Փենսիլվանիա նահանգի սենատոր Մայք Բրուբեյքերը հյուրընկալվեց ՀՊՏՀ-ում
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ռեկտոր, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանը, գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանն այսօր համալսարանում հյուրընկալեցին Փենսիլվանիա նահանգի սենատոր Մայք Բրուբեյքերին, ում ուղեկցում էր «Կառավարման ոճ. անձնական և պրոֆեսոնալ հարաբերություններ» ծրագրի ղեկավար Արսեն Նիկողոսյանը: Սենատորի հետ հանդիպմանը մասնակցում էին նաև ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Գոհար Գևորգյանը, արտաքին կապերի բաժնի պետ Վարդ Ղուկասյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով Մայք Բրուբեյքերին Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարան այցելության համար՝ ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը ներկայացրեց բուհի անցած ճանապարհը, ներկան, ինչպես նաև ապագա հեռանկարները՝ ընդգծելով, որ տնտեսագետ պատրաստող մայր բուհը տվել է բազմաթիվ շրջանավարտներ, որոնք այսօր ներկայացված են երկրի տարբեր ոլորտներում: «Այսօր մեր բուհը փորձում է զարգացում ապրել բոլոր ուղղություններով»,- ասաց բուհի ղեկավարը՝ մանրամասնելով համալսարանում իրականացվող կրթական ծրագրերի արդիականացմանը, գիտահետազոտական գործունեության զարգացմանը, բուհի միջազգայնացմանը, շենքային պայմանների բարելավմանը և մի շարք այլ ուղղությունների բարեփոխումներին ուղղված քայլերը: Միաժամանակ ռեկտորը հետաքրքրվեց ամերիկյան բուհերի հետ համագործակցության՝ մասնավորապես դասախոսների և ուսանողների փոխանակման ծրագրեր, համատեղ ուսումնասիրություններ, հետազոտություններ իրականացնելու հնարավորություններով:
ՀՊՏՀ գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանն առավել ընդարձակ ներկայացրեց գիտահետազոտական կենտրոն դառնալու ուղղությամբ բուհի կողմից իրականացվող քայլերը՝ շեշտադրելով համալսարանում հետազոտական կենտրոնի ստեղծման նորարարական քայլը, ինչպես նաև մատնանշելով այն ոլորտները, որոնք պետք է դառնան հետազոտության առարկա: «Մենք ունենք շատ լավ գիտական հիմք, որը պետք է զարգացնել»,- ասաց Գագիկ Վարդանյանը՝ ավելացնելով, որ հետաքրքրական կլիներ հետազոտություններ անցկացնել ամերիկյան համալսարանների հետ համատեղ:
Սենատոր Բրուբեյքերը շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության համար՝ նշելով, որ իր համար մեծ պատիվ է Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում հյուրընկալվելը: Նա ներկայացրեց իրենց նահանգի կրթական համակարգը՝ անդրադառնալով համալսարանների գործունեությանն ու ընդգծելով, որ իրենց նահանգի բյուջեի 90 տոկոս ծախսերում առաջին տեղում կրթության ոլորտն է: Ի պատասխան ամերիկյան համալսարանների հետ համագործակցելու ՀՊՏՀ ռեկտորի հարցին սենատորը վստահություն հայտնեց, որ իրենց համալսարաններից շատերը ցանկություն կունենան համագործակցել տնտեսագիտական համալսարանի հետ, ուստի ինքը վերադարձից հետո կփորձի պարզել, թե իրենց նահանգի որ համալսարաններն են հետաքրքրված հայաստանյան այս բուհի հետ գործակցությամբ:
«Մեր ազգը շատ արժանիքներ ունի և դրանցից մեկը ընկերասիրությունն է: Ես վստահ եմ, որ մեր հետագա հանդիպումները վերածվելու են բարեկամության»,- ԱՄՆ սենատորի հետ հանդիպմանը նշեց Կորյուն Աթոյանը: Սենատորն իր հերթին ընդգծեց, որ ինքն արդեն հասցրել է հիանալ հայկական ջերմ հյուրընկալությամբ, ինչի մասին կխոսի վերադարձից հետո նախատեսվող դասախոսության ժամանակ:
Հանդիպման ավարտին ՀՊՏՀ ղեկավարությունը շրջայց կազմակերպեց բուհում՝ ծանոթացնելով հյուրին բուհի նորակառույց բակի և այս պահին իրականացվող այլ նախագծերի հետ:

Сегодня ректор Армянского государственного экономического университета, доктор экономических наук, профессор Корюн Атоян, проректор по научным вопросам и внешним связям Гагик Варданян приняли в университете сенатора штата Пенсильвания Майка Брубейкера, кого сопровождал руководитель программы «Стиль управления: личные и профессиональные отношения» Арсен Никогосян. На встрече с сенатором участвовали также и начальник отдела информации и связей с общественностью Гоар Геворгян, начальник отдела по внешним связям Вард Гукасян.
Поблагодарив Майка Брубейкера за визит в Армянский государственный экономический университет, ректор АГЭУ Корюн Атоян представил пройденный путь вуза, настоящее, а также дальнейшие перспективы, подчеркивая, что вуз, готовящий экономистов, дал многочисленных выпускников, которые сегодня представлены в различных областях страны. «Сегоня наш вуз пытается развиваться по всем направлениям»,- сказал руководитель вуза, подробно представляя, актуальность осуществляемых в университете образовательных программ, развитие научноисследовательской деятельности, лицензирование вуза, улучшение строительных условий и преобразовательные шаги, направленные в другие области. Одновременно ректор поинтересовался сотрудничеством с американскими вузами, в частности, возможностями осуществления программ обмена преподавателей и студентов, совместных изучений, исследований.
Проректор по научным вопросам и внешним связям АГЭУ Гагик Варданян более расширенно представил, осуществляемые, современные шаги вуза в создании научноисследовательского центра, а также, указывая, те области, которые должны стать предметом исследования. «Мы имеем очень хорошую научную основу, которую должны развить»,- сказал Гагик Варданян, добавляя, что было бы интересно проводить исследования совместно с американскими университетами.
Сенатор Брубейкер поблагодарил за теплый прием, отмечая, что для него большая честь гостить в Армянском государственном экономическом университете. Он представил образовательную систему своего штата, обращаясь к деятельности университетов, и, подчеркивая, что на первом месте 90 процентов расходов бюджета штата находится область образования. В ответ на вопрос ректора АГЭУ о сотрудничестве с американскими университетами сенатор выразил уверенность, что многие из их университетов пожелают сотрудничать с экономическим университетом, по возвращении он попытается выяснить, какие университеты штата заинтересованы сотрудничеством с этим вузом.
«Наша нация имеет много заслуг и одно из них это дружелюбие. Я уверен, что наши дальнейшие встречи превратятся в дружбу»,- отметил Корюн Атоян во время встречи с сенатором США. Сенатор, в свою очередь, отметил, что он уже успел восхититься армянским теплым гостеприимством, о чем поговорит после возвращения во время предусмотренной лекции.
В конце встречи руководство АГЭУ организовало экскурс по вузу, ознакамливая гостья с новостроенным двором и другими проектами, осуществляемыми в этот момент.