Լավ սովորող, բայց սոցիալապես անապահով այն ուսանողներին, որոնք այս տարի կընդունվեն Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարան, բուհի կողմից կընձեռվեն լայն հնարավորություններ: Այս մասին հայտնեց ՀՊՏՀ ռեկտոր, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանը՝ ՀՊՏՀ գիտական խորհրդի այսօր կայացած նիստում՝ գիտխորհրդի անդամներին ներկայացնելով ՀՊՏՀ-ում ուսանողական նպաստի, պետական և անվանական կրթաթոշակների հատկացման նոր կանոնակարգը: Հիշեցնելով, որ այս ուսումնական տարում մեր բուհի ուսման վարձերը որոշ չափով բարձրացել են, բուհի ղեկավարը պարզաբանեց, որ նոր կանոնակարգով նպատակ կա սպասվող այդ գումարների զգալի մասն ուղղել ուսանողների սոցիալական խնդիրների լուծմանը՝ նրանց համար սահմանելով նպաստների, կրթաթոշակների, զեղչերի, փոխհատուցումների ճկուն համակարգ: Ռեկտոր Կորյուն Աթոյանն ընդգծեց, որ խոսքը լավ սովորող, բայց սոցիալապես անապահով ուսանողների մասին է, որոնց միջին որակական գնահատականը պետք է համապատասխանի սահմանված շեմին: Միաժամանակ բուհի ղեկավարը շեշտեց, որ նախկինում գործող զեղչի համակարգը շարունակելու է գործել և տարածվել բոլոր կուրսերի ուսանողների վրա:
Ռեկտորի ներկայացրած կանոնակարգն արժանացավ գիտխորհրդի անդամների հավանությանը, քվեարկությամբ հաստատվեց, իսկ ուսանողական խորհրդի նախագահ Սևակ Խաչատրյանը բարձր գնահատեց համալսարանի ղեկավարի առաջարկը՝ ուսանողների խնդիրների լուծման համատեքստում՝ միաժամանակ ավելացնելով, որ հրաշալի մոտեցում է առաջադիմության հստակ շեմի սահմանումը:
Գիտական խորհրդի այսօրվա օրակարգում մոտ մեկ տասնյակ հարցեր էին: Գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը հանդես եկավ «Համալսարանի միջազգային գործունեության վիճակը և զարգացման հիմնախնդիրները» զեկույցով՝ մասնավորապես ընդգծելով. «Միջազգային գործունեությունը համալսարանի գործունեության կարևոր կողմն է և ընդհանուր գնահատման մեջ ունի սոցիալացման գործունեության կշռի հետ համադրելի կշիռ: Համալսարանի միջազգային գործունեությունը միտված է միջազգային կրթական և գիտական տարածության ինտեգրվելուն, կրթական և գիտական ծառայությունների շուկայում մրցունակության բարձրացմանը, համալսարանի դիրքերի ուժեղացմանը և միջազգային մակարդակի գիտակրթական կենտրոնի կարգավիճակի բարձրացմանը»: Պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը ներկայացրեց բուհի միջազգային գործունեության վիճակը, առկա հիմնախնդիրները, անելիքները: Համալսարանի միջազգային գործունեությունը բնութագրող ցուցանիշների շարքում նա անդրադարձավ նաև ՀՊՏՀ պաշտոնական կայքի գործունեությանը՝ ընդգծելով, որ այն հայաստանյան բուհերի առաջին եռյակում է: Հետազոտական ուղղությամբ համալսարանի միջազգայնացման մասին խոսելիս Գագիկ Վարդանյան հույս հայտնեց, որ այս առումով լավ խթան կդառնա ՀՊՏՀ նորաստեղծ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնը:
ՀՊՏՀ Գյումրու մասնաճյուղի տնօրեն Սամսոն Դավոյանը ներկայացրեց 2012-2013 ուսումնական տարում ուսումնական և գիտահետազոտական աշխատանքների կազմակերպումը Գյումրու մասնաճյուղում: Հաշվետվությունը գիտխորհուրդը գնահատեց բավարար: Ներկայացվեցին նաև ատենախոսությունների թեմաներ և գիտական ղեկավարներ հաստատելու մասին մի շարք հարցեր, հրատարակության երաշխավորվեցին երկու ժողովածու, մեկ ուսումնական ձեռնարկ: Գիտական խորհրդի անդամները քվեարկությամբ՝ 56 կողմ, 0 դեմ, 0 անվավեր ձայների արդյունքում, որոշեցին բնօգտագործման տնտեսագիտության ամբիոնի ասիստենտ, տնտեսագիտության թեկնածու Գագիկ Աղաջանյանին դոցենտի գիտական կոչում շնորհելու հարցով դիմել ԲՈՀ-ին:

