ՀՊՏՀ-ն ճանապարհում է շրջանավարտներին. դիպլոմների հանձնման արարողությունը՝ իսկական տոն (լուսանկարների շարք)
Այսօր ՀՊՏՀ բոլոր ֆակուլտետների կամարների ներքո թևածում էր տոնական տրամադրությունը: Լուսավոր մի օր, որն առկա ուսուցմամբ բակալավրիատի շրջանավարտների հիշողության մեջ ընդմիշտ մնաց որպես բուհական ուսումնառության ավարտը խորհրդանշող, նոր ճանապարհի սկիզբը նախանշող մի գեղեցիկ ակնթարթ. այսօր նրանց հանձնվեցին բարձրակարգ մասնագետի որակավորումը հավաստող ավարտական վկայագրեր` դիպլոմներ: Միջոցառման սկիզբը ՀՊՏՀ բոլոր ֆակուլտետներում ազդարարվեց ժամը 11.00 –ին:
ՀՊՏՀ մեծ հանդիսասրահում հավաքվեցին կառավարման ֆակուլտետի առկա ուսուցմամբ բակալավրիատի շրջանավարտները: «Այսօր բոլորս ենք հուզված: Տեսնելով ձեզ այսպես ուրախ ու երջանիկ՝ հպարտանում ենք, քանի որ ձեր մեջ ենք տեսնում մեր 4 տարիների աշխատանքի արդյունքը: Մաղթում եմ, որ այս դիպլոմները դառնան նոր կյանքի ու առաջընթացի ուղենիշ»,-շնորհավորելով շրջանավարտներին`միջոցառման սկիզբն ազդարարեց ֆակուլտետի փոխդեկան Սամվել Գրիգորյանը:
Ֆակուլտետի նորանշանակ դեկան Միքայել Թավադյանը, շնորհավորելով շրջանավարտներին, ասաց, որ դիպլոմը մի հաղթանակ է, որ հնարավորություն է տալիս ինքնահաստատվելու, կայանալու, բարձունքներ նվաճելու ու երբեք չբավարարվելու ձեռք բերածով, ձգտելու ու հասնելու մասնագիտական գիտելիքների որակական նոր աստիճանի, տիրապետելու հմտությունների: Դեկանը հաջողություններ մաղթելով շրջանավարտներին և հորդորելով ուսումը շարունակել մագիստրատուրայում` ասաց. «Բուհի ղեկավարությունը ջանք ու եռանդ չի խնայում, որպեսզի դուք ժամանակի պահանջներին համահունչ և բարձրորակ կրթություն ստանաք, գտնեք ձեր տեղը աշխատանքի շուկայում: Այդ նպատակով առաջին անգամ բուհի կյանքում ընդունելություն է կատարվում մագիստրոսական վճարովի կրթական կամ, այսպես կոչված, «պիլոտային» ծրագրերով: Գործատուները տնտեսագիտական մայր համալսարանի հետ համատեղ ուժերով կպատրաստեն այնպիսի մասնագետներ, որոնք կունենան հարուստ մասնագիտական գիտելիքներ, կտիրապետեն օտար լեզուների, համակարգչային ծրագրերի և արդյունքում` կունենան երաշխավորված աշխատատեղ»:
Այնուհետև Միքայել Թավադյանը և Սամվել Գրիգորյանը դիպլոմներ հանձնեցին շրջանավարտներին:
Միջոցառման ավարտից հետո ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում հակաճգնաժամային կառավարում մասնագիտության գերազանցիկ ուսանող Աստղիկ Եղոյանը նշեց, որ հպարտ է իր Կարմիր դիպլոմով, որն իր կատարած աշխատանքի արդյունքն է: «Հետադարձ հայացք ձգելով այս չորս տարիների անցած ճանապարհիս` պետք է խոստովանեմ, որ երբեք չեմ ափսոսել, որ սովորել եմ հենց այս բուհում»,- ասաց Աստղիկը և վստահեցրեց, որ ձեռք բերածով չի բավարարվելու և ուսումը շարունակելու է մագիստրատուրայում:
Կառավարում մասնագիտության շրջանավարտ Անի Մինասյանը ստացած դիպլոմը համարում է սեփական ուժերով ձեռք բերած ամենակարևոր ու նշանակալի նվաճումը:
«Ողջունում եմ ձեզ` արդեն որպես տնտեսագետներ: Դուք այսօր ստանում եք բակալավրի աստիճանը հավաստող դիպլոմներ և հնարավորություն եք ունենում իրացնելու ձեր մասնագիտական գիտելիքները և գրանցելու աշխատանքային առաջընթացներ»,- բարեմաղթելով շրջանավարտներին`ասաց տնտեսության կարգավորման և միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ֆակուլտետի դեկան Ատոմ Մարգարյանը: Շրջանավարտներին բարի ու կանաչ ճանապարհ մաղթեցին ամբիոնի վարիչներ Գրիգոր Աղաջանյանը և Իշխան Տիգրանյանը:
Շրջանավարտ Տիգրան Սաֆարյանն ուրախ էր ու հպարտ, որ ավարտում է հենց այս բուհը: Ինչպես նշեց նա` այստեղ շատ բան է սովորել, ստացել է անհրաժեշտ գիտելիքներ, ձեռք բերել կյանքի մեծ փորձ: Նա վստահ է, որ դիպլոմն իր առջև կբացի նորանոր դռներ և կբերի հաջողություններ:
Հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ֆակուլտետում ևս միջոցառումը գեղեցիկ էր կազմակերպված: «Դիպլոմների հանձնման այս արարողությունը կազմակերպական տեսակետից արդյունավետ անցավ և, ըստ էության, յուրաքանչյուր շրջանավարտ, իր հարազատ բուհում ստանալով դիպլոմը, ջերմությամբ հեռացավ՝ իր հետ տանելով բոլոր դրական հիշողությունները, և նրանց նշանակալի մասը պատրաստակամություն հայտնեց շարունակելու կրթությունը մագիստրատուրայում»,– մեզ հետ զրույցում ասաց դեկան Աշոտ Մաթևոսյանը` բարձր գնահատելով դիպլոմների հանձնման արարողությունը ՀՊՏՀ ֆակուլտետներում կազմակերպելու իրողությունը, ինչով, ըստ դեկանի, արժևորվում է ֆակուլտետների դերը՝ որպես ստորաբաժանումներ:
Բանկային համակարգում արդեն աշխատանք գտած հաշվապահական հաշվառում և աուդիտ մասնագիտության շրջանավարտ Վահե Մարտիրոսյանը վստահություն հայտնեց, որ դիպլոմն իր առջև նոր ճանապարհներ կբացի: Կարմիր դիպլոմի արժանացած հաշվապահական հաշվառումն ըստ ճյուղերի մասնագիտության շրջանավարտ Անի Դավթյանն էլ նշեց, որ գիտելիքի ձեռքբերումից զատ, կարևորում է մարդկային անկեղծ շփումները, ֆակուլտետում տիրող անմիջական ու ջերմ հարաբերությունները. այս ամենն են օգնել, որ լավ սովորի, ձեռք բերի անհրաժեշտ գիտելիքներ և արժանանա Կարմիր դիպլոմի:
Մարքեթինգի և բիզնեսի կազմակերպման ֆակուլտետում շնորհավորելով շրջանավարտներին` դեկան Թաթուլ Մկրտչյանը, բոլորին մաղթեց, որ դիպլոմները դառնան առաջխաղացումների և հաջողությունների գրավականներ և կարևոր դեր ունենան նրանց կյանքում: Շրջանավարտներին շնորհավորեցին և հաջողություններ մաղթեցին նաև ամբիոնների վարիչները:
«Այս դիպլոմները մեզ հույս, հնարավորություն, ուժ և ապագայի հանդեպ վստահություն են տալիս»,- մեզ հետ զրույցում դիպլոմի արժեքը գնահատեց բիզնեսի կազմակերպում մասնագիտության շրջանավարտ Լիանա Կոստանյանը:
Ֆինանսական ֆակուլտետի առկա բակալավրիատի շրջանավարտներին շնորհավորեցին և հաջողություններ մաղթեցին դեկան Սերգեյ Սուքիասյանը, ամբիոնների վարիչներ Աշոտ Սալնազարյանը, Սուրեն Պողոսյանը և պրոֆեսոր Լուկաշ Բադանյանը:
Ապահովագրական գործ մասնագիտության շրջանավարտ Ֆլորա Եսայանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ իրեն շատ է ուրախացնում այն հանգամանքը, որ սիրելի ՀՊՏՀ-ին ու ֆակուլտետին չի պատրաստվում հրաժեշտ տալ. շարունակելու է սովորել մագիստրատուրայում: Իսկ ձեռքին պահած դիպլոմում կարդալով իր անուն- ազգանունը` անմեկնելի զգացումներ է ունենում և ուզում է շնորհակալության ու երախտագիտության խոսքեր է հղել բոլոր նրանց, ովքեր նպաստեցին իր` որպես մասնագետի կայացմանը:
Նշենք, որ 2011-2012 ուսումնական տարում ՀՊՏՀ–ն առկա ուսուցմամբ բակալավրիատի 23, հեռակա ուսուցմամբ բակալավրիատի 11 և առկա ուսուցմամբ մագիստրատուրայի 31 մասնագիտություններով և մասնագիտացումներով թողարկել է 1871 շրջանավարտ:
Հիշեցնենք, որ հանդիսավոր միջոցառումն այսքանով չի ավարտվում: Բոլոր շրջանավարտներն այսօր ժամը 18.00-ի հրավիրվում են «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահ` մասնակցելու տոնական շքեղ միջոցառմանը:

Сегодня на всех факультетах АГЭУ царит праздничное настроение. Светлый день, который останется в памяти выпускников бакалавриата навсегда, как символизирующий завершение вузовского обучения, начало нового пути, сегодня были вручены выпускные сертификаты- дипломы, свидетельствующие высококлассную квалификацию специалистов. Начало мероприятия на всех факультетах было обьявлено в 11.00.
