ՀՊՏՀ հաշվապահական հաշվառում մասնագիտության ուսանողները` մարքեթոլոգներ (լուսանկարներ)
Հաշվապահական հաշվառում և աուդիտ ֆակուլտետի հաշվապահական հաշվառում մասնագիտության 2-րդ կուրսի ուսանողները «Մարքեթինգի հիմունքներ» առարկայից անհատական աշխատանքների պաշտպանության շրջանակում, մարքեթինգի ամբիոնի դոցենտ Մարինե Նիկողոսյանի ղեկավարությամբ այսօր ներկայացրեցին իրենց կատարած ուսումնասիրությունները:
«Մարքեթինգի ամբիոնում լայն կիրառություն ստացած խմբային աշխատանքներ կատարելու արդյունավետ փորձը ցույց տվեց, որ ուսանողները մեծ ոգևորությամբ են կատարում նմանատիպ աշխատանքներ, կարողանում են իրացնել ստացած տեսական գիտելիքները և ներկայացնում են սեփական առաջարկություններով, եզրակացություններով հարուստ աշխատանքներ»,-մինչ կսկսվեր խմբային աշխատանքների պաշտպանությունը` ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում ասաց Մարինե Նիկողոսյանը և ավելացրեց, որ այս փորձը հաջողությամբ կիրառում են նաև ՀՊՏՀ մյուս մասնագիտություններում:
Ապագա հաշվապահ հետազոտողների առաջին խումբը ներկայացրեց իր կատարած ուսումնասիրությունը` նվիրված մարքեթինգային միջավայրին: Հանգամանորեն ներկայացնելով մարքեթինգային միջավայրը` ուսանողներն անդրադարձան դրա բոլոր գործոններին:
Հաջորդ ուսանողական խումբը, բնորոշելով ապրանքը, նրա հատկանիշները, պարբերաշրջանները, բաղադրիչները, մակնիշը, բրենդը, նոր ապրանքը, ներկայացրեց իրենց հիմնադրած` կոշիկ արտադրող AMD երևակայական ՓԲԸ-ն, նրա հաշվեկշիռն ու կանոնադրությունը: Նրանց խոսքերով` իրենց արտադրած ապրանքը լայն կիրառություն կունենա, քանի որ այն նոր գաղափարների, դիզայներական նոր լուծումների, նորարար ու ստեղծարար մտքի ծնունդ է: Այս խմբի ներկայացրած ապրանքը` դարակով կոշիկը, մեծ հավանության արժանացավ նաև ուսանողական լսարանում:
«Անհատական աշխատանքների կատարման այսպիսի եղանակը ոչ միայն մեզ հնարավորություն է տալիս իրականացնելու մեր նոր մոտեցումներն ու գաղափարները, այլև ուսումնասիրվող նյութը դարձնում են առավել հետաքրքրական ու գրավիչ»,-մեզ հետ զրույցում նշեց ուսանողուհի Էսմա Դալլաքյանը` ավելացնելով, որ մյուս դասընթացների գծով էլ շատ կուզենային նման աշխատանքներ կատարել:

Студенты 2 курса специальности бухгалтерский учет факультета бухгалтерский учет и аудит в рамках защиты индивидуальных работ по предмету “Основы маркетинга”, под руководством доцента кафедры Марине Никогосян представили свои исследования.
“Опыт групповых работ на кафедре маркетинга показал, чтостуденты с воодушевлением готовятся к такого рода работам, осуществляя свои теоретические знания на практике и представляют интересные работы и индивидуальные предложения”- отделу информации и связей с общественностью заявила доцент Марине Никогосян и добавила, что данный опыт применяется с успехом также на других специальностях АГЭУ.
Первая группа будущих бухгалтеров исследователей представила свои исследования, посвященные маркетинговой среде. Детально представив маркетинговую среду, студенты обратились ко всем их компонентам.
Следующая студенческая группа, охарактеризовав товар, его свойства, компоненты, фирму, бренд, представили вымышленную компанию AMD по производству обуви и его устав. По их словам, произведенный ими товар будет иметь большой спрос, поскольку это зарождение новой мысли, новых дизайнерских решений.Товар данной группы, обувь с потайным карманом, получил большой отклик среди студентов.
“Такой способ осуществления работ, дает возможность не только применять новый подход, а и позволяют материсл быть более интересным и привлекательным”-в беседе с нами сообщила студентка Эсма Даллакян добавив, что и по другим предметам также хотелось бы осуществить такого рода исследования.