Բանավեճ-քննարկում` ամբիոնում, բաց դաս՝ ուսխորհրդում. միջոցառումներ ՀՊՏՀ-ում
ՀՊՏՀ փիլիսոփայության և հայոց պատմության ամբիոնի այսօրվա բանավեճ-քննարկումը «Հայ ազգային քաղաքական կուսակցությունների ձևավորման և գործունեության հարցի շուրջ» թեմայով անցկացվեց Հայոց ցեղասպանության 98-րդ տարելիցին նվիրված սեմինարների շրջանակում:
Բանախոսը` պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Արարատ Հակոբյանը, անդրադարձավ հայ ազգային քաղաքական կուսակցությունների ձևավորման նախադրյալներին, նրանց գործունեության ռազմավարական և մարտավարական խնդիրներին:
Բանավեճ-քննարկումը, որը ամբիոնի պրոֆեսորադասախոսական կազմի և աշխատակիցների մասնակցությամբ վարում էր ամբիոնի վարիչ, փիլիսոփայական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Արամ Սարգսյանը անցավ աշխատանքային հագեցած մթնոլորտում:
Այսօրվա միջոցառումների շարքում տեղի ունեցավ նաև ուսանողների նախաձեռնած հերթական բաց դասը: ՀՊՏՀ կառավարման և տնտեսության կարգավորման ու ՄՏՀ ֆակուլտետների ուսանողական խորհուրդների նախաձեռնությամբ տեղի ունեցած «Բաց դասն» այս անգամ նվիրված էր բանակցելու արվեստին: Այն այս անգամ ևս վարում էին ուսանողները:
«Ուրախ եմ, որ մեր կազմակերպած «Բաց դասերը» ոգևորություն ու հետաքրքրություն են առաջացնում ոչ միայն մեր, այլ նաև մյուս ֆակուլտետների ուսանողության շրջանում: Մեծ ուրախությամբ ենք այսօր հյուրընկալել տնտեսության կարգավորման և ՄՏՀ ֆակուլտետի ուսանողներին»,- միջոցառումից առաջ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում ասաց կառավարման ֆակուլտետի ուսանողական խորհրդի նախագահ Գրիշա Ամիրխանյանը:
«Բաց դասը» վարողները բանակցելու արվեստի մասին ներկայացրեցին բազմաթիվ տեսակետներ ու դրույթներ, խոսեցին բանակցելու եղանակների ու միջոցների, ընտրված մարտավարության մասին: Այնուհետև մասնակիցները բաժանվեցին երեք խմբի և սկսեցին բանակցային գործընթացը: Առաջին խմբում քննարկվեցին արտադրությամբ զբաղվողների, 2-րդ խմբում` բնապահպանական, 3-րդում` սոցիալական և ընտանեկան հիմնահարցեր և խնդիրներ: Քիչ հետո բանակցող խմբերը ներկայացրեցին քննարկվող հարցերի շուրջ իրենց ընդունած որոշումներն ու ծրագրերը: Ամենահաջողված նախագիծն արժանացավ հավանության:

Дискуссия-обсуждение на кафедре, открытый урок в студсовете - мероприятия в АГЭУ
Сегодняшняя дискуссия на тему "Вопрос о формировании и деятельности армянских национальных политических партий", проведенная в рамках семинаров, посвященных 98-ой годовщине Армянского геноцида, состоялась на кафедре философии и армянской истории АГЭУ. Докладчик доктор исторических наук, профессор Арарат Акопян обратился к предпосылкам формирования армянских  национальных  политических  партий, тактическим и стратегическим задачам их деятельности.
Дискуссия, проводимая заведующим кафедрой, доктором философских наук, профессором Арамом Саргсяном, с участием профессорскопреподавательского состава и работников прошла в насыщенной рабочей обстановке.
В ряду сегодняшних мероприятий по инициативе студентов состоялся и очередной открытый урок. По инициативе студенческих советов факультетов управления, регулирования экономики и МЭО состоявшийся "Открытый урок" в этот раз был посвящен искусству переговоров. Его и в этот раз провели студенты.
«Я рад, что организованные наши "Открытые уроки" порождают воодушевление и интерес не только у наших, но и у студентов других факультетов. С большой радостью сегодня мы приняли студентов факультета регулирования экономики и МЭО»,- сказал до начала мероприятия в беседе с отделом информации и связей с общественностью председатель студсовета факультета управления Гриша Амирханян.
Ведущие «Открытый урок" об искусстве переговоров представили различные взгляды и положения, поговорили о видах и средствах переговоров, выбранной тактике. Затем участники разделились на три группы и начали процесс переговоров. В первой группе обсуждались проблемы и задачи занимающихся производством, во второй группе - охраны природы, а в третьей - социальные и семейные. Позже группы представили свои принятые решения и программы по обсуждаемым вопросам. Самый удачный проект удостоился одобрения.