ԵՄ «Էրազմուս+»-ի «Բարձրագույն կրթության միջառարկայական բարեփոխումներ զբոսաշրջության կառավարման և կիրառական գեոինֆորմացիայի մասնագիտական ոլորտների ուսումնական ծրագրերում» (HERITAG) ծրագրի շրջանակներում Բաթումիում (Վրաստան) սեպտեմբերի 26-29-ը տեղի է ունեցել բարձրագույն կրթության որակի ապահովմանն առնչվող աշխատաժողով և ծրագրի կոորդինացիոն հանդիպում, որին ՀՊՏՀ-ից մասնակցել են որակի ապահովման բաժնի պետ Ներսես Գևորգյանը և նույն բաժնի առաջատար մասնագետ Մարիա Պետրոսյանը։ Աշխատաժողովի ընթացքում ներկայացվել և քննարկվել են բարձրագույն կրթության որակի ապահովմանն առնչվող հիմնական փաստաթղթերը, առկա խնդիրները և համալսարանների փորձը։ Այս մասին տեղեկացնում են որակի ապահովման բաժնից:
Մեր համալսարանի աշխատակիցները ներկայացրել են Հայաստանի բարձրագույն կրթության որակի ապահովման համակարգի ձևավորման հիմքերը, առկա իրավիճակը և զարգացման միտումները, ինչպես նաև ՀՊՏՀ որակի ապահովման ներքին համակարգը, ինստիտուցիոնալ հավատարմագրման փորձը և ծրագրային հավատարմագրմանն առնչվող նախապատրաստական աշխատանքները։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են մի շարք ընթացիկ հարցեր, ծրագրի շրջանակներում պլանավորվող հետագա աշխատանքները, սահմանվել են պատասխանատուներ և վերջնաժամկետներ։
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական, Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային և Վալենսիայի պոլիտեխնիկական համալսարանների ներկայացուցիչները քննարկել են նաև «Նախագծերի կառավարում» համատեղ մագիստրոսական ծրագրի մեկնարկին և իրականացման ընթացքին վերաբերող հարցեր։
Հիշեցնենք, որ «ՀԵՐԻՏԱԳ» ծրագրի նպատակն է իրականացնել բարեփոխումներ՝ ուղղված մշակութային ժառանգության փաստաթղթավորմանը, զբոսաշրջության կառավարման և ձեռներեցության համար կիրառելի Գեոինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների կիրառմանը՝ կրթությանը շարունակապես ինտեգրելու նպատակով: Ծրագիրը նպաստում է շահակիցների երեք հիմնական խմբերի՝ համալսարանների, ոլորտի ձեռնարկությունների և հանրային կառավարման մարմինների միջև սիներգիայի ձևավորմանը: Ծրագրային բարեփոխումները ենթադրում են Վրաստանի և Հայաստանի գործընկեր համալսարանների համար կարողությունների զարգացում:

Количество просмотров: 1453
26-29 сентября в Батуми в рамках программы «Эразмус +» ЕС «Междисциплинарные реформы высшего образования в учебных программах профессиональных сфер по управлению туризмом и прикладной геоинформации» (HERITAG) состоялся форум по обеспечению качества высшего образования и координационная встреча программы, в которой приняли участие начальник отдела обеспечения качества Нерсес Геворгян и передовой специалист того же отдела Мария Петросян.
В ходе форума были представлены и обсуждены основные документы  по обеспечению качества высшего образования, имеющиеся проблемы и опыт университетов. Об этом сообщает отдел обеспечения качества.
Сотрудники нашего университета представили основы формирования системы обеспечения качества высшего образования Армении, нынешнее состояние и тенденции развития, а также внутренную систему обеспечения качества АГЭУ. опыт институциональной аккредитиации и подготовительные работы по программной аккредитации.
В ходе встречи были обсуждены некоторые текущие вопросы, дальныейшие работы в рамках программы.
Представители Армянского государственного экономического университета, Национального университета архитектуры и строительства а также Политехнического университета Валенсии обсудили вопрост касательно старт и реализации совместной магистерской программы.
Напомним, что цель “Эритага”- разработать систему реформ для документации культурного наследия и использования Геоинформационных технологий для управления туризма и предпринимательства с целью непрерывной интеграции в образование.