С хорошей успеваемостью, но социально необеспеченным тем студентам, которые поступят в Армянский государственный экономический университет, вуз предоставит широкие возможности. Об этом сообщил ректор АГЭУ, доктор экономических наук, профессор Корюн Атоян, на состоящемся сегодня заседании ученого совета АГЭУ, представляя членам ученого совета новый распорядок предоставления государственных и именных стипендий, студенческих субсидий в АГЭУ. Напоминая, что в этом учебном году учебная плата в нашем вузе отчасти повысилась, руководителкь вуза раз’яснил, что по-новому распорядку ощутимая часть ожидаемых этих сумм будет направленна на решение социальных проблем студентов, для них определяя гибкую систему субсидий, стипендий, скидок, компенсаций. Ректор Корюн Атоян подчеркнул, что речь идет о хороших, но социально необеспеченных студентах, у которых средняя качественная оценка должна соответствовать принятому уровню. Одновременно руководитель вуза выделил, что в прошлом система действующих скидок будет продолжать действовать и распространяться на студентов всех курсов.
Распорядок, представленный ректором, удостоился одобрения членов ученого совета, утвердился голосованием, а председатель студенческого совета Севак Хачатрян высоко оценил предложение руководителя университета в контексте решения проблем студентов, одновременно добавляя, что четкое определение уровня успеваемости - великолепный подход. На сегодняшней повестке дня ученого совета было около десятка вопросов. Проректор по научным вопросам и внешним связям Гагик Варданян выступил с докладом «Положение международной деятельности университета и проблемы развития», в частности подчеркивая: «Международная деятельность важная сторона деятельности университета и в общей оценке с весом социальной деятельности имеет сопоставимый вес. Международная деятельность университета направленна на интегрирование международного образовательного и научного пространства, повышению конкурентоспособности на рынке образовательных и научных услуг, усилению позиций университета и повышению статуса научнообразовательного центра до международного уровня». Проректор Гагик Варданян представил положение международной деятельности вуза, существующие проблемы, предстоящие дела. В ряду показателей, характеризующих международную деятельность университета, он обратился также к деятельности официального сайта АГЭУ, подчеркивая, что он находится в первой тройке армянских вузов. Говоря о глобализации университета в исследовательском направлении, Гагик Варданян выразил надежду, что в этом смысле хорошим стимулом станет новосозданный исследовательский центр АГЭУ «Амберд».
Директор Гюмрийского филиала АГЭУ Самсон Давоян представил отчет об организации учебных и исследовательских работ Гюмрийского филиала за 2012-2013 учебный год. Ученый совет оценил отчет удовлетворительно. Были представленны также ряд вопросов об утверждении тем диссертаций и научных руководителей, к печати утвердились 2 сборника, 1 учебное пособие. В результате голосования членов ученого совета (за 56, против 0, воздержавшихся 0) решили по вопросу присвоения научного звания доцента ассистенту кафедры экономика природопользования, кандидату экономических наук Гагику Агаджаняну обратиться в ВАК.