«ՀՊՏՀ ՇՐՋԱՆԱՎԱՐՏ - 2012» հանդիսությունը շարունակվեց տոնական արարողությամբ (լուսանկարների շարք)
«ՀՊՏՀ ՇՐՋԱՆԱՎԱՐՏ - 2012» միջոցառումը հուլիսի 9-ը տոնական, հանդիսավոր ու հուզառատ օր դարձրեց Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի շրջանավարտների կյանքում` մեկընդմիշտ ամրագրվելով նրանց հիշողություններում, հոգու խորքերում: Առավոտյան ժամը 11.00-ից սկսած՝ բոլոր ֆակուլտետների հատուկ հատկացված լսարաններում առկա բակալավրիատի շրջանավարտներին հանձնվեցին ավարտական պետական դիպլոմներ: Նրանց շնորհավորեցին դեկաններն ու ամբիոնների վարիչները:
ՀՊՏՀ դիպլոմների հանձնման միջոցառումը շարունակվեց երեկոյան ժամը 18.00-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում, որտեղ ՀՊՏՀ ղեկավարությունն իր շրջանավարտներին ոչ միայն շնորհեց բարձրագույն կրթությունը փաստող վավերագրերը, այլև նվիրեց հանդիսավոր արարողություն, մշակութային միջոցառում: Ամբողջ ընթացքում շրջանավարտների կողքին էին համալսարանի ղեկավարությունը, վաստակաշատ գիտնական մանկավարժները, ծնողները ու հարազատները: Նրանք եկել էին իրենց սրտի խոսքը հղելու և բարի երթ մաղթելու իրենց սաներին, հարազատներին, զավակներին` հանրապետության տնտեսագիտական մայր բուհի շրջանավարտներին, նրանց, ովքեր վաղը կշենացնեն հայրենական տնտեսությունը, կզարգացնեն հայ տնտեսագիտական միտքը:
Շնորհավորելով ՀՊՏՀ շրջանավարտներին՝ ՀՊՏՀ ռեկտոր, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանը օրվա հերոսներին մաղթեց ամենայն բարիք, անձնական երջանկություն, մասնագիտական ու աշխատանքային հաջողություններ: Շրջանավարտներին ուղղված իր խոսքում, կարևորելով ուսումնական կյանքի ավարտ նշանավորող այս շրջափուլը, որն արձանագրում է երեկվա ուսանողների ներդրած ջանքերի արդյունքը, ռեկտորը նշեց.
«Այսօրը որքան ուրախալի, նույնքան էլ պատասխանատու է, քանզի ավարտելով Տնտեսագիտական համալսարանը և ստանալով ավարտական դիպլոմները` Դուք մտնում եք մեծ կյանք, որտեղ էլ փորձության են ենթարկվելու ոչ միայն Ձեր ստացած գիտելիքներն ու մասնագիտական հմտությունները, այլ նաև` մարդկային հատկանիշները։
Հուսով ենք, որ բուհից հեռանում եք միայն լավ տրամադրությամբ ու տպավորություններով, գիտելիքների մեծ զինանոցով և որպես մասնագետ ինքնահաստատվելու աննկուն վճռականությամբ»։ Ռեկտորը վստահություն հայտնեց, որ այսօրվա շրջանավարտների սերունդը լինելու է մեծ նվաճումներ ու առաջընթաց կերտող, իր հայրենիքի համար լավագույն ապագա կառուցող սերունդ:
Ուսումնառության տարիներին բարձր առաջադիմություն ցուցաբերած շրջանավարտներից մի քանիսին Կորյուն Աթոյանն անձամբ հանձնեց Կարմիր դիպլոմներ:
ՀՊՏՀ շրջանավարտներին շնորհավորանքի խոսք հղեց ՀՊՏՀ շրջանավարտների միության նախագահ Կարեն Ճշմարիտյանը: Նա մաղթեց, որ կյանքի նոր շրջափուլ թևակոխելով` իրենց նպատակներին հասնելու ճանապարհին երիտասարդ մասնագետները երբեք չզոհաբերեն պատիվն ու արժանապատվությունը և կառուցեն ազատ, անկախ ու բարեկեցիկ երկիր:
Օրվա հերոսներին շնորհավորեց նաև ՀՊՏՀ նախկին ռեկտոր Գրիգոր Կիրակոսյանը, ով բարեմաղթանքների կողքին հորդորեց կյանքում գնահատել ու կարևորել աշխատանքը և երբեք չխզել կապը մայր բուհի հետ:
Ուսանողական խորհրդի նախագահ Սևակ Խաչատրյանի կոչով բոլոր ներկաները ծափահարեցին այն շրջանավարտներին, որոնք ավարտելով համալսարանը` անմիջապես զինվորագրվել են հայրենիքի պաշտպանության սուրբ գործին: Կարեն Ճշմարիտյանը, Գրիգոր Կիրակոսյանը, Սևակ Խաչատրյանը նույնպես հանդիսավոր կերպով հանձնեցին գերազանցության դիպլոմներ:
Շրջանավարտներին ու հյուրերին իրենց համերգային գեղեցիկ կատարումներով ողջունեցին «Reincarnation» և «The Beautified project» խմբերը: Երկու ժամ շարունակ իշխեց կենսուրախ, երաժշտությամբ հագեցած մթնոլորտ, որը բոլորին երիտասարդական լիցքեր հաղորդեց:
Հիշեցնենք` 2011-2012 ուսումնական տարում ՀՊՏՀ–ն առկա ուսուցմամբ բակալավրիատի 23, հեռակա ուսուցմամբ բակալավրիատի 11 և առկա ուսուցմամբ մագիստրատուրայի 31 մասնագիտություններով և մասնագիտացումներով թողարկել է 1870 շրջանավարտ:
Լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը բոլոր 1870 շրջանավարտներին մաղթում է մասնագիտական խոստումնալից ճանապարհ, կայացման փայլուն հեռանկարներ, անձնական երջանկություն ու գործուն մասնակցություն ստեղծարար, կառուցողական ու հայրենաշեն գործին:

Мероприятие “ВЫПУСКНИК АГЭУ -2012” продолжилось праздничным концертом (фоторяд)
Мероприятие “ВЫПУСКНИК АГЭУ -2012” 9 июля стал в жизни выпускников АГЭУ праздником, который навсегда останется в их памяти. С 11.00 утра в аудиториях всех факультетов вуза были вручены дипломы выпускникам очного бакалавриата. Их поздравили деканы и заведующие кафедр.
Мероприятие по вручению дипломов АГЭУ было продолжено вечером в 18.00 в зале им.А.Хачатуряна, где руководство АГЭУ вручило своим выпускникам не только выпускные сертификаты, а и торжественное культурное мероприятие. Все время рядом с выпускниками находилось руководство вуза, заслуженные педагоги, родители и родные.
Они пришли для того, чтобы обратиться со словами поздравления и наилучших пожеланий своим воспитанникам, их родителям, выпускникам, которые завтра должны продолжать развивать нашу экономику, будучи лучшими специалистами республики.
Поздравляя выпускников АГЭУ, ректор, доктор экономики, профессор Корюн Атоян пожелал всех благ героям дня, личного счастья, профессиональных и трудовых удач. В своем слове, обращенном выпускникам, акцентируя на завершающем этапе образовательной жизни, результатом которого стали дипломы, полученные ими, ректор отметил “Сегодняшний день насколько радостен, настолько и ответственен, поскольку заканчивая экономический университет и получая выпускные дипломы, Вы входите во взрослую жизнь, где пройдете множество испытаний не только по полученным знаниям и профессиональным навыкам, я и по человеческим качествам.
Надеемся, что вы покидаете вуз лишь с хорошими впечатлениями, с большим багажом знаний и желанием стать высококвалифицированными специалистами”. Ректор выразил уверенность,что это поколение выпускников добьется больших успехов, и станет одним из лучших поколений для своего отечества. Некоторым студентам, с высокой успеваемостью Корюн Атоян лично вручил Красные дипломы.
С поздравительным словом к выпускникам АГЭУ обратился председатель обьединения выпускников АГЭУ Карен Чшмаритян. Он пожелал, чтоб выпускники переходя в новый этап жизни, для достижения своих целей, не забывали о своей чести и достоинстве и построят свободную, независимую страну. Героев дня поздравил и бывший ректор АГЭУ Григор Киракосян, который наряду с пожеланиями призвал ценить в жизни работу и никогда не прерывать связь с родным вузом.
По призыву председателя студенческого совета АГЭУ Севака Хачатряна, все присутвтсующие поапплодировали выпускникам, которые заканчивая университет, сразу поедут на военную службу-защищать Родину. Карен Чшмаритян, Григор Киракосян, Севак Хачатрян также вручили студентам дипломы с отличием.
Выпускников и гостей своим кенцертным исполнением поприветствовали группы «Reincarnation» и «The Beautified project». Два часа подряд царила концертная, наполненная высококлассной музыкой обстановка, которая передала всем присутствующим положительные эмоции.
Напомним, что в 2011-2012 уч.году АГЭУ выпущено 1870 выпускников по 31 специальности и специализации магистратуры, 11 заочного бакалавриата, 23 очного бакалавриата.
Отдел информации и связей с общественностью всем 1870 выпускникам желает доброго пути, превосходных перспектив, личного счастья и преданности своему делу.