Այսօր մեր համալսարանի նիստերի սրահում Հայաստանի պետական տնտեսագիտական և Բրատիսլավայի տնտեսագիտական համալսարանների միջև ստորագրվեց փոխըմբռնման հուշագիր, որով հիմք դրվեց համագործակցության ընդգրկուն մի շրջանակի, որը ներառում է կրթական ու գիտական կապեր, փոխանակման ծրագրեր:
Բրատիսլավայի տնտեսագիտական համալսարանի պատվիրակության հետ հանդիպմանը ՀՊՏՀ ռեկտոր, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանն ասաց. «Բրատիսլավայի տնտեսագիտական համալսարանի պատվիրակության` մեր բուհում հյուրընկալելու առիթը փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրումն է, ինչի համար մենք երկար ժամանակ բանակցել ենք: Ինչպես գիտեք, մենք շատ ենք կարևորում ԱՊՀ երկրների և եվրոպական բուհերի հետ համագործակցությունը: Հուսով ենք, որ այս նոր համագործակցությունը կծառայի նպատակին և կնախատեսի գործունեության բազմաթիվ ոլորտներ»:
Ռեկտորը տեղեկացրեց, որ գործընկեր կողմի հետ առաջին հանդիպումը և հուշագրի վավերացումը կունենա գործնական շարունակություն, և անելիքները քննարկելուց հետո հետագա հանդիպումները կանցնեն բուհի պրոֆեսորադասախոսական կազմի և ուսանողության մասնակցությամբ:
Հյուրերի պատվիրակության անունից խոսք ասաց Բրատիսլավայի տնտեսագիտական համալսարանի ազգային տնտեսագիտության ֆակուլտետի դեկան Յան Լիսին` մասնավորապես նշելով, որ հիմնական քայլը կատարելով` իրենք ենթադրում են, որ համագործակցությունը կլինի արդյունավետ և ժամանակի ընթացքում կզարգանա ու կծավալվի: Պատվիրակության անդամները նաև շրջայց կատարեցին ՀՊՏՀ տարածքում, ծանոթացան բարենորոգվող համալսարանի կառուցվածքին, գործունեությանը, անելիքներին ու հեռանկարներին:

Количество просмотров: 918
Сегодня в  нашем зале заседаний, между Армянским государственным экономическим университетом и экономическим университетом Братиславы был подписан меморандум взаимопонимания, которым было поставлено начало сотрудничеству, которое включает в себе образовательные и научные сферы, программы обменов.
На встрече с делегацией из Братиславы ректор АГЭУ, доктор экономики, профессор Корюн Атоян сказал- “Цель прибытия Братиславской делегации в наш университет-подписание меморандума взаимопонимания, которой предшествовали долгие переговоры. Как Вам известно, для нас очень важно сотрудничество с вузами СНГ и Европы. Надеемся, что новое сотрудничество будет служить своей цели и будет предусматривать многочисленные сферы деятельности”.
Ректор сообщил, что первая встреча с партнером и подписание меморандума будет иметьпрактическое продолжение, и после обсуждения дальнейших действий, следующие встречи пройдут с участием представителей профессорско-преподавательского состава и студенчества.
Со стороны гостей, слово взял декан факультета национальной экономики экономического университета Братиславы Ян Лиси, в частности отметив, что делая основной шаг, они предполагают, что сотрудничество будет результативным и со временем будет развиваться и расширяться. Члены делегации прошлись по территории АГЭУ, ознакомились со структурой благоустраиваемого университета, деятельностью, перспективами.