Այսօր՝ հոկտեմբերի 12–ին, Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում (ՀՊՏՀ) տեղի ունեցավ «Կոլեկտիվ ներդրումային համակարգերի կառավարում» մագիստրոսական կրթական ծրագրի շնորհանդես՝ ՀՀ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանի, «Կենսաթոշակային համակարգի իրազեկման կենտրոն» հիմնադրամի տնօրեն Արտակ Ղազարյանի, ՄԱԿ-ի բնակչության հիմնադրամի ներկայացուցիչ Գարիկ Հայրապետյանի, ՀՀ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության Աշխատանքի և զբաղվածության վարչության պետ Թադևոս Ավետիսյանի մասնակցությամբ։
Միջոցառումը յուրատեսակ շնորհանդես էր մագիստրոսական նոր կրթական ծրագրով առաջին համալրումը կատարած «Կոլեկտիվ ներդրումային համակարգերի կառավարում» մասնագիտացման, որը ՀՊՏՀ ֆինանսական ֆակուլտետի «Ֆինանսական շուկաներ և ինստիտուտներ» ամբիոնում ներդրվել է ՀՀ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության և Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի միջև անցած տարի ստորագրված հուշագրի արդյունքում:
Ողջունելով հյուրերին և սկիզբ առած համատեղ գործունեությունը` ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանն ասաց. «Այսօր կրթության շուկայում մրցակցությունը հասել է ահռելի չափերի: Մենք վաղվա ապագա չենք ունենա, եթե այսօր մեր հանրապետությունում հիմք չդրվի նոր որակական կրթության: Մեր կրթության որակի գնահատականը կարող է տալ միայն գործատուն: Այդ իսկ պատճառով առանց գործատուների հետ խորը համագործակցության մենք որևէ որակական արդյունք չենք տա»: Ռեկտորը նշեց նաև, որ այս համագործակցությամբ բուհը սոսկ գործատուի պատվերը չի կատարում, այլ իրականացվում է համատեղ կրթական պլանների, ծրագրերի մշակում, համատեղ ուսումնական գործընթացների և արտադրական պրակտիկաների, քննությունների կազմակերպում, ընդհուպ մինչև ավարտական թեզերի համատեղ պաշտպանություն, «ինչից շահում է և բուհը, և գործատուն»։
ՀՀ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը շնորհակալություն հայտնեց համագործակցության նախաձեռնողներին այն հիմքի համար, որը գերատեսչությունն իր ղեկավարությամբ շարունակում է։
«Մենք ունենք առարկայական խնդիր, որ մեր բուհերը, ուսումնական հաստատությունները իրոք պատրաստեն մասնագետներ, որոնք մրցունակ են աշխատանքի շուկայում և բավարարում են այսօրվա պահանջները» ,-ասաց Արտեմ Ասատրյանը՝ նշելով, որ նոր սերնդի երիտասարդ մասնագետների մասնագիտական հմտություններից է կախված հանրապետությունում ներդրվող կենսաթոշակային բարդ համակարգի հաջողությունը: Այնուհետև բաց դասի ձևաչափում նախարարը ներկայացրեց նոր կենսաթոշակային համակարգի արդյունավետ ներդրման ճանապարհները, բարեփոխումների կայացման ու զարգացման մեխանիզմները:
«Կենսաթոշակային համակարգի իրազեկման կենտրոն» հիմնադրամի տնօրեն Արտակ Ղազարյանն իր ելույթում նշեց, որ ներդրված կրթական ծրագրի շնորհիվ համակարգն ապահովված կլինի կենսաթոշակային ոլորտի որակավորված մասնագետներով, որոնք մեծ պահանջարկ կվայելեն աշխատաշուկայում և բարեփոխումների ոգուն համապատասխան կունենան նոր մտածելակերպ, նոր հոգեբանություն, նոր գիտելիքներ:
Աշխատանքի և զբաղվածության վարչության պետ Թադևոս Ավետիսյանը մասնավորեցրեց այն նպատակային ուղղությունները, որոնք կօժանդակեն «Կոլեկտիվ ներդրումային համակարգերի կառավարում» մասնագիտացման կայացմանը: Թադևոս Ավետիսյանի ներկայացմամբ՝ կլինեն դասախոսների և բարձր առաջադիմությամբ ուսանողների վերապատրաստումներ արտերկրում, յուրաքանչյուր կիսամյակ կանցկացվեն սեմինար մրցույթներ, կբարելավվեն ուսումնական պայմանները, կստեղծվի էլեկտրոնային գրադարան, կանցկացվեն քաղծառայության հատուկ կուրսեր` համապատասխան հավաստագրով:
Նշենք, որ «Կոլեկտիվ ներդրումային համակարգերի կառավարում» մասնագիտացմամբ այս տարի Տնտեսագիտական համալսարան է ընդունվել 33 դիմորդ և ստանում է մագիստրոսական կրթություն։ Ընդհանուր առմամբ, ՀՊՏՀ-ն 6 կառույցի հետ 8 մասնագիտացմամբ մագիստրոսական կրթական ծրագիր է իրականացնում`նպատակ հետապնդելով նորացված ծրագրերով, նոր մոտեցումներով կադրեր պատրաստել գերատեսչությունների համար և միաժամանակ լուծել շրջանավարտների աշխատանքի տեղավորման խնդիրը։

