Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում այսօր մեկնարկեց «Ազգային տնտեսության մրցունակության բարձրացման հիմնախնդիրները» թեմայով 22–րդ գիտական նստաշրջանը։
Նստաշրջանին մասնակցում էին ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը, էկոնոմիկայի նախարարի առաջին տեղակալ Կարինե Մինասյանը, ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Վարդան Արամյանը, Կենտրոնական բանկի նախագահի առաջին տեղակալ Ներսես Երիցյանը, ՀՀ արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը, պետական կառավարման մարմինների ղեկավարներ և ներկայացուցիչներ, ՀՀ բուհերի ղեկավարներ և ներկայացուցիչներ:
Բացման խոսքում ՀՊՏՀ ռեկտոր, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանը նշեց. «Համալսարանում անցկացվող գիտական նստաշրջանները փորձագիտական յուրօրինակ հարթակ են Հայաստանի և համաշխարհային տնտեսության հրատապ հիմնախնդիրների քննարկման համար:
Այստեղ ավանդաբար հավաքվում են պետական կառավարման մարմինների, քաղաքական և գործարար ոլորտի ներկայացուցիչներ, համալսարանի գիտամանկավարժական անձնակազմը և, իհարկե, մեր գործընկերները մյուս համալսարաններից: Համալսարանական գիտական նստաշրջանների նպատակը մեկ տարում կատարված գիտահետազոտական աշխատանքների արդյունքների համախմբված ներկայացումն է և հետազոտությունների հետագա ուղղությունների նախանշումը»:
Ռեկտորը ներկաներին հայտնեց, որ նստաշրջանն ընթանալու է հագեցած ծրագրով, այն ներառելու է նորարական քաղաքականության, ֆինանսական շուկաների և ենթակառուցվածքների զարգացման, սոցիալ-տնտեսական զարգացման գերակայություններին նվիրված հարցերի քննարկումներ, որոնք կարևոր են երկրի տնտեսության մրցունակության բարձրացման տեսանկյունից: Ռեկտորը շնորհակալություն հայտնեց վարչապետին իր մասնակցությամբ նստաշրջանը պատվելու համար և գիտական եռօրյա նստաշրջանին ցանկացավ արդյունավետ ու արգասաբեր աշխատանք:Ռեկտորի ելույթն ամբողջությամբ ՀՊՏՀ պաշտոնական կայքում է` asue.am հասցեով։
ՀՀ Կառավարության անունից ողջունելով գիտաժողովի մասնակիցներին և մաղթելով բեղմնավոր աշխատանք` ՀՀ վարչապես Տիգրան Սարգսյանը նշեց, որ քննարկումները և բանավեճերը խթանելու համար կներկայացնի կառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումների տրամաբանությունը, ուղղությունները` ակնկալելով, որ այդ ուղղությունները կհարստացվեն գիտաժողովի մասնակիցների կողմից, և որոշ թեմաներ կդառնան ուսումնասիրության առարկա:
«Մրցունակ լինելը պայմանավորված է կրթական մակարդակով: Համալսարանները պետք է ապահովեն գիտության և արտադրության միջև կապը՝ լինելով լրջագույն հետազոտական կենտրոններ: Բոլոր դասախոսներն անպայման պետք է զբաղվեն գիտությամբ, դրա մասին է վկայում աշխարհին փորձը: Բուհերը պետք է հանդիսանան հասարակության հենքը, և մեր քայլերն ուղղվելու են այդ նպատակի իրականացմանը»,– մասնավորապես ասաց Տիգրան Սարգսյանը` նստաշրջանի մասնակիցներին հորդորելով գիտական, հետազոտական ներդրում ունենալ նշյալ գործընթացներում, ընդգրկվել աշխատանքային խմբերում և հավաստիացրեց, որ դրանք կխրախուսվեն և’ պետության, և’ մասնավոր հատվածի կողմից:
Նստաշրջանի աշխատանքը ողջունեց նաև Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը:
Նստաշրջանի առաջին լիագումար նիստն սկսվեց  Հայ-ռուսական (սլավոնական) համալսարանի ռեկտոր Արմեն Դարբինյանի` «Մրցունակության հայաստանյան մոդելը» թեմայով զեկուցմամբ:
Այնուհետև «ՀՀ տնտեսության կառուցվածքի բարելավումը որպես մրցակցության գերակա մարտահրավեր» թեմայով զեկուցմամբ հանդես եկավ Երևանի պետական համալսարանի տնտեսագիտական ֆակուլտետի դեկան Հայկ Սարգսյանը:
«Գիտելիքահենք տնտեսության ձևավորման հեռանկարները» թեման ներկայացրեց ՀՀ ԿԲ նախագահի առաջին տեղակալ Ներսես Երիցյանը:
ՀՊՏՀ գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը հանդես եկավ «Տեխնոլոգիական փոփոխությունները և գիտելիքի կուտակման երկար ալիքները» թեմայով զեկուցմամբ:
Գիտական 22-րդ նստաշրջանն այժմ իր աշխատանքներն է շարունակում բաժանմունքներում: Գիտական նստաշրջանը կամփոփվի նոյեմբերի 19–ին։

