещает о начале исследовательской программы с участием студентов
Руководство исследовательского центра АГЭУ «Амберд» начал проект вовлечения студентов в исследовательских программах. Начало первой программы было дано в рамках программы «Исследования национальной безопасности» во главе с директором программы, кандидата экономических наук Варданом Атояном.
«Учитывая, что одной из целей исследовательского центра АГЭУ «Амберд» сплочение интеллектуальной мысли университета, обеспечение связи учебных прпцессов с научными исследованиями и вовлечение студентов в научноисследовательские работы, мы предприняли первый исследовательский проект, осуществляемый студентами, особенность которого в том, что исследовательская группа состоит исключительно из студентов. Конечно, этот процесс координируется сотрудниками Центра, а если конкретнее, исследование осуществляется в рамках программы «Исследования национальной безопасности»»,- сказал в беседе с отделом информации и связей с общественностью, обращаясь к содержанию программы, директор программы «Исследования национальной безопасности» Вардан Атоян.
По его слова, в настоящее время исследовательская группа (студенты 2-го курса магистратуры международных экономических отношений) состоит из 6 магистрантов, цель которых исследовать опыт мировых передовых «мозговых центров», в частности, тематическую направленность осуществляемых исследований, методологию, формат вовлечения профессорскопреподавательского коллектива и студенчества и их проблемы локализации в университетских исследовательских центрах. «Одновременно, в рамках темы исследователи изучат и исследовательские центры, существующие в вузовской системе Армении, стоящие перед ними проблемы и др. вопросы. Конечная цель исследования, полученные результаты исследования локализовать в Армянском государственном экономическом университете, в частности, в исследовательском центре «Амберд». Уверен, что результаты, полученные исследовательской группой, будут полезны для внедрения Центром передового опыта и культуры осуществления студентами в АГЭУ исследований в новом формате, что является важным шагом к пути становления нашего вуза в исследовательский университет. Не является лишним отметить, что при удачном осуществлении, магистрантам, участвующим в группе, руководство вуза обещало наградить»,- продолжил директор программы.
На наш вопрос, какая основная цель такого подхода и предусматривается ли на самом деле сделать процесс постоянным, Вардан Атоян ответил:
«Если попытаюсь кратко оформить, то «Амберд» пытается соответствовать своему званию, стремлению стать современной системой вузовской науки. А моя личная убежденность, что еще в университетские годы нужно создать поле для преобретения исследовательского и практического опыта творческой работы по современным методам, форматам и современным темам, что значительно повышает как качество полученного образования, так и авторитет и престиж университета. Во время этих научных, исследовательских поисках студент не только выявит свой внутренний потенциал, но и повысит свои профессиональные качества, содействуя в будущем в вопросе поиска работы и профессиональной самореализации. Что относится к последовательности процесса, то, да, наша цель не только сформировать подобную традицию, но и расширить ее рамки, постепенно увеличивая количество студентов, участвующих в исследованиях».
Отдел пригласил и побеседовал со студентами, осуществляющими исследовательскую работу. Из них Стелла Овсепян отметила: ««Мозговые центры» (МЦ) осуществляют не только научные исследования, а на их основе предлагают решения для развития экономики и политики, которые могут быть применимы для нашей страны. Мы в основном исследуем зарубежные «мозговые центры», знакомимся с их опытом. Исследуем мозговые центры 20 лучших университетов этого года».
Членам группы Роза Будагян подчеркнула тот факт, что в нашей республике среди исследовательских центров центр «Амберд» АГЭУ является первым центром, который имеет студенческую исследовательскую группу (МЦ). «Надеемся увидеть исследовательский центр нашего вуза в ряду лучших «мозговых центров» мира. В данный момент исследуем Гарвардский, Оксфордский, Колумбийский и др. «мозговые центры» передовых университетов, а также устанавливаем с ними связь».