ՀՊՏՀ մարքեթինգի ամբիոնը հրատարակել է «Մարքեթինգի հիմունքներ» ուսումնական ձեռնարկը
ՀՊՏՀ մարքեթինգի  ամբիոնի կողմից հրատարակվել է «Մարքեթինգի հիմունքներ»  ուսումնական ձեռնարկը, որը հրատարակության է երաշխավորվել ՀՊՏՀ գիտական խորհրդի որոշմամբ: Ձեռնարկի  հեղինակներն են՝ ամբիոնի վարիչ, տ. գ. դ., պրոֆեսոր Արարատ Զաքարյանը, տ.գ.թ., դոցենտ Շիրակ Սահակյանը, տ.գ.թ., դոցենտ Արմեն Գրիգորյանը, տ.գ.թ., ասիստենտ Նարեկ Ղուկասյանը և ասիստենտ Լիլիթ Սահակյանը:
«Նկատի առնելով, որ մարքեթինգի հիմունքները համահամալսարանական առարկա է և հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ մինչև հիմա չկար հայերենով ուսումնական ձեռնարկ՝ մարքեթինգի ամբիոնում հեղինակային խումբը ձեռնամուխ եղավ այդ աշխատանքի կատարմանը: Ի ուրախություն մեզ բոլորիս՝ այսօր ձեռնարկը դրված է ընթերցողի սեղանին»,- լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում ասաց մարքեթինգի ամբիոնի վարիչ Արարատ Զաքարյանը:
Ծանոթագրությունից տեղեկանում ենք, որ ձեռնարկում քննարկված են մարքեթինգի հիմնարար հասկացությունները, զարգացման էվոլյուցիան, հիմնական խնդիրները, մարքեթինգով կառավարման և մարքեթինգի կառավարման խնդիրները, մարքեթինգի առանձնահատկությունները տարբեր շուկաներում, մարքեթինգի միջավայրի ուսումնասիրման խնդիրները, մարքեթինգային հետազոտությունների և շուկայական վերլուծությունների կառուցվածքը, մարքեթինգի համալիրի բաղադրիչների կազմակերպման խնդիրները, մրցակցային ռազմավարությունների մշակման խնդիրները, գլոբալ տնտեսություններում մարքեթինգի արդի հիմնախնդիրները և մարքեթինգի ու հասարակության փոխազդեցության խնդիրները: Ձեռնարկը նախատեսված է Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի բակալավրիատի ոչ մասնագիտական խմբերի ուսանողների համար:
Ձեռնարկի համար կարող եք դիմել մարքեթինգի ամբիոն, իսկ առաջիկայում օրինակներ կլինեն նաև համալսարանի գրադարանում:

Издано учебное пособие кафедры маркетинга АГЭУ «Основы маркетинга»
Издано  учебное  пособие  кафедры  маркетинга  АГЭУ  «Основы  маркетинга», которое   было  рекомендовано  к  печати   по  решению   ученого  совета  АГЭУ.  Авторы  пособия: заведующий  кафедрой,  д.э.н., профессор Арарат  Закарян, к.э.н., доцент  Ширак  Саакян, к.э.н., доцент   Армен Григорян, к.э.н., ассистент Нарек  Гукасян и ассистент Лилит  Саакян.
«Учитывая, что  основы  маркетинга  университетский  предмет  и  учитывая  то  обстоятельство, что  до  сих  пор  не  было  учебного  пособия  на  армянском  языке, авторская  группа  кафедры  маркетинга  приступила  к  выполнению  этой  работы.  К  нашей  радости,  сегодня  пособие  лежит  на  столе  читателя»,- сказал  в  беседе  с  отделом  информации  и  связей  с  общественностью  заведующий  кафедрой  маркетинга  Арарат  Закарян.
Из  ознакомительного  текста  узнаем, что  в  пособии  обсуждены  ключевые  понятия  маркетинга,  эволюция  развития,  основные  задачи,  особенности  маркетинга  на разных  рынках,  задачи  управления  маркетингом  и  управления  маркетинга,  задачи  исследования  окружающей  среды  маркетинга,   структура  маркетинговых  исследований  и  анализов  рынка,  задачи  организации  компонентов  комплекса  маркетинга,  задачи  разработки  конкурентоспособных  стратегий, актуальные  проблемы  маркетинга  в  глобальных  хозяйствах  и  задачи   общественного  взаимовлияния.  Пособие  предусмотрено  для  студентов  не специальных  групп  бакалавриата  Армянского  государственного  экономического  университета.
Для  пособия  можете  обратиться  на  кафедру  маркетинга, а  в  ближайшее  время  экземпляры  пособия  уже  будут  и  в  библиотеке  университета.