Աննախադեպ իրադարձություն բուհի մարզական կյանքում. մեր մարզիկները դարձել են օլիմպիական օրվա վազքարշավի հաղթողներ
Հունիսի 22-ին հանրապետության հրապարակում կազմակերպված վազքարշավով տրվել է օլիմպիական օրվա մեկնարկը: Մասնակցել են մարզադպրոցների սաներ, բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների , քոլեջների ուսանողներ, վետերան վազորդներ: Այս մասին լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին հայտնեց ֆիզդաստիարակության, արտակարգ իրավիճակների և քաղպաշտպանության ամբիոնի վարիչի ժամանակավոր պաշտոնակատար Սիմոն Հակոբյանը: Վերջինս ուրախությամբ տեղեկացրեց, որ ուսանողների մեջ 1-ին և 2-րդ տեղերը զբաղեցրել են մեր համալսարանի ուսանողներ Կարեն Անդրեասյանը և Նարեկ Մակարյանը: Մեր մարզիկներին շնորհվել են Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի հավաստագրեր և դրամական մրցանակներ:
«Սա աննախադեպ իրադարձություն է մեր համալսարանի մարզական կյանքում: Մեր տղաները ցուցաբերեցին մարզական կամք և հաղթանակի հասնելու աննկուն ձգտում: Նրանք կարողացան հաղթահարել բավական երկար վազքուղին և բարձր պահեցին մեր բուհի պատիվը»,-մեզ զրույցում ասաց Սիմոն Հակոբյանը և հավելեց, որ վազքուղին անցնում էր Հանրապետության հրապարակ -Ամիրյան փողոց - Մաշտոցի պողոտա - ստորգետնյա անցում - «Հաղթանակի»-ի կամուրջ երթուղով ու եզրագիծը հատում «Հրազդան» մարզադաշտի հարավային հրապարակում: Ամբիոնի վարիչի ժամանակավոր պաշտոնակատարը, գովեստի խոսքեր հնչեցնելով մեր հաղթող մարզիկների մասին, ասաց նաև, որ վերջիններս համալսարանի ֆուտբոլի հավաքականի անդամներ են և գործուն մասնակցություն են ունենում բուհի մարզական կյանքում:
Սիմոն Հակոբյանի տեղեկացմամբ`ամեն տարի հունիսի 23-ին, Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի հովանանու ներքո, աշխարհի բոլոր երկրներում մարզական միջոցառումներ են կազմակերպվում` ի նշանավորումն 1894 թվականի հունիսի 23-ին Սորբոնի համալսարանում տեղի ունեցած սպորտի միջազգային կոնգրեսի միջազգային օլիմպիական խաղերը վերականգնելու մասին որոշման: Այս իրադարձությունն աշխարհի բոլոր երկրներում նշվում է մարզական միջոցառումների կազմակերպմամբ: Ազգային օլիմպիական կոմիտեներին այդ օրը նշանավորելու հնարավորություն է ընձեռվել մեկ շաբաթվա տարբերությամբ:
Հ. Գ. Լուսանկարում մեր հաղթող մարզիկներն են` ՀՀ բուհերի ուսանողների 14-րդ հանրապետական մարզական խաղերի շրջանակում անցկացված կրոսավազքի մրցումների ժամանակ:

Исключительное событие в спортивной жизни вуза: наши спортсмены стали победителями кросса олимпийского дня
22-го  июня  на  плошади  республики   был  организован   кросс, что  и  знаменовало   начало   олимпийского  дня. Участвовали  воспитанники  спортивных  школ, высших  учебных  заведений,  студенты из колледжев,  бегуны-ветераны. Об  этом  отделу  информации  и  связей  с  общественностью  сообщил  временно  исполняющий  обязанности  заведующего  кафедрой  физвоспитания, ЧС   и  ГО  Симон  Акопян.  Он  с  радостью  сообщил,  что  среди  студентов  1-ое  и  2-ое  места  заняли  студенты  нашего  университета   Карен  Андреасян  и  Нарек Макарян.  Нашим  спортсменам  были  вручены сертификаты  Международного  олимпийского  комитета  и  денежные  премии.  «Это  исключительное  событие  в  спортивной  жизни  нашего  университета. Наши  парни  показали  спортивную  волю  и  жесткое  стремление  достичь  победы.  Они  сумели  преодолеть  довольно  длинный  маршрут  и  высоко  держали  честь  нашего  вуза»,-сказал  нам  в  беседе  Симон  Акопян  и  добавил,  что  маршрут  пробежки  площадь  Республики – улица  Амиряна – проспект  Маштоца – подземный  переход -  мост  «Победы»  и  пересекает  границу  в  южной  площади  стадиона  «Раздан».  Временно  исполняющий  обязанности  заведующего  кафедрой, восхищаясь  нашими  спортсменами,  сказал  также,  что  они  члены  футбольной  команды  университета  и  принимают  деловое    участие  в  спортивной  жизни  вуза.   По  сообщению  Симона  Акопяна,  ежегодно  23-го  июня  при  поддержке    Международного  олимпийского  комитета,  во  всех  странах  мира   организовываются  мероприятия в  знаменовение  решения  о  восстановлении  международных  олимпийских  игр   спортивного  международного  конгресса,  состоявшегося  в  Сорбонском  университете  23-го  июня  1894 года. Это  событие  отмечается  во  всех  странах  мира    организацией  спортивных  мероприятий.   В  этот  день  Национальным  олимпийским  комитетам  была  предоставленна  возможность  знаменовения  с  разницей  в  одну  неделю.
На  фотографии  наши  спортсмены-победители  во  время  соревнований  по  кроссу,  проводившиеся   в  рамках  14-ых  республиканских  спортивных  игр  студентов  вузов  РА.