Դիտումների քանակ՝ 829
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի գիտական խորհրդի հերթական նիստը տեղի ունեցավ այսօր՝ հագեցած օրակարգով: Ուսումնակազմակերպական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Միհրդատ Հարությունյանը հանդես եկավ առկա ուսուցման բակալավրիատի 4-րդ կուրսի քննաշրջանի արդյունքների և ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովների մասին հաղորդմամբ՝ ընդգծելով, որ այս ուսումնական տարում գերազանց արդյունքներով ուսանողների տեսակարար կշիռը բարձր է եղել: Միաժամանակ պրոռեկտորը հայտնեց, որ ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովները ձևավորվել են, քննագրաֆիկները բաժանվել են, և այսօրվանից գործընթացը սկսվել է:
Համալսարանի ինստիտուցիոնալ հավատարմագրման նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքի և խնդիրների մասին ՀՊՏՀ որակի ապահովման բաժնի հաղորդումը ներկայացրեց բաժնի գլխավոր մասնագետ Աննա Փախլյանը` մասնավորապես ներկայացնելով բուհի կողմից հավատարմագրում անցնելու ուղղությամբ կատարված քայլերը: Նրա խոսքով՝ որակի ապահովման գործընթացների կանոնակարգման համար բուհում ստեղծված խմբերը իրականացրել են ինքնավերլուծության առաջին փուլի խնդիրները՝ տեղեկատվության, տվյալների հավաքագրում, կարիքների վերհանում և հիմնախնդիրների նախանշում, իսկ երկրորդ փուլը վերլուծությունն է:
Բակալավրիատում և մագիստրատուրայում փորձառությունների կազմակերպման վիճակին, ֆակուլտետների դեկանատների ու ամբիոնների խնդիրներին անդրադարձավ ՀՊՏՀ կարիերայի և մարքեթինգի բաժնի պետ Կարեն Բաբաջանյանը՝ տեղեկացնելով, որ ընթացիկ ուսումնական տարում ուսումնական, արտադրական, գիտահետազոտական և գիտամանկավարժական փորձառություններ են կազմակերպվել շուրջ 2300 ուսանողի համար, որոնցից մոտ 1700-ի փորձառությունը կազմակերպվել է իրենց կենտրոնի, իսկ մնացածը՝ թողարկող ամբիոնների կողմից: Կարեն Բաբաջանյանն անդրադարձավ փորձառությունների կազմակերպման գործընթացում առկա խնդիրներին՝ առաջարկելով քայլեր ձեռնարկել այն բարելավվելու համար:
ՀՊՏՀ Եղեգնաձորի մասնաճյուղի տնօրեն Սոս Խաչիկյանը հանդես եկավ մասնաճյուղում ուսումնական և գիտահետազոտական աշխատանքների կազմակերպման մասին հաղորդմամբ: Բոլոր հաղորդումները գիտխորհրդի անդամների քվեարկությամբ ընդունվեց ի գիտություն:
Գիտխորհրդի նիստում հաստատվեցին նաև թեկնածուական ատենախոսությունների թեմաներ և գիտական ղեկավարներ, հրատարակության երաշխավորվեց «Վարկի մենեջմենթ» ուսումնամեթոդական ձեռնարկը և ՀՊՏՀ Եղեգնաձորի մասնաճյուղի հիմնադրման 5-ամյակին նվիրված գիտաժողովի նյութերի ժողովածուն:

Сегодня состоялось очередное заседание ученого совета Армянского государственного экономического университета с насыщенной повесткой дня. Проректор по учебноорганизационным работам Мирдат Арутюнян выступил сообщением о результатах сессии 4-ых курсов бакалавриата стационарного обучения и о комиссиях обобщающей аттестации, подчеркивая, что в этом учебном году удельный уровень студентов был высоким. Одновременно проректор сообщил, что аттестационные комиссии сформированны, экзаменационные графики розданны и с сегодняшнего дня процесс начат. Сообщение отдела обеспечения качества о задачах и течении институциональных аккредитационных подготовительных работ университета представила главный специалист отдела Анна Пахлян, в частности, представляя шаги, сделанные вузом в направлении прохождения лицензирования. По ее словам, для регулирования процессов обеспечения качества созданные в вузе группы осуществили задачи первого этапа самоанализа: сбор данных и информации, выявление нужд и указание проблем, а второй этап -- анализ. К состоянию организации практики в бакалавриате и магистратуре, задачам деканатов факультетов и кафедр обратился начальник отдела карьеры и маркетинга АГЭУ Карен Бабаджанян, сообщая, что в текущем учебном году были организованны учебная, производственная, научноисследовательская и научнопедагогическая практики для около 2300 студентов, из которых для 1700 студентов практику организовал центр, а для остальных - выпускаемые кафедры. Карен Бабаджанян обратился к существующим задачам в процессе организации практики, предлагая, предпринять шаги для их улучшения.
Директор Ехегнадзорского филиала АГЭУ Сос Хачикян выступил сообщением об организации учебных и научноисследовательских работ филиала. Все сообщения были приняты к сведению голосованием членов ученого совета. На заседании ученого совета утверждены были также кандидатские темы диссертаций и научные руководители, к печати были рекомендованы учебнометодическое пособие "Кредитный менеджмент" и сборник материалов конференции, посвященной 5-летию со дня основания Ехегнадзорского филиала АГЭУ.