Հետազոտությունները պետք է ուղղորդել դեպի գործնական խնդիրների լուծում. ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն է նշանակվել  տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Սամվել Ավետիսյանը: Նա 100-ից ավելի գիտական հոդվածների, 4 մենագրությունների, 1 ուսումնական ձեռնարկի հեղինակ է, վարել է տարբեր պաշտոններ՝ թե պետական կառավարման համակարգում, թե կրթության բնագավառում. պարգևատրվել է «Անանիա Շիրակացի» մեդալով, Ֆրիտյոֆ Նանսենի միջազգային հիմնադրամի ոսկե հուշամեդալով, ՄԱԿ-ի պարենի և գյուղատնտե­սության կազմակերպության (FAO) արծաթե մեդալով և «Գյուղատնտեսական նվա­ճումների համար» ոսկե մեդալով։
«Ժամանակակից բուհը՝ առանց հետազոտական բաղադրիչի, հնարավոր չէ պատկերացնել, և այդ առումով «Ամբերդը» մեր համալսարանի կարևոր բաղկացուցիչն է: Տնտեսական հետազոտությունները պետք է ուղղորդված լինեն հանրապետության սոցիալ-տնտեսական կյանքի ամենահրատապ հիմնախնդիրներին: Դրանք պետք է ունենան ոչ միայն տեսական, այլև կիրառական, գործնական բնույթ, ուստի՝ որպես կենտրոնի տնօրեն՝ իմ խնդիրն եմ համարում սերտորեն աշխատելով հետազոտական ուղղությունների ղեկավարների հետ, հետազոտական խմբերի հետ՝ հետազոտություններն առավելագույնս ուղղորդել դեպի գործնական խնդիրների լուծում, առավել ևս, որ ի հայտ են գալիս նոր մարտահրավերներ, ստեղծվում է նոր իրավիճակ, որը բազմաթիվ անորոշություններ ունի և հետազոտման պահանջ է ներկայացնում: Առաջին հերթին նկատի ունեմ ընդհանուր մաքսային միությանը անդամագրվելու քաղաքական որոշումը»,- ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում, անդրադառնալով կենտրոնի առջև դրված խնդիրներին, ասաց կենտրոնի նորանշանակ տնօրենը:
Առաջիկա անելիքներին անդրադառնալով՝ Սամվել Ավետիսյանը նշեց, որ մինչև տարեվերջ պետք է անցկացվեն թեմաների կատարման ընթացքի մասին քննարկումներ, ինչպես նաև սեմինարներ այն թեմաների շուրջ, որոնց մասով  արդեն ձևավորված կլինեն կոնկրետ արդյունքներ և ասելիք: «Բացի դրանից, պետք է նախապատրաստենք հետազոտական կենտրոնի տարեկան ամփոփ զեկույցը և հաջորդ տարվա գործունեության տեսլականը»,- ամփոփեց «Ամբերդի» տնօրենը՝ խոստանալով առաջիկայում ավելի մանրամասն ներկայացնել կենտրոնի գործունեությունը:

Исследования надо направить на решение практических задач. Директор исследовательского центра АГЭУ «Амберд»
На должность директора исследовательского центра «Амберд» Армянского государственного экономического университета назначен доктор экономических наук, профессор Самвел Аветисян. Он -- автор более 100 научных статей, 4 монографий, 1 учебного пособия, работал на различных руководящих должностях как в системе государственного управления, так и в области образования. Был награжден медалью «Ананиа Ширакаци», золотой медалью международного фонда Фритеф Нансена, серебрянной медалью Организации ООН продовольственных и сельскохозяйственных товаров (FAO) и золотой медалью за «Сельскохозяйственные достижения». С биографическими подробностями Самвела Аветисяна можете ознакомиться в приложенном документе.
«Современный вуз без исследовательского компонента невозможно представить, и потому, в этом смысле, «Амберд» - важная часть нашего университета. Экономические исследования должны быть направлены на решения срочных проблем социально-экономической жизни республики. Они должны иметь не только теоретический, но и прикладной, практический характер, поэтому, как директор центра, считаю моей задачей, тесно работая с руководителями исследовательских направлений, исследовательскими группами, исследования максимально направить на решение практических задач, тем более, что появляются новые призывы, создается новая ситуация, которая имеет множество неопределенностей и представляет потребность исследования. В первую очередь, имею ввиду политическое решение о вступлении в общий таможенный союз»,- в беседе с отделом информации и связей с общественностью АГЭУ сказал новый директор центра, обращаясь к задачам, поставленным перед центром.
Обращаясь к ближайшим планам центра, Самвел Аветисян отметил, что до конца года должны быть проведены обсуждения о процессе выполнения тем, а также семинары по тем темам, по которым уже будут сформированы конкретные результаты. «Кроме этого, должны подготовить годовой отчет исследовательского центра и план деятельности на будущий год»,- обобщил директор центра «Амберд», обещая в ближайшее время более подробно представить деятельность центра.