Сегодня 12 октября в Армянском государственном экономическом университете (АГЭУ) состоялась презентация учебной программы для магистратуры “Управление систем  коллективных внедрений” при участий министра по трудоустройству и социальным вопросам РА Артема Асатряна, директора Центра пенсионного фонда Артака Казаряна, представителя фонда населения ОН Гарика Айрапетяна,начальника управления по трудоустройству и занятости Тадевоса Аветисяна при министерстве по трудоустройству и социальным вопросам РА.
Мероприятие это - особая презентация:это первое дополнение новой учебной программой для магистратуры в специализацию “Управление систем коллективных внедрений” , которая вошла в кафедру  “Финансовые рынки и институты” финансового факультета АГЭУ. А программа эта внедрилась в прошлом году ,в результате подписанного меморандума между Министерством по трудоустройству и социальным вопросам РА и Армянским государственным экономическим университетом.Приветствуя гостей и начало совместной деятельности, ректор АГЭУ Корюн Атоян сказал: «Сегодня на рынке образования конкуренция достигла огромных масштабов.Мы завтра не будем иметь будущего, если сегодня в нашей республике не заложить основу новому качественному образованию.
Оценку нашему образованию может дать только работодатель.Поэтому без тесного сотрудничества с работодателями мы не сможем дать качественного результата”.Ректор отметил также, что этим сотрудничеством вуз не выполняет только приказ работодателя, а выполняет подготовку совместных учебных планов,разработку программ, совместных учебных процессов и производственных практик, организацию экзаменов до защиты совместных выпускных диссертаций, “отчего выигрывает и вуз, и  работодатель”. Министр по трудоустройству и социальным вопросам РА Артем Асатрян поблагодарил  инициаторщиков сотрудничества за то, что ведомство продолжает оставатьсяпод его руководством. “У нас сегодня задача, чтоб наши вузы, учебные заведения готовили настоящих специалистов,которые смогут выдержать конкуренцию на рынке труда и удовлетворят сегодняшним требованиям”,-сказал Артем Асатрян отметив, что от профессиональных навыков молодых специалистов нового поколения зависит успех внедрения сложной   пенсионной системы. И все же в рамках открытого урока министр представил эффективные пути внедрения новой пенсионной системы , установления преобразований и   механизмы развития.  Директор фонда “Центра пенсионной системы” Артак Казарян в своем выступлении отметил, что благодаря внедренной программе система будет обеспечена   квалифицированными специалистами в пенсионной области, которые будут востребованы на рынке по трудоустройству и будут соответствовать духу преобразований по   своему новому мышлению, новой психологией, новыми знаниями.  Начальник управления по трудоустройству и занятости Тадевос Аветисян сгруппировал те целевые направления, которые помогут становлению специализации “Управление  коллективных систем внедрения”. По представлению Тадевоса Аветисяна, преподаватели и студенты с высокой успеваемостью будут усовершенствоваться в других странах,   в каждом полугодии проведутся семинары-соревновния, улучшат учебные условия, откроют электронную библиотеку,будут специальные курсы по гражданской обороне с
получением удостоверения.
Отметим,что по специализации “Управление коллективных систем внедрения” в этом году в Экономический университет поступили 33 студента, которые получат
образование магистранта. Вообщем, АГЭУ с 6-ю структурами осуществляет магистрантскую учебную программу в 8 специализациях, преследуя цель- новыми программами,
новыми подходами подготовить кадры для ведомств и одновременно решить вопрос трудоустройства выпускников.