Сегодня в Армянском государственном экономическом университете началась 22-ая научная сессия на тему "Проблемы роста конкурентоспособности национальной
экономики",
На сессии присутствовали премьер-министр РА Тигран Саргсян, министр экономики РА Тигран Давтян, первый заместитель министра экономики Карине Минасян,
заместитель министра финансов РА Вардан Арамян, первый заместитель председателя Центрального банка РА Нерсес Ерицян, председатель Союза производителей
и предпринимателей РА Арсен Казарян, руководители и представители органов государственного управления, руководители и представители вузов РА.
Со словом приветствия выступил ректор АГЭУ, доктор экономических наук, профессор Корюн Атоян. Он отметил: "Проводимые в унивеситете научные сессии --
особенная испытательная платформа для обсуждения экстренных проблем армянской и мировой экономик.
Здесь регулярно собираются представители органов государственного управления, политической и деловой сферы, научно-преподавательский коллектив университета,
наши коллеги из других университетов. Основной целью университетской научной сессии -- представить результаты научных работ за год и указать предназначения
дальнейших направлений исследований."
Присутствующим ректор сообщил, что сессионный период пройдет по насыщенной программе, она включит в себя обсуждения по вопросам, посвященным
политическому развитию, финансовым рынкам и социально-экономическому развитию инфраструктур, которые важны с точки зрения роста конкурентоспособности
экономики страны. Ректор поблагодарил премьер-министра за его участие в сессии и пожелал трехдневной научной сессии продуктивной и плодотворной работы.
С выступлением ректора полностью можно ознакомиться в официальном сайте АГЭУ по адресу: asue.am .
Приветствуя от имени Правительства РА участников научной сессии и желая плодотворной работы, премьер-министр Ра Тигран Саргсян отметил, что для
стимулирования обсуждений и дискуссий представит направления осуществляющих преобразований правительством, надеясь, что эти направления обогатятся
участниками научной сессии, а некоторые темы станут предметом обсуждения.
«Конкурентоспособность обусловлена образовательным уровнем. Университеты должны обеспечить связь между наукой и производством, которые являются
серьезнейшими исследовательскими центрами. Все преподаватели обязательно должны заниматься наукой, об этом свидетельствует миру опыт. Вузы должны быть
основой общественности, и наши шаги будут направлены для осуществления этой цели»,– сказал Тигран Саргсян, наставляя участников научной сессии, иметь
научный, исследовательский вклад в данном процессе, охватиться в рабочих группах и удостоверил, что они поддержатся и со стороны правительства, и со стороны
частного сектора.
Работу научной сессии поприветствовал и председатель Союза производителей и предпринимателей Арсен Казарян.
Первое заседание общего созыва научной сессии началось с доклада ректора Армяно-русского (славянского) университета Армена Дарбиняна «Армянские модели
конкурентоспособности».
Затем с докладом на тему «Преобразование структуры экономики РА как высший призыв к борьбе конкурентоспособности» выступил декан экономического
факультета Ереванского государственного университета Айк Саргсян.
Тему «Переспективы формирования наукоемкой экономики» представил первый заместитель председателя ЦБ РА Нерсес Ерицян.
Проректор АГЭУ по научным вопросам и внешним связям Гагик Варданян выступил с докладом на тему «Технологические изменения и длинные волны
аккумуляции знаний».
Сейчас 22-ая научная сессия свою работу продолжает в секциях. Обобщение научной сессии состоится 19-го ноября.