«Բաց դասի» կազմակերպման նոր մոտեցում. քննարկում ՏԿ և ՄՏՀ ֆակուլտետում
Այսօր ՀՊՏՀ տնտեսության կարգավորման և միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ֆակուլտետում, միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնի նախաձեռնությամբ, մագիստրանտների մասնակցությամբ, տեղի ունեցավ  «Բաց դաս», որը  տարբերվեց «բաց դասերի» կազմակերպման «ավանդական» եղանակից:
«Բաց դասի» կազմակերպիչներից տ.գ.թ., ասիստենտ Հայկ Ավետիսյանը, ով նաև դասի ղեկավարն էր, նշեց, որ ուսանողները ներկայացրել են Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հրատարակած զեկույցը, որը բաղկացած է մի քանի մասերից: Մասնավորապես անդրադարձ եղավ   համաշխարհային տնտեսության կանխատեսումներին, միջազգային ապրանքային շուկայական զարգացումներին, համաշխարհային մակարդակով տնտեսական ազդեցությունների փոխանցման մեխանիզմներին, կապիտալի միջազգային հոսքերի ժամանակակից առանձնահատկություններին և տնտեսական քաղաքականությունների կարգավորմանը:
Միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնի վարիչի ժամանակավոր  պաշտոնակատար Գրիգոր Նազարյանը  լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին տեղեկացրեց, որ սա նմանատիպ դասերի կազմակերպման առաջին փորձն է և նպատակ ունի ուսանողների մոտ զարգացնել մասնագիտական հետազոտական հմտությունները, նրանց իրազեկել համաշխարհային տնտեսական զարգացումներին: Մեզ հետ զրույցում նա մասնավորապես նշեց. «Ուսանողները բաժանվել են մի քանի խմբերի և փորձել են ներկայացնել համաշխարհային տնտեսական զարգացումներն` ըստ տարածաշրջանների: Այսօր ներկայացվել և քննարկվել է  Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հրատարակած (հոկտեմբեր, 2013թ.) «Համաշխարհային տնտեսական հեռանկարներ» թեմայով զեկույցը: Հիմնական նպատակներից մեկն այն է, որ ուսանողները զարգացնեն թեմայի շուրջ հիպոթեզներ առաջարկելու հմտությունները: Նմանատիպ դասերից ակնկալում ենք  նաև ակտիվ բանավեճեր»:
Մագիստրանտները լուսապատկերների միջոցով  ներկայացրեցին տնտեսական վերոնշյալ թեմաները, որոնց շուրջ ծավալվեց քննարկում և արվեցին առաջարկներ:
Գրիգոր Նազարյանը հավելեց, որ այս եղանակով «Բաց դասերի» կազմակերպումը արդյունավետ և խրախուսելի է, ուստի նախատեսվում է առաջիկայում ևս  այս ձևաչափով դասեր և քննարկումներ կազմակերպել:

Новый подход к организации «Открытого урока»: обсуждение в факультете РЭ и МЭО
Сегодня в факультете АГЭУ регулирование экономики и международных экономических отношений, по инициативе кафедры международных экономических отношений с участием магистрантов, состоялся «Открытый урок», который отличился от «традиционного» способа организации «открытых уроков».
Один из организаторов «открытого урока» к.э.н., ассистент Айк Аветисян, кто был и руководителем урока, отметил, что студенты представили опубликованный Международным валютным фондом доклад, который состоял из нескольких частей. В частности обратились к всемирным экономическим прогнозам, международным товарным рыночным развитиям, механизмам передачи экономических влияний на мировом уровне, современным особенностям международных потоков капитала и регулированию экономической политики.
Временно исполняющий обязанности заведующего кафедрой международных экономических отношений Григор Назарян сообщил отделу информации и связей с общественностью, что это первый опыт организации подобных уроков и имеет цель у студентов развить специальные исследовательские навыки, их направить на всемирные экономические развития. В беседе с нами он в частности отметил: «Студенты разделились на несколько групп и попытались представить мировые экономические развития по регионам. Сегодня представлен и обсужден доклад на тему «Мировые экономические перспективы», опубликованный Международным валютным фондом (октябрь, 2013г.). Одна из основных целей та, чтоб студенты развили вокруг темы навыки предложения гипотез. От подобных уроков ждем также активных дискуссий».
Магистранты с помощью слайдов представили вышеуказанные экономические темы, вокруг которых развернулось обсуждение и были сделаны предложения.
Григор Назарян добавил, что организация «Открытых уроков» таким способом эффективна и поощрена, поэтому предусмотрено и в ближайшее время организовать уроки и обсуждения в этом формате.