Դիտումների քանակ՝ 1173
Այսօր Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում  մեկնարկեց «Տնտեսական զարգացման քաղաքականության արդի հիմնախնդիրները ՀՀ-ում» ՀՊՏՀ 23-րդ գիտաժողովը, որն անցկացվում է ՀՀ ԿԳՆ գիտության պետական կոմիտեի ֆինանսական աջակցությամբ:
Գիտաժողովի լիագումար նիստը, ՀՊՏՀ ռեկտոր տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանի նախագահությամբ, վարում էր ՀՊՏՀ գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Գագիկ Վարդանյանը: Լիագումար նիստի մասնակիցներին դիմելով` Գագիկ Վարդանյանը նշեց, որ  ՀՊՏՀ գիտաժողովն այս անգամ նվիրված է մեր երկրի տնտեսական զարգացման քաղաքականության արդի հիմնախնդիրներին, որոնք միշտ առկա են, պարզապես դրանց բնույթն է փոխվում, և որոնց առնչությամբ տնտեսագետները պարտավոր են առաջարկել լուծումներ: Այնուհետև պրոռեկտորը ներկայացրեց գիտաժողովի ժամանակացույցը, որը կընդգրկի 4 բաժանմունքների աշխատանքը, կլոր սեղաններ և կավարտվի հոկտեմբերի 25-ին:
Լիագումար նիստն իր ելույթով բացեց ՀՊՏՀ ռեկտոր, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանը` շեշտելով, որ համալսարանական գիտաժողովների նպատակը մեկ տարում կատարված գիտահետազոտական աշխատանքների արդյունքների համախմբված ներկայացումն է և հետազոտությունների հետագա ուղղությունների նախանշումը: Ռեկտորի ամբողջական ելույթին ծանոթացեք այստեղ՝ http://media.asue.am/upload/Gitajoxov_rector.pdf:
Այնուհետև գիտաժողովի մասնակիցներին ՀՊՏՀ ռեկտորը ներկայացրեց «Համալսարանական գիտության և երկրի տնտեսական զարգացման քաղաքականության  առնչությունները» թեմայով զեկուցումը: Հատկանշելով, որ Հայաստանի Հանրապետությունում գիտության զարգացումը պետք է լինի ոչ միայն ազգային հպարտության առիթ, այլ նախևառաջ տնտեսության զարգացման և ազգային անվտանգության երաշխիք` ներկայացրեց երկրի գիտակրթական զարգացման հիմնական նպատակները: Այս ճանապարհին նա մատնանշեց այն կարևոր նախադրյալները, որոնք կօգնեն ժամանակակից համալսարաններին` ընդառաջ գնալու արդի մարտահրավերներին և ապահովելու գիտական ներուժի վերարտադրությունը: «Ժամանակն է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը մտնի համաշխարհային կրթական շուկա և ունենա իր յուրահատուկ նիշը»,-ասաց ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը: Բուհի ղեկավարի ամբողջական զեկուցմանը ծանոթացեք այստեղ՝  http://media.asue.am/upload/Zekuyc_Rector.pdf:
Գիտաժողովի երկրորդ զեկուցողն էր ՀՀ ԿԳՆ գիտության պետական կոմիտեի նախագահ, ֆիզմաթ գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Սամվել Հարությունյանը` «ՀՀ գիտության ոլորտի զարգացման միտումները և խնդիրները» թեմայով զեկուցմամբ:  Բանախոսը զեկուցմանն անցնելուց առաջ նշեց, որ իր ելույթը լինելու է ռեկտոր Աթոյանի զեկուցման տրամաբանական շարունակությունը: Նա մի փոքր պատմական անդրադարձ կատարեց Հայաստանում գիտական ոլորտի իրավիճակին, որը հաջորդել էր ԽՍՀՄ փլուզմանը, Ղարաբաղյան պատերազմին և աղետալի երկարաշարժին, այն բարեփոխումներին, որոնց սկիզբը դրվեց 1996-97 թթ. և ապա 2007 թ. ՀՀ ԿԳՆ գիտության պետական կոմիտեի ստեղծմանը: Վերջին 5 տարիներին