ՀՊՏՀ բասկետբոլի աղջիկների հավաքականին շնորհվել է հաղթանակ
Հայ-ռուսական (սլավոնական) համալսարանում երեկ տեղի է ունեցել ՀՀ բուհերի ուսանողների 14-րդ հանրապետական մարզական խաղերի բացման հանդիսավոր արարողությունը, որին մասնակցել են ՀՀ պետական և ոչ պետական 16 բուհերի և Արցախի պետական համալսարանի ուսանող մարզիկները: Միջոցառման մասնակիցներին ողջունել և հաջողություն է մաղթել ՀՀ կրթության և գիտության նախարար, Ուսանողական մարզական ֆեդերացիայի նախագահ Արմեն Աշոտյանը՝ նշելով, որ ուսանողական սպորտի հանրայնացման խնդիր կա, և երիտասարդ սերնդի մեջ պետք է արմատավորվի առողջ ապրելակերպը: «Ամբողջ քաղաքակիրթ աշխարհում սպորտը մշակույթի մի մասն է ոչ միայն այն պատճառով, որ այն պարտադրված է քննական թերթիկում` որպես առարկա, այլ որպես մարդու ամենօրյա կենսակերպի մաս: Առողջ մարդը կարող է իր առջև դրված ցանկացած հարց լուծել»,-նշել է Արմեն Աշոտյանը: Նախարարը հաջողություն է մաղթել ուսանող մարզիկներին: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԿԳ նախարարության պաշտոնական կայքը:
ՀՀ բուհերի ուսանողների 14-րդ հանրապետական մարզական խաղերի բացման հանդիսավոր արարողությանը մասնակցել են նաև ՀՊՏՀ ֆիզդաստիարակության, արտակարգ իրավիճակների և քաղպաշտպանության ամբիոնի դոցենտ Կառլեն Սարգսյանը, դասախոսներ, բասկետբոլի տղաների և աղջիկների հավաքականների մարզիչներ Հակոբ Կյոկչյանը և Ստանիսլավ Ավանեսովը: Կառլեն Սարգսյանի տեղեկացմամբ` հանդիսավոր արարողության ավարտից հետո մեկնարկել է բասկետբոլի աղջիկների առաջնությունը: Մեր հավաքականի մրցակիցը`Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի թիմը, խաղին չի ներկայացել, ուստի հաղթանակը շնորհվել է ՀՊՏՀ-ի աղջիկներին: Այսօր, ժամը 17.00-ին մեր համալսարանի բասկետբոլիստ աղջիկները կխաղան Հայ-ռուսական (սլավոնական), վաղը, ժամը 15.00-ին` Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանների հավաքականների հետ:

Сборная баскетбольная команда АГЭУ одержала победу
Вчера в Армяно-русском (Славянском) университете состоялась торжественная церемония открытия студенческих 14-ых республиканских спортивных игр, в котором участвовали студенты-спортсмены из 16 государственных и не- государственных вузов Армении и Арцахского государственного университета. Участников мероприятия приветствовал и пожелал успехов министр науки и образования РА, председатель Студенческой спортивной федерации Армен Ашотян, отмечая, что пока существует задача обеспечения массовости, и надо в молодом поколении укоренить здоровый образ жизни. «Во всем цивилизованном мире спорт является частью культуры не только потому , что он обязателен в экзаменационном листке как предмет, но и как часть ежедневного человеческого образа жизни. Здоровый человек может решить любую задачу, поставленную перед ним»,-отметил Армен Ашотян. Министр пожелал успехов студентам-спортсменам. Об этом информируемся из официального сайта Министерства НО РА www.edu.am.
На торжественной церемонии открытия 14-ых республиканских спортивных игр студентов вузов РА участвовали также доцент кафедры физвоспитания, ЧС и ГО Карлен Саргсян, преподаватели, тренер сборных мужского и женского команд Акоп Кекчян и Станислав Аванесов. По сообщению Карлена Саргсяна, после завершения торжественной церемонии началось баскетбольное женское первенство. Соперником нашей сборной команды является команда Армянского национального аграрного университета, которая не явилась на игру, и потому победа была присуждена баскетболисткам АГЭУ. Сегодня в 17.00 баскетболистки нашего университета сыграют со сборной командой Армяно-русского(Славянского) университета, завтра в 15.00 – со сборной командой Армянского государственного политехнического университета. Желаем нашим баскетболисткам побед.