«Ուսանողների շահերի պաշտպանություն». մեկնարկեց առաջին կուրսեցիների հետ ուսխորհրդի հանդիպումների շարքը
Դիտումների քանակ՝ 928
ՀՊՏՀ ուսանողական խորհուրդը, նախագահ Սևակ Խաչատրյանի գլխավորությամբ, այսօր մեծ դահլիճում հանդիպեց հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ֆակուլտետի առաջին կուրս ընդունված ուսանողների հետ: Ինչպես նշեց Սևակ Խաչատրյանը, հանդիպման հիմնական նպատակն է իրազեկել 1-ին կուրսեցիներին ուսխորհրդի նպատակների, առաքելության, գործունեության մասին: Նախ նշվեց, որ   կառույցը ստեղծված է իրականացնելու մեկ բան` ուսանողների շահերի պաշտպանություն:
Հանդիպման սկզբում ուսխորհրդականները   ներկայացրեցրեցին ՀՊՏՀ ուսանողական խորհրդի պատմությունը (ստեղծվել է 1994 թ.), այնուհետև  տարբերանշանը, կառուցվածքը (նախագահ, փոխնախագահ, նախագահի տեղակալ), գործունեության հիմնական սկզբունքները, «Էկոնոմ plus»  ամսագիրը, ֆեյսբուքյան պաշտոնական էջը (ՀՊՏՀ ուսանողական խորհուրդ) և տեղեկություններ:
Կարևոր հանգամանք էր հատկապես այն, որ նորաթուխ ուսանողները հանդիպմանը տեղեկացան, որ ՀՊՏՀ ուսանողական խորհուրդը Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի հետ համատեղ իրականացնում է ծրագիր, որի շրջանակում բարձր առաջադիմություն ունեցող և հասարակական ակտիվություն ցուցաբերող ուսանողներին տրամադրվում են ուսման վարձավճարի զեղչեր/100-120 հազ. դրամ/:
Խոսվեց նաև մեր համալսարանում ուսանողական խորհրդի կարևոր դերի մասին, մասնավորապես շեշտվեց, որ բուհի կառավարման մարմիններում ուսանողները 25 % մասնակցություն ունեն: Ակտիվ ուսխորհրդականները կարող են օգտվել բուհի ընձեռած մի շարք հնարավորություններից`անվճար հանգստանալ «Տնտեսագետ» մարզաառողջարանում և այլն:
Հանդիպման ընթացքում խոսվեց նաև գիտաժողովների, սեմինարների, պաշտոնական հանդիպումների մասին. ի դեպ` ՀՊՏՀ ուսանողական խորհուրդը գիտաժողովների է մասնակցում նաև արտերկրում:  Վերջում ուսխորհրդականները պատասխանեցին առաջին կուրսեցիների հարցերին:
Հանդիպման ավարտից հետո լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը Սևակ Խաչատրյանից տեղեկացավ, որ հանդիպման նպատակը նաև ուսխորհրդում առաջին կուրսեցիներին արագորեն ընդգրկելն է, ընդ որում` ուսխորհուրդը բաց է բոլոր ակտիվ  ուսանողների համար` անկախ նրանց առաջադիմությունից: Իսկ այն հարցին, թե ինչպես է համակարգվում առաջին կուրսեցիների ներգրավման աշխատանքը, ՈՒԽ նախագահը նշեց, որ բոլոր դիմող ուսանողներին, ըստ իրենց ունակությունների, իրենք ուղղորդում են ուսխորհրդի համապատասխան ենթակառուցվածքում աշխատելու /երգի, պարի, թատերական խմբեր  և այլն/ :
Սևակ Խաչատրյանը հավելեց, որ այժմ մշակում են  2013-2014 ուստարվա աշխատանքային ծրագիրը, որն ընգրկում է ամենատարբեր բնույթի նախաձեռնություններ, ինչպես օրինակ մարզամշակութային միջոցառումներ /ներբուհական/, այցելություններ մանկատներ և զորամասեր`համերգային ծրագրերով, նյութական աջակցությամբ և այլն:  ՀՊՏՀ ուսանողական խորհուրդն ակտիվորեն մասնակցում է Հայաստանի բոլոր երիտասարդական-ուսանողական  միջոցառումներին, այն նաև «Բազե»  համահայկական երիտասարդական հավաքի   բազմակի հաղթող է, համագործակցում է բոլոր բուհերի հետ:

«Защита интересов студентов». Начался ряд встреч студсовета с первокурсниками
Сегодня студенческий совет АГЭУ, во главе с председателем Севаком Хачатряном, в большом зале встретился с первокурсниками факультета бухгалтерского учета и аудита. Как отметил Севак Хачатрян, основной целью встречи является ознакомить первокурсников с целями, предназначением, деятельностью студсовета.
В начале встречи члены студсовета представили историю студенческого совета АГЭУ (создан 1994 г.), затем логотип, структуру (председатель, вице-председатель, заместитель председателя,), основные принципы деятельности, журнал «Эконом plus», официальную фейсбуковскую страницу (студенческий совет АГЭУ) и сведения.
Важным фактором особенно было то, что на встрече новые студенты узнали, что студенческий совет АГЭУ совместно с Армянским молодежным фондом осуществляет программу, в рамках которой студентам с высокой успеваемостью и общественно активных предоставляются скидки учебной платы /100-120 тысяч драмов/.
Говорили также о важной роли студенческого совета в нашем университете, в частности подчеркнули, что студенты в управленческих органах вуза имеют 25 % участия. Активные члены студенческого совета могут воспользоваться рядом возможностей, предоставляемых вузом, бесплатно отдохнуть в пансионате «Тнтесагет» и др.
Во время встречи говорили также о научных конференциях, семинарах, официальных встречах: кстати студенческий совет АГЭУ участвует и в научных конференциях зарубежных стран. В конце члены студсовета отвечали на вопросы первокурсников.
После встречи отдел информации и связей с общественностью был проинформирован Севаком Хачатряном, что целью встречи является также быстро вовлечь первокурсников в студсовет, тем более, что студсовет открыт для всех активных студентов, независимо от их успеваемости. А на тот вопрос, по какому принципу систематизируется работа вовлечения первокурсников, председатель Студсовета отметил, что всех обратившихся студентов, в зависимости от их умений, члены студсовета направляют работать с соответствующие подразделения студсовета /вокальные, танцевальные, театральные группы и др./.
Севак Хачатрян добавил, что сейчас разрабатывают рабочую программу 2013-2014 учебного года, которая включает самого разного характера начинания, как например, спортивнокультурные мероприятия /вузовские/, посещения в детские дома и воинские части с концертными программами, материальной поддержкой и др. Студенческий совет АГЭУ активно участвует во всех молодежно-студенческих мероприятиях Армении, он является также многократным победителем Всеармянских молодежных сборов «Базе», сотрудничает со всеми вузами,