Այս տարի ՀՊՏՀ–ում գրանցվել է առկա վճարովի մագիստրատուրայի դիմորդների ամենաբարձր ցուցանիշը
Օգոստոսի 26-ին, ժամը 18.00-ին ավարտվել է 2012-2013 ուսումնական տարվա համար ՀՊՏՀ առկա վճարովի մագիստրատուրայի դիմորդների հայտագրումը: ՀՊՏՀ առկա վճարովի մագիստրատուրայի 37 մասնագիտություններին և մասնագիտացումներին հատկացված 340 տեղի համար բուհ է դիմել 663 դիմորդ: Ամենաշատ թվով դիմորդներ են հայտագրվել վարկանշային համարվող կառավարման ենթաբաժնում ընդգրկված պետական և մունիցիպալ կառավարում, գործարար կառավարում, հակաճգնաժամային կառավարում, զբոսաշրջության կառավարում, կրթության կառավարում, ինչպես նաև ֆինանսական ենթաբաժնում ընդգրկված արժեթղթերի շուկայի վերլուծություն և կառավարում, բանկային գործ, հանրային ֆինանսներ մասնագիտությունների և մասնագիտացումների, ինչպես նաև միջազգային տնտեսական հարաբերություններ, հաշվապահական հաշվառում, աուդիտ մասնագիտությունների գծով: Դիմորդների փոքրաթիվ քանակ է գրանցվել կառավարման տեղեկատվական համակարգեր, սոցիալական կառավարում, նախագծերի կառավարում, ստանդարտացում և որակի կառավարում մասնագիտություններով: Այս մասին ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին հայտնեց ընդունող ՀՊՏՀ ընդունող հանձնաժողովի պատասխանատու քարտուղար Միքայել Թավադյանը: Վերջինս նշեց նաև, որ անցած տարիների համեմատությամբ՝ այս տարի գրանցվել է առկա վճարովի մագիստրատուրայի դիմորդների ամենաբարձր ցուցանիշը:
«Այս տարի ՀՊՏՀ առկա վճարովի մագիստրատուրա դիմորդները կընդունվեն մրցույթով և մագիստրանտ կդառնան արժանավորները»,- վերջում հավելեց Միքայել Թավադյանը:
Հիշեցնենք, որ 2012-2013 ուսումնական տարվա համար ՀՊՏՀ առկա ուսուցմամբ մագիստրատուրայի ընդունելությունը կազմակերպվել է երկու փուլով: Երկրորդ փուլը` առկա վճարովի մագիստրատուրայի դիմորդների հայտագրումը սկսվել է հունիսի 15-ից:
Առկա վճարովի մագիստրատուրա ընդունելության շեմային քննությունները կկազմակերպվեն օգոստոսի 30-ին, ժամը 10.00-ին: Քննությունները կանցկացվեն բանավոր քննակարգով` համապատասխան մասնագիտական ամբիոնների կողմից: Մագիստրատուրայի ընդունելության քննությունների հարցաշարերը տեղակայված են ՀՊՏՀ պաշտոնական կայքի (asue.am) «Ընդունելություն» խորագրի «Մագիստրատուրա» բաժնի «ՀՊՏՀ առկա (վճարովի) և հեռակա ուսուցմամբ մագիստրատուրայի 2012-2013 ուսումնական տարվա ընդունելության հարցաշարեր» վերնագրի ներքո: Քննական յուրաքանչյուր հարցաթերթիկ կպարունակի մասնագիտական 3 տեսական հարց:

В этом году зарегистрирован самый высокий показатель поступающих на очную платную магистратуру
26 августа в 18.00, завершен прием документов на очную платную магистратуру на 2012-2013 учебный год. На 37специальностей и специализаций предоставлено 340 мест, на которые обратились 663 человек. Больше всего поступающих было зарегистрировано в подразделе государственное и муниципальное управление, деловое управление, антикризисное управление, упшравление туризмом, управление образованием, а также в финансовом подразделе- анализ рынка ценных бумаг и управление, банковское дело, общественные финансы, а также международные экономические отношения, бухгалтерский учет, аудит. Небольшое количество желающих поступить на специальности системы управления информационного управления, социальное управление, управление проектами, стандартизация и управление качеством. Об этом отделу информации и связям с общественностью заявил ответственный секретарь приемной комиссии АГЭУ Михаил Тавадян. Последний отметил также, что по сравнению с прошедшими годами в этом году зарегистрирован самый высокий показатель поступающих. “В этом году на очную платную магистратуру будут посртупать по конкурсу и магистрантами станут лишь стоящие”- в конце добавил Михаил Тавадян.
Напомним, что прием на очную платную магистратуру на 2012-2013 учебный год был организован в 2 этапа. Прием заявок на 2 этап был организован с 15 июня.
вступительные экзамены на очную платную магистратуру будут организованы 30 августа, в 10.00. Экзамены будут проведены усно, со стороны соответствующей кафедры. Список вопросов можно найти на сайте АГЭУ (asue.am). Каждый экзаменационный билет будет содержать 3 теоретических вопроса.