ՀՊՏՀ ներկայացուցիչը Ռոստովում մասնակցել է միջազգային գիտաժողովի
Հոկտեմբերի 10-11-ը ՀՊՏՀ միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնի վարիչի ժամանակավոր պաշտոնակատար, տ.գ.թ., դոցենտ Գրիգոր Նազարյանը Ռոստովի պետական տնտեսագիտական համալսարանում մասնակցել է Հարավ-ռուսական լոգիստիկայի ասոցիացիայի և Ռոստովի մարզի կառավարության սպառողական շուկայի դեպարտամենտի համատեղ կազմակերպած «Տնտեսության արդիականացման նորարարական  ներուժը. լոգիստիկայի և մարքեթինգի գործիքները» խորագրով  միջազգային գիտաժողովին (ֆորում):
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում Գրիգոր Նազարյանը, ընդգծելով մասնակցության  կարևորությունը, նշեց, որ գիտաժողովի լայն շրջանակում առանձնանում էին տրանսպորտալոգիստիկայի հարցերը, որոնք առանցքային նշանակություն ունեն հատկապես ՀՀ-ի` որպես ծովային ելք չունեցող երկրի, տրանսպորտալոգիստիկ համալիրի   զարգացման և ռազմավարության մշակման համար: Մեր համալսարանի ներկայացուցիչը գիտաժողովում հանդես է եկել «Ծովային ելք չունեցող երկրների տրանսպորտալոգիստիկ համակարգի զարգացման առաջնայնությունները» գիտական զեկուցմամբ, որը նաև տպագրվել է «Տնտեսության արդիականացման նորարարական ներուժը. լոգիստիկայի և մարքեթինգի գործիքները»  ժողովածուում:
«Ֆորումին մասնակցում եմ արդեն 2-րդ անգամ: Շատ կարևոր է շփումն ու փորձի փոխանակումը տարբեր երկրների (Ռուսաստան, Գերմանիա, Ուկրաինա և այլն) առաջատար մասնագետների հետ: Իմ զեկուցման մեջ  մասնավորապես  անդրադարձել եմ  տրանսպորտալոգիստիկ համակարգում առկա  հիմնախնդիրներին: Հետազոտելով թեման`արձանագրել եմ, որ լոգիստիկայի արդյունավետության համաթվով ընտրված 155 երկրների շարքում ծովային ելք չունեցող երկրներից  լավագույն դիրքն ունի Բոսվանան, Հայաստանն այդ համաթվով 100-րդ տեղում է, Ռուսաստանը` 95 (համեմատության համար): Մեր երկրում խնդիր կա` այդ համաթվի բարելավման հետ կապված: Նշեմ, որ համաթիվը (ինդեքս) ներառում է 6 տարրեր`մաքսային ընթացակարգերի արդյունավետություն, առևտրային և տրանսպորտային ենթակառուցվածքի որակ, մրցունակ գներով առաքումների կազմակերպման պարզություն, լոգիստիկ ծառայությունների հմտություններ և որակ, փոխադրվող բեռի  ընթացքին հետևելու և վերահսկելու հմտություններ»,- ասաց Գրիգոր Նազարյանը և հավելեց, որ գիտաժողովին մասնակցելուց հետո իր համար հետազոտության նոր թեմաներ են ի հայտ եկել, որոնք ինքը կներկայացնի հետագա գիտաժողովներում:

Представитель АГЭУ участвовал в международном форуме в Ростове
С  10-11 октября    временно  исполняющий  обязанности  заведующего  кафедрой  международные  экономические  отношения, к.э.н. , доцент  Григор  Назарян    участвовал, организованном   в Ростовском  государственном  экономическом  университете,  совместно  Ассоциацией  Южно-российской  логистики  и     Департаментом  потребительского  рынка  руководства  Ростовской  области,  в  международном  форуме  на  тему  «Инновационный  потенциал  модернизации экономики: инструменты  логистики  и  маркетинга».
В  беседе  с  отделом  информации  и  связей  с  общественностью  АГЭУ  Григор  Назарян,  подчеркивая  важность  своего  участия,  отметил,  что  в  широком  круге    форума  выделялись  вопросы  транспортологистики, которые   имеют  ключевое  значение  особенно  для    РА,  в  качестве  страны,  не  имеющего  морского  выхода, для  развития      транспортологистического  комплекса  и  разработки  стратегии.  Представитель  нашего  университета  на  форуме  выступил  с  научным  докладом  «Приотеты  развития  транспортологистической  системы  стран, не  имеющих  морского  выхода»,  который  опубликован  с  сборнике   «Инновационный  потенциал  модернизации экономики: инструменты  логистики  и  маркетинга».
«Уже  во  второй  раз  участвую  в  форуме.  Очень  важно  общение  и  обмен  опытом  с  передовыми  специалистами различных  стран (России, Германии, Украины  и  др.). В  моем  докладе  я  в  частности  обратился  к  имеющимся  проблемам в  системе  транспортологистики.  Исследуя  тему,  написал,  что  в  ряде  155  стран, отобранных  индексом  продуктивности  логистики,  в  лучшем  положении находится  среди  стран,  не  имеющих  морского  выхода    Босвания,  Армения   по  этому  индексу  на  100  месте,  Россия  -  на  95  месте (для  сравнения). В  нашей  стране  имеется  проблема,  связанная  с  улучшением  этого  индекса. Отмечу, что  индекс   включает  6  элементов: продуктивность  таможенных  распорядков, качество  торговых  и  транспортных   инфраструктур, простота  организации  доставок  конкурентоспособных  цен,  навыки  и  качество логистических  услуг,   навыки  контроля  процесса  перевозки  груза»,- сказал  Григор  Назарян  и  добавил,  что  после  участия  в  форуме для  него  возникли  новые  темы  исследований,  которые  он  представит  на  дальнейших   форумах.