կոմիտեի ձեռնարկած և իրագործած բարեփոխումների համատեքստում Սամվել Հարությունյանը  խոսեց մեր երկրում գիտության զարգացման ուղղությամբ կոմիտեի թիրախային խնդիրների մասին, ներկայացրեց ծրագրերը, օրենքները, ՀՀ Կառավարության որոշումները, որոնք, բանախոսի ձևակերպմամբ, ունեն համակարգաստեղծ նշանակություն, որդեգրված ռազմավարությունը և այն կատարված հսկայածավալ աշխատանքը, ստեղծված բազան, որն ի ցույց է հանում մեր երկրի գիտական ներուժը, լուծում պահանջող խնդիրները և ապագային ուղղված միտումները:
Անդրադարձ կատարելով մեր համալսարանին` Սամվել Հարությունյանը նշեց, որ ՀՊՏՀ-ն այն համալսարանն է, որտեղ կա բարձրորակ պրոֆեսորադասախոսկան կազմ, և որը ապագայում կարող է միավորել մի քանի հետազոտական ինստիտուտներ:
ՀՀ ԿԳՆ գիտության պետական կոմիտեի նախագահը պատասխանեց ՀՊՏՀ դասախոսներին հետաքրքող բազմաթիվ հարցերի: Նրա բարձրացրած հիմնախնդրին ի պատասխան, որ հանրապետության հետազոտական կենտրոններում չկան կառավարիչներ, պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը նշեց, որ մեր համալսարանը նախատեսում է կրթության կառավարիչների մասնագիտության համար կազմակերպել նաև ասպիրանտական կրթություն:
ՀՊՏՀ գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր, տնտեսագիտության դոկտոր Գագիկ Վարդանյանի զեկուցման թեման էր «Գիտելիքի կառավարումը և տնտեսական զարգացումը»: Անդրադառնալով գիտելիքի կառավարմանն առնչվող հիմնախնդիրներին` Գագիկ Վարդանյանը խոսեց գիտելիքի մասին հիմնական հասկացությունների, տնտեսության զարգացման համար գիտելիքի և տեղեկատվության նշանակության մասին, կարևորեց «բնիկ գիտելիքն»  ու դրա դերը, գիտելիքի և տեղեկատվության ճիշտ օգտագործումը:
Գիտաժողովն այսօր և առաջիկա օրերին իր աշխատանքները կշարունակի 4 բաժանմունքներում`  «Գործարար միջավայր և ներդրումային քաղաքականություն»,  «Ֆինանսական շուկաներ և հարկային քաղաքականություն»,  «ՀՀ տնտեսական զարգացումը և տնտեսական անվտանգությունը. խնդիրներ և հեռանկարներ»,  «Միջազգային տնտեսական համագործակցություն» խորագրերով:

Сегодня  в  Армянском  государственном  экономическом  университете  началась  23-яя  научная  сессия  АГЭУ  «Актуальные  проблемы  политики  экономического  развития  в  РА»,  которая  проводится  при  финансовой  поддержке Государственного  комитета  науки    МОН  РА.
Пленарное  заседание  сессии,  под председательством  ректора  АГЭУ, доктора  экономических  наук, профессора  Корюна  Атояна, вел  проректор  АГЭУ  по  научным  вопросам  и  внешним  связям, д.э.н., профессор  Гагик  Варданян. Обращаясь  к  участникам  пленарного  заседания, Гагик  Варданян  отметил, что    научная  сессия  АГЭУ  в  этот  раз  посвящена  актуальным   проблемам  политики  экономического  развития  нашей  страны, которые  всегда  существуют, просто  меняется  их  характер,  и  по  поводу  которых  экономисты   обязаны  предлагать  решения. Затем  проректор  представил  график  научной  сессии,  который  охватит  работу   4  секций, круглые  столы  и  завершится  25-го  октября.