В большом зале АГЭУ собрались выпускники бакалавриата факультета управления. “Сегодня мы все взволнованы. Видя Вас такими радостными и счастливыми, горды, поскольку в Вас видим результат 4 летней работы.
Желаем, чтоб эти дипломы стали путевкой в новую жизнь”- поздравив выпускников в начале мероприятия заявил замдекан факультета Самвел Григорян.
Новоназначенный декан факультета управления Михаил Тавадян, поздравив выпускников, сказал, что дипломы –это победа, которая дает возможность самоутвердиться, состоятся, стремиться и достигать нового уровня профессиональных знаний, владеть навыками. Декан пожелав удачи выпускникам, призвав продолжить обучение в магистратуре сказал “Руководство вуза не пожалело усилий, для того, чтобы вы соответствовали требованиям времени и получили высококлассное образование, нашли свое место на рынке труда. С этой целью впервые в вузе проводится прием в магистратуре на платной основе, по так называемой “пилотной” программе. Работодатели общими усилиями с вузом подготовят специалистов, которые будут иметь профессионалные знания, владеть иностранными языками, компьютерными программамии в результате- будут обеспечены работой”. Затем Михаил Тавадян и Самвел Григорян вручили дипломы выпускникам.
По завершении мероприятия студентка с отличием Астгик Егоян специальности антикризисное управление в беседе с отделом информации и связей с общественностью отметила, что горда своим Красным дипломом, что является результатом проделанной работы. “бросая взгляд в прошлое , на прошедшие 4 года, должна признаться, что никогда не сожалела, что учусь в этом вузе”сказала Астгик и заверила, что не будет останавливаться на достигнутом и продолжит учебу в магистратуре. Выпускница специальности управление Ани Минасян считает полученный диплом- главным и самым важным достижением в ее жизни.
“Приветствую Вас, уже как экономистов. Сегодня вы получете диплом степени бакалавра и получаете возможность осуэествить свои профессиональные знания и зарегистрировать продвижение по работе”- поздравив выпускников, сказал декан факультета экономического регулирования и международных экономических отношений Атом Маргарян. Поздравили выпускников с наилучшими пожеланиями заведующие кафедр Григор Агаджанян и Ишхан Тигранян.
Выпускник Тигран Сафарян был горд и радостен, что заканчивает этот вуз. Как он отметил, здесь он выучил многое, получил необходимые знания, пприобрел огромный жизненный опыт. Он уверен, что диплом откроен перед ним новые возможности.
На факультете бухгалтерского учета и аудита мероприятие было также красиво организовано. “Мероприятие по вручению дипломов прошло результативно с организованной точки зрения и по сути, каждый выпускник, в родном вузе получая диплом, уходит с положительными эмоциями и воспоминаниями, и значительная их часть собирается продолжить свое образование в магистратуре”- в беседе с нами заявил декан Ашот Матевосян, высоко оценив церемонию вручения дипломов на факультетах АГЭУ, чем, и демонстрируется роль факультетов, как подразделений. Выпускник специальности бухгалтерский учет и аудит Ваге Мартиросян уже нашедший работу в банковской системе, с уверенностью заявил, что диплом откроет перед ним новые дороги. Выпускница специальности бухгалтерскийучет по отраслям, удостоенная красного диплома Ани Давтянотметила, что человеческое общение также было важно в гоы обучения в вузе, не меньше полученных знаний, и все это помогло ей получить Красный диплом.
Декан факультета маркетинга и организации бизнеса Татул Маргарян поздравив выпускников, пожелал всем, чтоб дипломы стали залогом успеха и дальнейших удач в их жизни. Выпускников поздравили с наилучшими пожеланиями и заведующие кафедр. “Эти дипломы дает нам надежду, возможность, уверенность в будущее”- в беседе с нами заявила выпускница специальности организация бизнеса Лиана Костанян.
Выпускников бакалавриата финансового факультета поздравили и пожелали далкьнейших удач декан Сергей Сукиасян, заведующие кафедр Ашот Салназарян, Сурен Погосян и профессор Лукаш Баданян.
Выпускница специальности страховое дело Флора Есаян в беседе с нами сказала, что ее радует то обстоятельство, что не собирается прощаться с любимым АГЭУ и факультетом, продолжит обучение в магистратуре. А держа в руках диплом со своим именем и фамилией- чувствует гордость и хочет поблагодарить всех тех, кто имел отношение к полученным ею знаниям и становлению как специалиста.
Отметим, что в 2011-2012 уч.году АГЭУ выпущено 1871 выпускник по 31 специальности и специализации магистратуры, 11 заочного бакалавриата, 23 очного бакалавриата.
Напомним, что этим праздничные мероприятия не заканчиваются. Всех выпускников приглашаем сегодня в 18.00 в большой филармонический зал им. А.Хачатряна, принять участие в праздничном мероприятии.