Пленарное  заседание  открыл  своим  выступлением  ректор  АГЭУ,  доктор  экономических  наук, профессор  Корюн  Атоян, подчеркивая, что  цель  университетских  научных  сессий  объединенное  представление  результатов  исследовательских  работ, проделанных  за  год,      и    указание  дальнейших  направлений  исследований. С  полным  выступлением  ректора  можете  ознакомиться  здесь: http://media.asue.am/upload/Gitajoxov_rector.pdf:
Затем  участникам  сессии  ректор  АГЭУ  представил  доклад  на  тему  «Соприкосновения  политики  экономического  развития  страны  и  университетской  науки». Указывая, что  в  Республике  Армении  научное  развитие   должно  быть  не  только  поводом  национальной  гордости, а,  в  первую  очередь,   гарантией  экономического  развития  и  национальной  безопасности, представил   основные  цели  научнообразовательного  развития  страны.  На  этом  пути  он  указал  те  предпосылки,  которые  помогут  современным  университетам  идти  вперед  к  современным  призывам  борьбы  и  обеспечить   воспроизведение  научного  потенциала. «Уже  время, чтоб  Республика  Армения  вошла  во  всемирный  образовательный  рынок  и  имела  свой  специальный  символ»,-сказал  ректор  Корюн  Атоян. С  полным  докладом  руководителя  вуза  можете  ознакомиться  здесь:http://media.asue.am/upload/Zekuyc_Rector.pdf:
Вторым  докладчиком  сессии  был  председатель  государственного  комитета  науки  МОН  РА, доктор  физикоматематических  наук, профессор  Самвел  Арутюнян  с  докладом  на  тему  «Задачи  и  тенденции  развития  научной  области  РА». Он  отметил,  что   его  выступление  будет логическим  продолжением  доклада  ректора  Атояна. Он  сделал  небольшое  историческое  обращение   к  положению  научной  области  в  Армении, которое  последовало  за  распадом  СССР,  Карабахской  войной  и  катастрофическим  землетрясением, за  теми  преобразованиями, начало которых было положено   в 1996-97 гг. и  затем в 2007 г. созданием  государственного  комитета  науки  МОН  РА.  В  контексте  предпринятых  и  осуществленных  преобразований  за  последние  5  лет  Самвел  Арутюнян  говорил  о   целевых  задачах  комитета  в  направлении  научного  развития   нашей  страны, представил  программы, законы, решения  Правительства  РА, которые  по  словам  докладчика,  имеют  важное  значение  в  создании  системы: принятой  стратегии  и  той  проделанной  большой  работы, созданной  базы, которая  выставляет  на  показ  научный  потенциал  нашей  страны, задачи, требующие  решения  и  тенденции, направленные  на  будущее.
Обращаясь  к  нашему  университету, Самвел  Арутюнян  отметил, что  АГЭУ  тот  университет, в  котором  высококвалифицированный  профессорскопреподавательский  коллектив,  и  который  в  будущем  сможет  объединить  несколько  исследовательских  институтов.    Председатель  государственного  комитета  науки  МОН  РА  ответил  на  многочисленные  вопросы, интересующие  преподавателей  АГЭУ.  В  ответ  на  поднятую  им  проблему,  что  в  республиканском  исследовательском  центре   нет  управляющих,  проректор  Гагик  Варданян  отметил, что  наш  университет  предусматривает  для  специальности  управляющих   образования  организовать  также  аспирантское  образование.
Темой  доклада  проректора  АГЭУ по  научным  вопросам  и  внешним  связям,  доктора  экономических  наук, профессора   Гагика  Варданяна  была «Управление  знанием  и  экономическое  развитие». Обращаясь к  проблемам, касающихся управления  знанием, Гагик  Варданян  говорил  об  основных  понятиях  знания, о  значении  знания  и  информации  для  экономического  развития, подчеркнул   «коренное  знание»  и  его  роль, правильное  использование  знания  и  информации.
Сегодня и  в  ближайшие  дни   научная  сессия  свою  работу  продолжит  в  4  секциях  по  темам: «Бизнес-среда  и  инвестиционная  политика»,  «Финансовые  рынки  и  налоговая  политика»,  «Экономическое  развитие  и  экономическая  безопасность  РА: задачи  и  перспективы»,  «Международное  экономическое  сотрудничество».